Hän polkee polkupyörällään ja on yli 50-vuotias. Hiukset jo harmaat. Naisia tai oikestaan ketään ei hänen seurassaan koskaan näe. Hän ei myöskään huomio mitenkään muita ihmisiä. Tuumin, olenko itse samassa tilanteessa vuosien Ruotsin laivojen persburgerointien jälkeen.
Kerrostalon vanha ATM
vihreepää
4123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hän on kulkenut arvostettavan tien kunniakkaasti ja taistellut monet vaikeat taistot. Arvostan. Lakki! Päästä!
Mitä me loppujen lopuksi tiedämme toisten ihmisten elämästä? Kenties tuokin aloituksen mies elää elämäänsä jossain ihan muualla. Katoaa muutamaksi viikoksi lomalle, matkalle, mökille tai ystävien luo toiselle paikkakunnalle.
Ja me luulemme tietävämme kaiken ihmisestä vain siksi, että kohtaamme hänet silloin tällöin.
Katoaa muutamaksi viikoksi Thaikkuihin nussimaan!
Ehkä äijä arvaa paljon paremmin kuin osaat kuvitellakkaan mitä asioita esim. sinä hänestä pähkäilet, ja kun arvaa niin eipä se ole ihme josko on osoittamatta mitään huomiota. Toki äijä tietänee myös sen että ei sinunkaan huomioimisesestasi olisi itselleen sen paremmin kuin sinullekkaan mitään muuta kuin rasitetta. Kohteliaisuuden ja myös tällaisten takana päin pähkäilyjen vähentämisen vuoksi äijä voisi ehkä vaihtaakkin jonkun luontevan sanan silloin tällöin(n.s. small talk), mutta lie hän tullut siihen tulokseen että ei moinen kannata siksi kun sellainen helposti tulee väärin tulkituksi eikä vastaukseki saa mitään vastaavia luontevia sanoja vaan tyypillisesti joko mulkoilevan vaikenemisen tai sitten siitä tulee joku korni juttu.
Minä kyllä edelleenkin esim. hissiin yhtä aikaa jonkun kanssa mennessäni tai joutuessani tapaan jonkun luontevan asiaan liittyvän sanan siihen heittää, vähintäänkin sen siinä sanon mihin kerrokseen itse menen, mutta eipä siihenkään usein muuta saa vastukseksi kuin puhinaa ja mulkoilua. Jos minulla on useampi kauppakassi ja alakerrasta joskus hissiin mennessäni siihen joku toinen osuu perään tulemaan, niin siihen murjaisen jotain 'no mulla on tässä vähän tavaraa mutta kyllä kait tähän sentään mahtuu' Tämän tarkoituksena on antaa mulkoilijalle luonteva syy sanoa jotain 'ei mulla kiirettä, mene vaan ensin niiden kanssa ' Jos taasen joku mulkoilija olisi ennen minua hissiin mennyt, ja minä siinä kauppakasseineni perässä ja tämä olisi vähän ikäänkuin odottamaan jäänyt, niin minä siinä sanoisin jotain 'mene vaan ensin mulla on tässä monta kassia pääsen perässäkin, ei mulla kiirettä'