Oon 41 v mies ja paino 66,1 just kävin työhöntulotarkastuksessa ja kaikki arvot loistavia tai no hyviä..Bmi on 22 mutta vyötärö on 90, se on jo normaalin ylärajoilla jos ajatellaan metaboliaa, tosi, metabolinen ikä oli kehomittauksessa 24 v ja viskelaarista rasvaa ei nimeksikään. Yritän syödä hiilaritietoisesti mutta laihduttaminen on haastavaa, en edes tiedä mikä mulle olis sopiva kalorimäärä päivässä...liikun aerobisesti jtn 30 minuuttia väh 4 krt viikossa ja sitten vähän himassa lihaskuntotreenii tietenkin vatsaan kohdistuvia että se pömppö pienenisi mutta....kehomittaus antoi energiankulutukseksi levossa n 2200 päivässä eli kai ainakin sen uskaltaa syödä...työkin on osittain fyysistä eli sielläkin kaloreita palaa mutta miten suurdn työn takana esim 85 vyötätö on...? En halua sitä hemmetin diabetestä!
Vyötärö pienemmäksi
hlhlgclclclc
13191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Häh???siis painat 66.kg ja vyötärö 90.cm?joko tuli kirjotusvirhe tai sitten sun täytyy olla todella lyhyt???
172 cm eli en ole lyhyt mutten pitkäkään ja paino on oikein....slim fit vaatteet menee päälle kyllä..
jos sulta ei sitä sisäelinrasvaa löytynyt niin miksi ihmeessä sinun pitäisi siitä yrittää hankkiutua eroon? Ihmiset on erilaisia ja kehot on erilaisia. Älä tuijota jotain lukua kun selvästi sinulla ei ole siihen mitään syytä. Tuolla vyötärön ympäryksellähän nimenomaan kartoitetaan sitä sisäelinrasvan mahdollisuutta.
Joo,mutta kyllä se läski inhottaa ihon allakin..t ap
Mitäpä veikkaat, millähän sen läskin saa pois??
Vältän hiilareita enkä vedä light tuotteita,liikun paljon...mitä vielä pitäs tehdä?
Paino on pysynyt smana jo 20 v eli välillä 62 66 kg syön mitä vaan...
...
Sports trackerin mukaan maastopyöräilyn kilsat tänään 19 sis duunimatkat ja maastolenkin, kalorit n 670. Aika normi päiväannos enkä kerkeis enempää päivässä liikkumaan vaikka mtn laihduttas. Aloitin sports trackerin käytön vuoden 2012 alussa ja siinä on nyt 6561 km, 1007 harjoitusta ja kaloreita palanut n 270500,heh. Eli kai pitää jättää iltapala kokonaan syömättä ja myös lounaalla vaan hedelmä niin alkaa tapahtumaan, toisaalta syöminen pitää yllä aineenvaihduntaa.
Mittaa oikein. Ei millään noilla kiloilla ole tollasta vyötäröä.
Moro, joo olit oikeassa,nyt mittasin siis oikeesta kohasta ja tuli 81 cm,no ei mitään jatkan laihista ja nyt on tullu jo kilo alas eli paino on 65,vielä 5 kg kun lähtis niin hyvä olis...pikkuhiljaa..t Ap
Taitaa olla vitsi koko kirjoitus. Tiputat painon 60 kiloon. Teillä ei varmaan ole ongelmaa kuka käskee:) Tollasella painolla vaimo puhaltelee nurin.
Onko se sulta pois jos haluun painaa 60 kg ?
Ei ole minulta pois. Voit halutessasi painaa vaikka 59.5 kg.
No niin,päätin etten syö iltaisin mtn, eli klo 5 tai jtn sinnepäin ja sitten vasta aamiainen ennen duuniin lähtöä, vittu jos ei ala vyötärö kaveta pikkuhiljaa niin on ihme.