Pömppömaha pois

tyttönen

Mulla siis on ollut jo monta vuotta tällainen pömpötävä maha. Olen 16-vuotias, n 156cm (lyhyt tiedän) ja painan noin 47 kiloa. En siis ole ylipainoinen ja minulla ei ole läskiä, mutta mahani on häiritsevä. Se näyttää "lapsen mahalta", tiedättehän, semmoiselta lapsen pyöreydeltä. Vaikka lapsi vielä olenkin, niin haluaisin jo eroon tästä. Mahani näyttää toisaalta myös raskausmahalta. Tarvisin siis syömis ja urheiluvinkkejä. Minun paheeni ovat pullat yms. Urheilen harrastunkseni vuoksi n 3 kertaa viikossa. Teemme usein treeneissä vatsalihaksia ja en ole edes huono niissä, mutta lihakseni eivät ole näkyvät. Kun jännitän vatsalihakseni, niin pömppömaha katoaa. Tuli todella sekava teksti mutta toivon että joku osaisi auttaa!:)

Huom! Toivon, että et huomauttaisi nuoresta iästäni ja ulkonäköpaineista, olen muuten täysin tyytyväinen peilikuvaani mutta mahalle haluaisin muutosta. Toivon myös että sinä joka aiot auttaa minua, tietäisit todella mistä puhut! Kiitos :)

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+16

      jokaisella ihmisellä on jokin ruumiinosa, johon hän ei ole tyytyväinen. yleisin huolenaihe lienee iho, hiukset, vatsa, reidet.
      hiuksia voi värjätä, mikä helpottanee asiaa. myös ihoa voi hoitaa.
      mutta vatsa vain on ja pömpöttää, sitä ei voi oikein leikata pois. tietysti jos söisi älyttömän pieniä aterioita niin se häviäsi, mutta varsinkin nuorella ihmisellä se ei liene suositeltavaa.
      jätä pulla pois, tee mieluummin voileipä, jossa on jotain vihreää tai vihannesta päällä.
      ja koeta saada vatsasuhde kuntoon, se on mielen työstämistä, ehkä mielen vaientamista, hiljentymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      68
      2229
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1496
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1302
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1291
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1150
    6. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1011
    7. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      989
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      943
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      84
      899
    10. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      894
    Aihe