voi venäläisiä

Ukraina ja muuta. Voi, voi kun venäläisten määrä on romahtanut. Sitä valitetaan, pitäskö rakentaa suomalaisten rahoilla parempi tie Kannanlahteen? Eiköhän omat asiat pitäisi panna ensin kuntoon, ei siinä auta euro-edustajien Moskovan matkat, kuten taannoin, nekin kuntahyhtymän piikkiin, siis veronmaksajien.
Aloitetaan kuntayhtymän lakkauttamisella.
15344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Aloite on faktaa! Hyödyt ja haitat, kannattaa miettiä myös ketkä rikastuvat ei ainakaan tavallinen tallaaja. Mikä se on ostella kun saa puoli ilmaiseksi evästä. Me maksamme tieverot, alvit.

Äänestä
  • Ihmekkö se on jos Venäläiset saa veron pois Taksi miehet eivät ole maksaneet AUTOSTA VEROA KOSKAAN EI ne myös maksa kyllä tuloistakaan?

    Äänestä

Tavan tallaajalle asia näyttää liian vaikealta käsittää, asiayhteydet ovat liian kaukana, jotta tavan tallaaja kykenisi sitä hahmottamaan.
Kun kauppias saa tuloja, varsinkin ulkolaisilta, niin maahan tulee lisää valuuttaa (vientituloja) ja kauppiaan maksaessa valtion osuudet kakustaan, saa se työtön tallaaja hieman kakusta itsekin, sosiaaliavustusten kautta.

Äänestä
  • Eikä se pelkkästään kauppias hyödy,huollattavat autonsa Roissa ja ovat yön pari hotellissa syövät ja ehkä juovatkin ei ehkä niin paljon kuin keskiverto suomalainen.Olisko jo aika meidänki nousta sieltä Talvisodan juoksuhaudasta maanpinnalle?

    Äänestä

  • Ruplako kirjoitti:

    Eikä se pelkkästään kauppias hyödy,huollattavat autonsa Roissa ja ovat yön pari hotellissa syövät ja ehkä juovatkin ei ehkä niin paljon kuin keskiverto suomalainen.Olisko jo aika meidänki nousta sieltä Talvisodan juoksuhaudasta maanpinnalle?

    oma kämppähän niillä on joka suomi pöliät kenkkäs

    Äänestä

  • Ruplako kirjoitti:

    Eikä se pelkkästään kauppias hyödy,huollattavat autonsa Roissa ja ovat yön pari hotellissa syövät ja ehkä juovatkin ei ehkä niin paljon kuin keskiverto suomalainen.Olisko jo aika meidänki nousta sieltä Talvisodan juoksuhaudasta maanpinnalle?

    http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288338944952.html

    http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288337403648.html

    Suomessa on jo 60 000 ryssää:Eiköhän siinä jo ole putlerille niitä "kiistakapulan" aineksia tarpeeksi.
    -ja opetelkoot liikennekäyttäytymisen,ennenkuin tulevat tänne tappamaan ihmisiä.

    http://vivas.fi/venajan-hurjimmat-autokolarit-ja-laheltapiti-tilanteet-katso-hurja-video/

    Äänestä

se on vähän niin miten se muuta saa aikaan, mikä on tärkeämpää sekö että raha menee kaiken edelle vaiko ne haitat mitä tuovat.

Äänestä

Kiinteistöjö voidaan myydä venäläisille, jos he takaavat osto - oikeuden halukkaille myös rajan takana. Muuten ei.

Äänestä

haitat ovat pienet rahaan verrattuna, joten kyllä se raha menee edelle.
Kukaan ei halua venäjältä mitään kiinteistöjä ostaa. Se on kyllä mahdollista, paitsi heidän rajavyöhykkeellä. Venäläiset on määritelleen sen aika leveäksi.
On se hyvä että niille kelpaa vanhat ´koulut, ei niitä muille saisi myytyäkään.

Äänestä

On käsittämätöntä, kun Itä - Lapin kuntayhtymä on ajanut jo pari - kolmekymmentä vuotta viisumivapautta venäläisille. Asian ajamaan on perustettu projekteja ja niinpä eräät näissä mukana olleet ovat jo varmaan jäämässä eläkkeille turhan päivistä hommista, kuten kuntayhtymän päällikkökin.
Suomalaiset ja Eu - ovat maksaneet näitä projekteja köyhäinapuna maalle, joka käyttää omat rahansa armeijalleen ja siten uhka euroopalle. Suomalaiset eivät halua viisumivapautta Venäjälle, viimeksi näin todettiin iltapäivälehtien kyselyssä. Ja tuskin Kemijärvelläkään muut kuin projektit, jotka kustannetaan veronmaksajien rahoilla.Etelä - Kuolan kehittämisprojekti oli ehkä naurettavin kuntayhtymän ja Sallan kehitelmä.
Esimerkiksi Ruotsi näkee Venäjän uhkana ja lisää puolustusrahojaan.

Äänestä
  • ++++++++++++++++++++

    Äänestä

... kaikki kylien nimet eivät ole vielä venäkäksi, siinä taas rojektiaihe?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aina piikkiin? kirjoitti:

Ukraina ja muuta. Voi, voi kun venäläisten määrä on romahtanut. Sitä valitetaan, pitäskö rakentaa suomalaisten rahoilla parempi tie Kannanlahteen? Eiköhän omat asiat pitäisi panna ensin kuntoon, ei siinä auta euro-edustajien Moskovan matkat, kuten taannoin, nekin kuntahyhtymän piikkiin, siis veronmaksajien.
Aloitetaan kuntayhtymän lakkauttamisella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu