Kunhan Stora Enso hoitaa jätevesialtaan ja muut jätteet kuntoon.Terve tuloa Lappi Timber ja Keitele Group, kanssa Kemppaa ja Itä-Lappia nousuun.Karvinen myöntää virheen Kempan sellun alas-ajosta.Miten on?
Stora Enso
paikallinen
8171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on,on näin on.
http://www.youtube.com/watch?v=blKu1L-lR5A&feature=kp
Ei kaikki voi katsoa You Tubea.Pitää skrivata.
Kyllä Stora-Enso konsernin omistaja monopolikapitalistit(t) lopettivat Kemijärveltä massatehtaan, ja Karvine oli vain käskyläis palkka palvelijana toimeksipanija.
tuli kalliiksi ne lakkoilevat selluköpöt.
Jaa.Tulee Lappi Timber ja Keitele Group. Ehkä Biosellu myöhemmin. Ei kaikkia kerralla.
-Kenelle ne tuli kalliiksi?
-Lakko on työväenluokan jämerä luokkataistelu ase, - vaatiessa oman työvoimatavaran uusimiseeni, ja uusien tuttamiseksi, työvoimakorvauksena, ns. - palkkan korotuksia tai työolosuhteisiin parannuksia.
-Palkka ei ole työn arvo rahassa ilmaistuna, vaan se on työvoimatvaran arvo, rahassa, - miihin työläinen tekee osan työpäivästä, ja se osa on välttämätön työaika, mutta työvoimakapitalisti pakottaa työläisen lisätyöhön, ja sillä ajalla työläiset luovat ns. lisäarvon, - josta kapitalisteille voitto muodostuu, työläistä hieostaen, - ja työvoimatavaran arvon alentamisella, (devlaatio), ja pakotta työläiset myös lakkoon elintasonsa puoloesta, - vaatimuksena palkkainkorotukset tai työolosuhteiden parantamiset...
-Miksi aina jyrsitte työläisiä, ja säästätte syyllistästä kapitalisteja, - jotka riistää työläisiä ja laajasti ottane kuntalaisia, kuntia ja suomalaisia, - EU - Suomessa.
Työläisile tulee kalliiksi ylläpitää kapitalistisia yksitysiomsitajia perustutiantovälineiden suhteen, - että kalliiksi tulee ARVON MIMIMERKKI
työväenluokalle ja valtasoalle kansasat kapitalsitinen yhteiskutna- tutoantotapa,
ja alati EU: n kytkettynä kallistuu... Irti Suomi EU: sta, suverenisusu takaisin sekä pma marrkak talouden peruskiveksi.
KTP suosittelee: -Älä äänestä, - koskee EU-vaalia 25.5.2014.
-Loppulaiuseessa sanasokeilua, kuuluu... - oma markka talouden peruskiveksi.
väli sille mikä tehas tulee kunhan tulee.