Sähkökitaran rakentaminen, puuta?

landolaguitar

Mitä puuta kannattais käyttää esim bodyyn ja kaulaan ku alkais rakentaa sähkistä? Suomalaisia puulajeja ajatellen, esim oisko koivu hyvä?

8

520

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika.....

      Kaula vaahterasta ja kyllä ainakin Ruokangas on kai tehnyt koivusta bodyja. Kuusi kai on akustisissa suosittu kansimateriaali koska johtaa hyvin ääntä, mutta lankkukitarassa ei kai kuusta ole juuri käytetty. Mäntyisiä bodyja olen joidenkin kuullut tekevän. Sellaisia puita joita ihan maailman kitaratehtailla ollaan käytetty ja joita kasvaa suomessa on ainakin lehmus (Ibanez käyttää paljon tätä ja japanilaisissa kitaroissa muutenkin paljon käytetty).

      Tärkeintä, että se puu on kunnolla kuivattua ja sellainen huonekalukuiva (noin 5vuotta) ei yleensä pidetä soittimelle riittävänä. Joka tapauksessa kunnollista soitinpuuta ei ihan sahalta suoraan kannata odottaa löytävänsä. Soitinpuut ovat arvotavaraa joita soitinvalmistajat vaalivat ja niistä joutuu pulittamaan välillä yllättäviäkin summia. Kannattaa joltakin lähistön soitinrakentajalta/korjaajalta käydä kyselemässä puita.

    • landolaguitar

      No tuossapa tuli tarvittavat tiedot, kiitos. mutta voiko puuta esim kuivattamalla kuivuttaa, kun ei viitsis sitä 5 vuotta odottaa?

      • Mika....

        Kyllä voi, mutta itse en näistä enempää tiedä enkä siksikään halua arvailla ja antaa väärää tietoa. Kannattaa soitinrakentajan juttusilla poiketa tai osallistua vaikkapa jollekin soitinrakennuskurssille. Alastahan on myös kirjallisuutta (taisipa olla joku suomalaiseen sähkökitaran rakennukseenkin keskittynyt kirja).


    • Kitarisa

      Täältä löytyy sähkökitaran rakennusohjeet
      http://tekniikanmaailma.fi/s/f/editor/2013/10_2013/TM_10_1963_Sähkökitara_150_markalla.pdf

    • 4+7

      Runko lehtipuusta ja kaula valmiina kaupasta, ei onnistu mitenkään järkevästi kotikonstein tuo kaulan veisto, kaularaudan upotus, nauhoitus ja muut tingeltangelit.

      Havupuut ovat liian pehmeitä runkopuuksi, soivat tuhnusti ja pää räjähtää jos alkaa pihkaa puskemaan jostain läpi. Valmiiksi kuivattua puuta saat kyllä ihan kaupan hyllyltä, et tosin minkään Bauhausin. Netistä tilaaminen taitaa olla paras tapa jos ei lähistöllä ole jotain kunnon alan liikettä.

    • pari tehnyt

      -samoilla linjoilla. Jos löydät esim. työväenopistosta tms soitinrakennuskurssin, eivät päästä ensin rakentamaan sähkäriä vaan joudut ensin tekemään jonkun helpomman - vaikka viiskielisen kanteleen. Nauhojen upottaminen otelautaa, otelaudan liimaaminen kaulaan, kaulan veistäminen parista puusta niin että kaularauta kiristimineen jää sisälle, kaulan kiinnittäminen runkoon, rungon jyrsiminen elektroniikalle ja mikeille sopivaksi...tarkkoja työvaiheita. Nylonkielisessä on taas sivujen taivutus...ja akustisessa peltikielisessä on sekä kaulan hankaluus että kyljet. Lankkukitara on näistä helpoin, muttei aivan helppo sekään.

      Koivu, ja oikeastaan kaikki pohjoinen puu, vääntää liikaa. En tiedä sitten, olisko se niin paha jos useammasta lankusta liimais rungon, mutta kaulapuuksi ei näistä ole. Sovitaanko että teet rungon jostain jalopuusta ja tilaat valmiin kaulan, otelaudan ja tallan sekä mikit ja muut sähköosat? Halvempi ja parempi tulee jos ostat jostain halvan ja teet muutaman perinnesoittimen samalla kun etsit lisää tietoa sähkärin rakentamisesta.

      • voithan yrittää

        Kaikista edullisimmin saat kitaran ostamalla 100€ lla Thomanilta.
        Muutenhan se on ihan sama mistä puusta teet,ei se onnistu kuitenkaan tyydyttävästi.
        Parhaat puut voit löytää purkukohteista sekä vanhoista huonekaluista, ovat ainakin tarpeeksi vanhoja sekä kuolleita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7237
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4245
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3732
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1970
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      64
      1420
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      178
      1106
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1098
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1030
    Aihe