Pömppömaha pois

tyttönen

Mulla siis on ollut jo monta vuotta tällainen pömpötävä maha. Olen 16-vuotias, n 156cm (lyhyt tiedän) ja painan noin 47 kiloa. En siis ole ylipainoinen ja minulla ei ole läskiä, mutta mahani on häiritsevä. Se näyttää "lapsen mahalta", tiedättehän, semmoiselta lapsen pyöreydeltä. Vaikka lapsi vielä olenkin, niin haluaisin jo eroon tästä. Mahani näyttää toisaalta myös raskausmahalta. Tarvisin siis syömis ja urheiluvinkkejä. Minun paheeni ovat pullat yms. Urheilen harrastunkseni vuoksi n 3 kertaa viikossa. Teemme usein treeneissä vatsalihaksia ja en ole edes huono niissä, mutta lihakseni eivät ole näkyvät. Kun jännitän vatsalihakseni, niin pömppömaha katoaa. Tuli todella sekava teksti mutta toivon että joku osaisi auttaa!:)

Huom! Toivon, että et huomauttaisi nuoresta iästäni ja ulkonäköpaineista, olen muuten täysin tyytyväinen peilikuvaani mutta mahalle haluaisin muutosta. Toivon myös että sinä joka aiot auttaa minua, tietäisit todella mistä puhut! Kiitos :)

1

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+16

      jokaisella ihmisellä on jokin ruumiinosa, johon hän ei ole tyytyväinen. yleisin huolenaihe lienee iho, hiukset, vatsa, reidet.
      hiuksia voi värjätä, mikä helpottanee asiaa. myös ihoa voi hoitaa.
      mutta vatsa vain on ja pömpöttää, sitä ei voi oikein leikata pois. tietysti jos söisi älyttömän pieniä aterioita niin se häviäsi, mutta varsinkin nuorella ihmisellä se ei liene suositeltavaa.
      jätä pulla pois, tee mieluummin voileipä, jossa on jotain vihreää tai vihannesta päällä.
      ja koeta saada vatsasuhde kuntoon, se on mielen työstämistä, ehkä mielen vaientamista, hiljentymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe