viisaammilta/kokeneilta neuvoja kaipaisin. Takana avoliittoa 3,5 vuotta. Mies fiksu, hauska ja rakastan häntä kun hän on selvinpäin. Mutta kun sitä kuppia menee noin 4 kertaa viikossa, alkaa herra vittuilemaan ja käyttäytymään ala-arvoisesti.
Tällöin en tunne muuta kuin inhoa/raivoa. Ei edes pyydä anteeksi niinä harvoina päivinä kun on selvinpäin, kysyy vain et vieläkö olen vihainen..
Puhe ja perustelut ei auta, raivo ja uhkaukset ei auta. Rauhallinen pyyntö ei auta.
Nyt mietin et kannattaako jatkaa ja odottaa, että noiden huonojen ja hyvien päivien suhde muuttuu, vai tehdä radikaalipäätös ja pelastaa oma mielenterveys ja elämä.
viha-rakkaussuhde
7
440
Vastaukset
- swanholm
Eiköhän tuo liene aikalailla selvää, ettei tuosta mitään tule...
- Ei hyvä
Eihän alkoholistin alkoholin käyttö ainakaan vähene vuosien myötä, päinvastoin. Ainoastaan jos hän hakeutuu hoitoon ja haluaa parantua, se on toinen juttu.
- sivusta1
niin ja sitä ennen hänen pitää itse tajuta että asia on ongelma... ei siihen muiden puheet auta
- repeepää
sivusta1 kirjoitti:
niin ja sitä ennen hänen pitää itse tajuta että asia on ongelma... ei siihen muiden puheet auta
niinpä niin, mutta MILLÄ KEINOLLA saan hänet tajuamaan ongelman. Juokoot vaikka järvet, jos käyttäytyy asiallisesti ja hoitaa omat vastuunsa ja kantaa osansa yhteisistä. Heh, samaan aikaan kun kirjoitan tätä mainostaa Heikki Lampela sivun vieressä et soita heti 24h!
Ketutuksen keskellä elämä antaa naurut. - öykkäri
repeepää kirjoitti:
niinpä niin, mutta MILLÄ KEINOLLA saan hänet tajuamaan ongelman. Juokoot vaikka järvet, jos käyttäytyy asiallisesti ja hoitaa omat vastuunsa ja kantaa osansa yhteisistä. Heh, samaan aikaan kun kirjoitan tätä mainostaa Heikki Lampela sivun vieressä et soita heti 24h!
Ketutuksen keskellä elämä antaa naurut.Et voi ketään muuttaa. Joko hyväksyt öykkäriukkosi tai eroat.
Jos olisin sinä lähtisin heti.
- Vain yksi elämä...
Sano kuule miehellesi mitä tänne kirjoitit. Et uhkaa erolla, vaan lupaat eron jos ei tämä meno muutu. Oli sitten kännissä tai ei, kyllä vastuu pitää kantaa teoistaan. Mikään ei muutu ennen kuin miehesi oikeasti tajuaa että sinä lähdet jos asenne muutu.
- xdxdxd
Ei toi meno tuu koskaan muuttumaan. Alkoholisti on alkoholisti. Suosittelen pelastamaan oman elämäsi, eikä jäädä roikkumaan ja sitten katua. Sinulla on vielä mahdollisuus onneen. Miehiä on miljoonia... ole kylmä ja anna ukkos spurguuntua rauhassa. jos joku sen siitä alkoholisoitumisesta herättää niin ero. jos jatkaa samalla mitalla, niin mies on täysin menetetty tapaus. Ihmiset pääsee yli 10v suhteiden eroista ym.. se tapahtuu yllättävän nopeesti kun pahimmat tunteet on itketty pois
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2353514- 623158
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I682703Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk362576Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve852175Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851929Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro201897Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401842Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.931721Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691073