suomen huippusijoitus!!!

jos suomi roikkuu tuolla 10 joukossa loppuun asti se on kaikkien aikojen kakkostila euroviisuissa koskaan. selostajat vois hieman jo hehkuttaa siis!

nimittäin: silloin kun tomtomit yms oli kuudensia mukana oli alle 20 maata. nyt kuitenkin melkein 40 maata.
11168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niinhän sieltä sitten tuli Suomelle toiseksi paras sijoitus Euroviisuissa ikinä! Yllätyin kovasti, koska oletin, että Suomi jäisi taas hännille niin kuin yleensä. Tietysti se kuitenkin sitten vähän harmitti, ettei ihan top10:n sisään mahtunut, varsinkin kun piste-erot olivat niin pienet: Tanska 9. sijalla 74 pisteellä, Espanja kymmenes samoin pistein, Suomi 11. pistein 72 ja Romania 12. samalla tuloksella.
Tosiaan olisi luullut juontajien hehkuttavan tätä edes vähän, mutta toisaalta he olivat muutenkin ihmeen aneemisia.

Semifinaalissakin Suomi sijoittui muuten kolmanneksi! Hyvä Softengine!

Äänestä
  • Mistä noita semifinaalin tuloksia löytää??

    Äänestä

  • Ei tuo ole toiseksi paras sijoitus. Onhan Suomella Lordin voiton lisäksi kuudes, seitsemäs ja kahseksas sija. Nämä siis parempia kuin Softenginen sijoitus. Toki yksi parhaista sijoituksista kuitenkin. Tällä vuosituhannella tuo on toiseksi paras sijoitus, mutta ei kautta aikain.

    Äänestä

  • SomethingBetterThan2013 kirjoitti:

    Mistä noita semifinaalin tuloksia löytää??

    Ainakin Wikipediaan on laitettu kaikki semifinaalienkin pistemäärät, sieltä itse katsoin: http://fi.wikipedia.org/wiki/Euroviisut_2014

    Äänestä

  • Vanhaparta kirjoitti:

    Ei tuo ole toiseksi paras sijoitus. Onhan Suomella Lordin voiton lisäksi kuudes, seitsemäs ja kahseksas sija. Nämä siis parempia kuin Softenginen sijoitus. Toki yksi parhaista sijoituksista kuitenkin. Tällä vuosituhannella tuo on toiseksi paras sijoitus, mutta ei kautta aikain.

    Tietystihän se on näin, kun tarkkoja ollaan. Mutta suhteessa osallistujamäärään tämä on Suomen kaikkien aikojen toiseksi paras sijoitus. Kun nyt tuli 11/37, vuonna 1973 oli 6/17 ja vuonna 1989 oli 7/22.

    Äänestä

Vain Suomessa 11. sija on voitto. Kertonee jotain kansamme heikosta itsetunnosta. Mutta onhan inhorealismillakin puolensa.

Äänestä

Suomi sai pisteitä

3p Puola
3p San Marino
4p Tanska
2p Alankomaat
6p Iso-Britannia
3p Latvia
5p Islanti
6p Ruotsi
4p Saksa
7p Norja
6p Viro
6p Unkari
4p Itävalta
3p Belgia
6p italia
4p Sveitsi
Suomalaiset antoivat pisteitä

1p Ranska
2p Ukraina
3p Malta
4p Armenia
5p Unkari
6p Tanska
7p Norja
8p Alankomaat
10p Ruotsi
12p Itävalta

Äänestä

Kyllä tämä 11 sija on Lordin voiton jälkeen Suomen kaikkien aikojen toiseksi paras sijoitus.

Kun nyt on mukana 2x enemmän maita kuin Tipitiin ja Tom tomin aikoina.

Äänestä

niin,kyllähän se coldplay on aika suosittu maailmalla,niitä kun plagioi,niinmikä ettei menesty.suomen kannattaa ensi vuonnakin laittaa jonkun laulajan plagiaatti kisaan mukaan,niin tulee menestystä.

Äänestä

Krista oli pelkkä ulkomainen plagiaatti.

Ei menestynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loistavaa kirjoitti:

jos suomi roikkuu tuolla 10 joukossa loppuun asti se on kaikkien aikojen kakkostila euroviisuissa koskaan. selostajat vois hieman jo hehkuttaa siis!

nimittäin: silloin kun tomtomit yms oli kuudensia mukana oli alle 20 maata. nyt kuitenkin melkein 40 maata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu