Ravintola

Muistot entisestä

Kysyisinkin että mikä ravintola on ollut nykyisen verotoimiston/Kelan tiloissa -80 ja -90 luvulla. Smotenko kaupungintalolta lähdettäessa liikenneympyrään oikealla puolella siellä yläkerrassa? Siinäkin on ollut jokin ravintola -80-90 luvulla.

11

2055

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kemi Suomalainen klubi oli siinä matalassa siivessä.

      • Kauno Koodi

        Klubin jälkeen oli hetken disko (?) ja sitten Skippari disko.


    • Ympyrää kiertävä

      Smotenkoa en muista. Muistatko, mitä siinä toimi 50- ja 60-luvulla?
      Jos liikenneympyrässä ajaa, yleensä kaikki ravintolat ovat vasemmalla puolella. Oikealla puolen ei yleensä ole rakennuksia vaan liikenneympyrää tai kiertoliittymää osoittava liikennemerkki.
      Kaupungintalon pääsisäänkäyntiä vastapäätä oli Kemin työväentalo. Siellä tanssittiin ja nautittiin humalluttavia juomia. Ulkopuolella saattoi ostaa lämpimiä nakkimakkaroita sinapilla.
      Kun Haaparantaan tuli ensimmäinen liikenneympyrä, siinä luki, että suomalaisten tarvitsee kiertää liikenneympyrä vain kerran. Sitä sääntöä olen noudattanut Kemissäkin. Nopeuttaa liikkumista, kun ei jää turhaan pyörimään.

      • iisas

        Ja nakkimakkaroita ostettiin rahalla, ei sinapilla.


    • Ahmed Khaheli

      Kaupungintalon lähellä ei ole liikenneympyrää? Mutta siinä kiertotinliittymän (Meripui-ja Keskuspuistokadun risteys) vieressä oli aikoinaan Hotelli Kemi. Sitten Nestori, Diskemi, Hullu pohjola ja nykyään ClubIlona sekä samassä yhteydessä Ämmilä ja Pub Hölmölä.
      Jos nyt tätä tarkoitit?
      Siinä sadanmetrin päässä oli Reimari ja yläkerrassa tanssiravintola Perämeri.

      • RisteysSeOn

        Liikenneympyrä ja kiertoliittymä on kylläkin sama asia. Ja risteys mistä puhut on ihan tavallinen risteys.


    • .....

      discat

      • Kauno Koodi

        Joo se se oli ennen Skipparia. (^_^)


    • kullinahka

      siinä oli disco ravintola hieno meno.

    • Höh

      Muualle muuttanut.Mikä oli Hullun poron kohtalo?Sehän oli todella suosittu 90-luvun lopussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1708
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      16
      1574
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1393
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      303
      1317
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1258
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      975
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      923
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      845
    Aihe