lyönti

semmone tämmöne

nonii kertokaas hei miten saisin ton lyönnin kulkee kovempaa ku oon 15v eli pelaan c:tä ja kyllä se välillä lähtee semi hyvin mutta liian harvoin joten onkos teitillä jotain neuvoja mitä kaikkea tulisi ottaa huomioon kun lyöntiä lähtee suorittamaan ja että mitkä tekijät vaikuttaa lyönnin kovuteen?

1

331

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdffg

      Lyönnin kovuuteen vaikuttaa mailanosumiskohta palloon, lyönnin lujuus ja pallon osunta mailaan. Lyönnissä pitää muistaa oikeat askeleet ja hyvä lyöntiliike koko keholla.
      Jos pallo osuu mailaan pallon ala- tai yläpuolelta lyönnistä häviää voimiaa. Keskipalloon osunut lyönti on aina kovin. Myöskin mitä lähemmäs pallo osuu mailan sweetspot alueelle vaikuttaa, mitä lähempänä sitä parempi.
      Lyönnin oppii kun tekee toistoja. Paljon toistoja. Aluksi lyö vaikka ilman palloa pitäen suorituksen mahdollisimman teknisesti oikeana. Kun osaat tekniikan hyvin, (lue viikko AHKERAA treenausta riittänee) siirry lyömään palloa, ei omasta syötöstä. Keskity kuitenkin vielä mahdollisimman tekniseen suoritukseen ja palloon osumiseen, älä voimaan.
      Sitten kun lyönti alkaa osumaan hyvin (10lyöntiä: 10 hyvää osumaa), osumat lähellä sweetspottia ja lyönti keskipallossa, voit alkaa keskittymään lyönnin lujuuteen ja mahdollisiin leikkureihin ja kumuroihin.
      Muista kuitenkin, että lyönnin suuntaus on tärkeämpää kuin sen vauhti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1134
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      612
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe