Meillä seurakunnassa oli äitienpäiväjuhla. Porukkaa oli vähemmän verrattuna tavalliseen sunnuntaijumalanpalvelukseen. Äitini on kuollut vuosia sitten ja en ole itsekkään äiti. Haudallekaan en vienyt ruusua. Kyllä äiti on ollut rakas ja tärkeä, mutta en koe niin tärkeäksi, että pitää haudoilla juosta?
Jos äitini on kuollut uskossa, niin tapaan hänet kerran. En ollut varma, oliko äitini uskossa ja ei minun tarvitse sitä tietääkkään.
Jos äitini on kuollut uskossa, niin tapaan hänet kerran. En ollut varma, oliko äitini uskossa ja ei minun tarvitse sitä tietääkkään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
https://www.youtube.com/watch?v=kKJRPPA6NBQ
Itse asun vierailla mailla, ja äitini on kuollut kaukana täältä. En ole tullut juhlistaneeksi tätä päivää mitenkään muuten kuin muistelulla.
Äiteen luona kaffella.Vaatimaton mutta arkinen äitienpäiväjuhla.
Äitini mies kuoli viime kesänä ja nyt eletään vielä näitä "ensimmäinen kerta ilman puolisoa" -juhlia. Eilen olin tekemässä äidille nurmikkoa ja hän murehti eilen asiaa. Tänään sitä ei näkynyt, vaikkakäytiin läpi tavaroita, joistahänen on luovuttava. Vanha nainen ei pysty omakotitaloa pitämään ja hän valmistautuu hiljallen muuttamaan helpompaan asuntoon.
Ihan normaalisti. Mitäs kuvittelit?
Söimme porukalla myöhäisen aamupalan, itse leivottuja sämpylöitä ja kakkua.