Määräaikainen avioliitto

tilapäinen

Valtiovallan pitäisi säätää laki,jolla avioliitto luokiteltaisiin juridisesti määräaikaiseksi kumppanuudeksi.
Parisuhdetta solmittaessa päätettäisiin sitovasti liiton kestosta ja ehdoista.
Pari voisi valita erilaisista vaihtoehdoista,esim. 1-7-vuoteen. Jos parisuhdetta ei uusita voimassaoloaikana,tulee avioero automaattisesti
voimaan sovittujen ehtojen mukaan.
Näin pari joutuisi miettimään suhteensa mielekkyyttä määrävälein ja jos on ehdot tai suhde ei ole tyydyttävä ,
voi vain jättää väestörekisterin lähettämän parisuhteenuusimiskaavakkeen täyttämättä. tai rustata valmiiksi esitäytetyn lomakkeen vaihtoehdot.

8

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastuuntuntoinen aikuinen

      Ja prkl! Etkö ole valmis tekemään suhteesi eteen mitään?? Oletko itse niin täydellinen ettei sinussa ole mitään vikaa, ainoastaan siinä toisessa?
      Erilaisuus ei tarkoita sitä,että jonmpikumpi olisi huonompi toistaan tai ettei voisi olla hyvä avioliitto. Pitää oppia kunnioittamaan ja arvostamaan toista. Suvaitsevaisuutta peliin! Se että arvostaa toista haluaa tehdä asiat niin ettei se loukkaa mitenkään, tahallisesti tai tahattomasti. Vilpittömään rakkauteen kuuluu myös anteeksianto, osaatko siis sinäkään rakastaa. Haluat siis päätyä tilanteeseen, missä sinun ja puolisosi ei tarvitse kantaa tekemisistään mitään vastuuta - saahan sen eron 1-7 vuoden päästä kuitenkin?? Eikö nyt ihmisille mitenkään mene jakeluun se, että jos joka asiassa holhotaan loputtomiin, halua vastuunkantamiseen ei enää olekaan. Hemmetti soikoon näitä ihmisiä, joilla ei ole aikomustakaan aikuistua ja käyttäytyä aikuismaisesti ja vastuuntuntoisesti toisiaan kohtaan. Olen valitettavasti sitä mieltä, että vika ei nyt taida olla tässä avioliittolaissa, vaan omassa asenteessasi. Olet ihan oikeasti hakoteillä.

    • Pasi

      Tässä saattaa tulla eteen veronkiertoa kun avo-ja aviopuoliset verotetaan erilailla. Vaatiiko pankit jotka ovat rahoittaneet asuntoa 20 vuodeksi lisävakuuksia jos avioliitto on solmittu vain 7 vuodeksi jne.

      • ei eroa pankkisuhteissa

        Tietysti ehdoissa on otettu huomioon velkasuhteet...eihän pankki nytkään tiedä kuinka kauan avioliitto kestää,(yleensä ei kauan)


    • vuosihuolto

      Hei mies. Onhan tuo mahdollista nytkin. Kaikki ei vaan ole automaattista ulkopuolelta ohjautumista.
      Voittehan tehdä keskinäisensopimuksen kumppanisi kanssa. Jos seksiä ei saa riittävästi, niin sitten vaan ero vireille.

      Avioliittoa ei vaan mielletä yhteiseksi sopimukseksi. Sopimusehtoisin pitäisi kirjata molempien toiveet ja tarpeet, jotka vahvistetaan allekirjoituksin. Seksin määrä(monelle miehelle tärkeäpointti), vastavuoroisesti tunteiden ilmaisu, hellyys, suukottelu yms (monelle naiselle tärkeä pointti). Muistakaa fair play, molempien tarpeet! Tottakai ehtoihin on lisättävä kuukautiset yms asiat, jotka vaikuttavat sopimusehtoihin. Ehkä jotain pelivaraa voisi jättää, esim. ettei tarvitse määrittää minä viikonpäivänä ja millä kellonlyömällä sekstaillaan. No ajattele, jos vaikka huippukohta olisi tuloillaan ja määräaika umpeutuu. No, sopimuksessa on pysyttävä, oli miten oli. Kyllä se tehokkuutta avioliittoonkin tuo täytyy myöntää.
      Sittenhän sitä voisi asettaa tavoitteita avioliiton suhteen. Ja jos niihin ei ylletä, menettää bonukset tai ne ainakin vähenisivät. Bonukset tulisivat sellaisessa muodossa, mikä kannustaa yrittämään saavuttamaan tavoitteet. Monet miehet odottaisivat silmät kiiluen seksilomaa vaimon kanssa tehden mitä hyvänsä vaaditaan sen toivossa.

      Hei miksi te ette tee ja toteuta. kaikki on vieläkin mahdollista, vaikkei sitä lain säädännössä olekaan määritetty. Ehkäpä silloin yksilölliset tarpeet tulee paremmin huomioitua kuin jos lakimääräisi rakastelukertojen määrän ja kellon ajat. No onhan siinä hyviäkin puolia, nimittäin jos lapsia aikoo tehdä. Lapset syntyisivät tasaisemmin, eikä tulisi niitä ruuhka-aikoja jolloin 70% on paksuna juhannuksen jäljiltä.

      • mäkälä..kä

        Sopimuspaperissa olisi varmaan pienellä präntätty alanurkkaan, " Allekirjoittaneella on oikeus muuttaa sopimusehtoja tarpeenvaatiessa"


    • Jonottaja

      Ja lapsiltakin nirri pois sitten kun määräaika tulee umpeen. Ois niinkun sellasia 1-7:än vuoden kestosia lapsia. Vai mitä?

      • Lapsellinen

        Eiköhän yhteiskunta ota yhä useammin naapurien ilmiannon perusteella ihmisten lapsia huostaan.
        Taitaa hyysääjäperheet tehdä bisnestä huostaanoteuilla...ja niitä on tilauksessa,kun edellinen on tullut täysikäiseksi.


      • lapsellinen äitee
        Lapsellinen kirjoitti:

        Eiköhän yhteiskunta ota yhä useammin naapurien ilmiannon perusteella ihmisten lapsia huostaan.
        Taitaa hyysääjäperheet tehdä bisnestä huostaanoteuilla...ja niitä on tilauksessa,kun edellinen on tullut täysikäiseksi.

        ok. passaa jos olisi isäkiertoa- eli äiti sais pitää lapset ja saisi isänäkin ansioituneen uuden perikaverin määräajaksi.

        tuo aviovuodeseksi kun alkaa tosissaan puuduttamaan...!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7865
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2145
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      2048
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1630
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1187
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1055
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      824
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      705
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      679
    Aihe