Sisareni suuttui minulle kuukausia sitten, koska uhkasin suutuspäissäni tappaa hänet. Tämä johtui siitä, että sisareni sanoi minulle, ettei minun tarvitse soitella hänelle, koska eräs tuttavamme, jolle sisareni on suuttunut, oli vieraillut edesmenneen isämme talossa. Sisareni väitti, että koska minä, hän ja toinen sisareni omistamme isämme talon, ja jos joku meistä ei halua jonkun henkilön siellä vierailevan, niin silloin tämä henkilö ei saa käydä siellä meidän muidenkaan vieraana. Jos minä olisin suuttunut jollekulle enkä haluaisi olla tekemisissä hänen kanssaan, niin kyllä hän voisi käydä sisarteni vieraana isäni talossa. Enkä edes kyselisi, onko hän siellä käynyt, koska minua ei kiinnostaisi tippaakaan. Soitin sitten tuttavalleni ja kerroin että sisareni suuttui hänen vierailustaan, ja tuttavani soitti sen jälkeen sisarelleni. Sisareni sanoi sitten, että olen pettänyt hänen luottamuksensa, koska olen kertonut tuttavalleni kuolinpesään liittyvistä asioista, vaikka olemme sopineet, ettei niistä kerrota kellekään ulkopuoliselle. Kun ihmettelin, mistä sisareni päättelee, että tuttavani niistä tietää, hän sanoi, että tuttava kertoi tietävänsä. Mutta kun olen kysynyt tuttavaltani tästä, ja olen hänen kanssaan puhunut tästä useita kertoja, niin hän vain ihmettelee, että mikä on se asia, josta muille ei saisi puhua, ja sanoo myös, että en ole kertonut hänelle mitään sellaista, mitä ei saa kertoa. Tuttavani myös ajattelee, että sisarellani olisi jotain salattavaa kuolinpesän asioissa, koska niistä ei saa puhua kellekään. Tuttavani myös sanoi, että moni muukin, jolle hän on tästä maininnut, on sanonut, että jotain salattavaa varmasti on. Kun kysyin, ketkä niin ovat sanoneet, hän ei ruvennut sanomaan nimiä. Voi tietysti olla, että oikeasti kukaan ei ole sanonut eikä hän siksi kertonut, ettei levittäisi toisista vääriä tietoja. Toinen sisareni on sanonut, kun olen kysynyt, miksei asioista saisi puhua kellekään, ettei alkaisi kiertää juoruja. Mutta juorujahan kiertää joka tapauksessa eikä niistä mitään käytännön haittaa voi kuolinpesälle olla. Sellainenkin juoru on kiertänyt, että äitini olisi muuttamassa isämme taloon. Ei todellakaan pidä paikkaansa. Äitini on asunut jo vuosia toisella paikkakunnalla ja ollut jo muutaman vuoden uusissa naimisissa. En todellakaan tarkoittanut tuota tappouhkausta. Se johtui siitä, kun menin paniikkiin kun sisareni sanoi, ettei minun tarvitse soitella. Suututti vain, kun hän luuli voivansa määräillä, kuka isäni talossa saa käydä ja kuka ei. Olen kyllä katunut sitä.
Mitä voisin tehdä?
ikävä tilanne
10405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Täytyy vaan hyväksyä se että kuolinpesät on riitaisia paikkoja. Meillä vähän samanlaista, tosin riidellään rahasta että kuka on saanut eniten ja kenelle kuuluu enemmän ja minkälaisia sopimuksia sitä on tehty kenenkin selän takana. Hyväksytte vaan asian ja sanotte vielä toisillenne että tämä on nyt tätä ja ymmärrettävää.
Voi hyvänen aika, rahako on täreämpi kuin oma sisar?
Miten niin?
Kuolinpesät tosiaan ovat riitaisia. Voisitko ajatella että vaadit osuuttasi talosta rahana. Kaksi muuta sisarta lunastaisi osuutesi itselleen? Jos haluat että kuolinpesä jaetaan, lain mukaan muiden on siihen suostuttava.
Kyllä talon minun puolestani voisi myydä, koska kukaan meistä ei ole sinne muuttamassa. Toinen sisaristani on myös samalla kannalla, mutta toinen vastustaa.
Jos kaksi kuolinpesän osakasta haluaa myydä talon on kolmannen tässä tapauksessa lunastettava näiden 2 osuus, jos haluaa pitää talon.
Ja miksi muuten sotkit täysin vieraan ihmisen riitoihin. Minä en vaan kerro toiselle sisarelle mitään toisen puheita ja sitä, että olen tavanut toista. Jos kysyy niin totean, että ei ole mitään kerrottavaa... Sama koskee ystäviä ja kavereita, jotka ovat ns. samoja. Tällöin ei tarvitse riidellä....
Täysin vieraan? Hän on tuttavani, ja olen tuntenut hänet lapsesta saakka! :D
Ja millä tavalla olen sotkenut hänet riitoihini? :D
Sisareni oli suuttunut tuttavalleni jo paljon ennen tätä. Halusin vain kertoa tuttavalleni, että sisareni suuttui minulle siksi, että hän vieraili isäni talossa. En minä voi mitään sille, että hän soitti sisarelleni ja käski hänen lopettaa tuollaisen. Syy siihen, että sisareni ei halunnut tuttavan vierailevan isäni talossa oli, että tuttava on puuttunut asioihin, jotka eivät hänelle kuulu.
Sisareni on myös suuttunut tädillemme ja tämän miniälle. Nämä sattuivat olemaan marjastamassa isämme talon lähellä vain vähän isän kuoleman jälkeen ja kävivät sitten talon pihassa katselemassa. Tallentuivat videokameraan, joka oli pantu tarkkailemaan pihapiiriä.