Katosta riippuva nyrkkeilysäkkini heiluu minimaalisesti, vaikka hakkaamisesta on tuntikausia. Onko kyseessä Coriolis-voima?
Coriolis?
11
113
Vastaukset
- kjhkjhkjhkj
Ei.
Tai jos ihan rehellinen olen, niin en usko. Kyseinen voima on niin heikko, että se on merkittävä vain laajoissa systeemeissä. Varmaan useatkin häiriötekijät ylittävät cosriolisvoiman vaikutuksen nyrkkeilysäkkiisi.
Vastatkaa paremmin tietävät. - paremmin tietävä
Ei ole.
Hieman raskaampi kappale heilurin päässä, pitkä jaksonaika ja pieni amplitudi. Vastusvoimat ovat tuolloin niin pieniä suhteessa heilurin energiaan, että kestää todella kauan, ennen kuin heiluri kokonaan pysähtyy. Samaa periaatetta hyödynnetään Foucault'n heilureissa, jotka oskilloivat vielä paljon pidempään.
Coriolis-voima ei nimestään huolimatta ole voima lainkaan, joten siitä ei nyt tässä tapauksessa ole kyse, vaikka se pitkään oskilloiviin heilureihin läheisesti liittyykin.- ensittenkäänymmärrä
Kun kappale (tai vaikka ilmavirta) liikkuu pohjois-eteläsuunnassa, sen rata taipuu eri suuntaan (länteen tai itään) riippuuen kulkeeko se etelään vai pohjoiseen. Eikö maapallo kuitenkin liiku kappaleen alta samaan suuntaan esim. pohjoisella puoliskolla liikkuu kappaleen alla itään riippumatta pohjois-etelä suuntaisesta liikkeestä?
- Korroosi
Kyllä se on aina länteen riippumatta siitä katsotko sitä etelänavan tai pohjoisnavan suunnasta
- Vanha puosuvaari
Kyllä se aurinkokin eteläisellä pallonpuoliskolla nousee idästä ja laskee länteen. Tosin se kiertää päivän aikaan oikealta vasemmalle eli päinvastoin kuin esim. Suomessa ja Savossa.
- ensittenkäänymmärrä
Vanha puosuvaari kirjoitti:
Kyllä se aurinkokin eteläisellä pallonpuoliskolla nousee idästä ja laskee länteen. Tosin se kiertää päivän aikaan oikealta vasemmalle eli päinvastoin kuin esim. Suomessa ja Savossa.
Vahingossa on tipahtanut tekstistani maininta että tarkastelin koko ajan pohjoista pallonpuoliskoa. Ainostaan liikkeen suunta vaihtui pohjoisesta etelään - etelästä pohjoiseen.
En siis ihmetellyt mitä eteläisellä pallonpuoliskolla tapahtuu. - ensittenkäänymmärrä
Korroosi kirjoitti:
Kyllä se on aina länteen riippumatta siitä katsotko sitä etelänavan tai pohjoisnavan suunnasta
Tuossa videossa myös itä-länsi suunnassa liikkuva poikkeutuu. Onko videon esitys virheellinen.
https://www.youtube.com/watch?v=mcPs_OdQOYU - ensittenkäänymmärrä
ensittenkäänymmärrä kirjoitti:
Tuossa videossa myös itä-länsi suunnassa liikkuva poikkeutuu. Onko videon esitys virheellinen.
https://www.youtube.com/watch?v=mcPs_OdQOYULänteen on tietysti aina länteen katsoi mistä suunnasta tahansa. Mutta kääntyykö aina oikealle/vasemmalle riippumatta liikkuuko pohjoisnavalta päiväntasaajalle vai päiväntasaajalta pohjoisnavalle kuten videossa.
Llisäksi siis tuo leveyspiirin suuntainen liike. Taipuuko se? - ensittenkäänymmärrä
ensittenkäänymmärrä kirjoitti:
Länteen on tietysti aina länteen katsoi mistä suunnasta tahansa. Mutta kääntyykö aina oikealle/vasemmalle riippumatta liikkuuko pohjoisnavalta päiväntasaajalle vai päiväntasaajalta pohjoisnavalle kuten videossa.
Llisäksi siis tuo leveyspiirin suuntainen liike. Taipuuko se?Eikö liikkeen pitäisi taipua myös ylöpäin?
Itä länsisuunnassa vain ylöpäin (kun maa karkaa alta pyöriessään) eikä oikealle/vasemmalle laisinkaan? - ensittenkäänymmärrä
ensittenkäänymmärrä kirjoitti:
Eikö liikkeen pitäisi taipua myös ylöpäin?
Itä länsisuunnassa vain ylöpäin (kun maa karkaa alta pyöriessään) eikä oikealle/vasemmalle laisinkaan?http://education.nationalgeographic.com/education/encyclopedia/coriolis-effect/?ar_a=1
Tuossa on selitys ilman matetaattista kaavaa, miksi kääntyy aina oikealle:
"Jos seisot pohj.navalla ja heität pallon päiväntasaajalle päin, siirtyy maapallo heiton aikana itään (tai kohdetta pohjoisempana ollessasi liikut hitaammin itään eli vasemmalle kuin kohde), jolloin heitto osuu kohteesta länteen eli oikealle. Ja
jos olet päiväntasaajalla heittäessäsi kohti pohj.napaa, liikut nopeammin itää kohden kuin kuin pohjoisempana (tai navalla paikoillaan ko. kordinaatistossa) oleva, jolloin pallolla on vauhtia liikaa itään ja pallo osuu itään eli oikealle"
Itä-länsisuunnassa liikkuvalle kappaleelle tapahtuvalle poikkeamalle (oikealle pohjoisessa?) en ole vielä löytänyt selitystä.
Tuolla tosin sanotaan
"The Earth spins on its axis from west to east. The Coriolis force, therefore, acts in a north-south direction. The Coriolis force is zero at the Equator."
tuo: "The Coriolis force, therefore, acts in a north-south direction."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905177
- 534066
- 252179
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271887Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161795- 151434
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281250Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201036T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43981- 21980