Palkaton kesätyö sallittua?(ja voiko siitä saada työtodistuksen)

somebodyrandom

En tullut nyt kertomaan mistään aiemmasta kokemuksesta, vaan kysymyksestä, joka on pyörinyt mielessäni.
Olen jo muutamia vuosia ollut samassa kesätyöpaikassa, jonne olen päässyt tavallaan "jalka oven väliin"-taktiikalla sukulaisen kautta. Tiedän, että pääsen sinne myös ensi kesänä töihin joka on mahtavaa. Mutta, minusta tuntuu että haluan jotain muutakin tehdä, en vain sitä samaa ja samaa vuodesta toiseen.
Olen miettinyt monia muita työpaikkoja, mutta niihin ei oteta työläisiä syystä tai toisesta, esimerkiksi hiljaisesta kesäajasta riippuen yrityksestä. Mutta, ottaisiko kukaan ilmaistyövoimaa yritykseensä? Ja painavampi kysymys on, voiko siitä ottaa työtodistuksen vastaan ja merkitä ansioluetteloon? Minua ei kiinnosta tässä siis raha, vaan työkokemus tulevaisuuden varalle.
Toivon, että saisin vastauksia asioista tietäviltä. Asun maaseudulla, joten sen takia kesätyöpaikat ovatkin juuri vähissä..

2

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ellu2

      Se vähän riippuu. Itse olen jotain lakipykäliä kattonu mutta en tie sitte miten se näihin pätee varsinkaa ku en tiedä ookko alaikänen.

    • .....

      No onhan niitä palkattomia harjoitteluja ja työkokeiluja (millä nimillä ne mikäkin työkkärissä on). Ainakin työtön voidaan ottaa palkattomaan orjatyöhön, jollain ihme verukkeella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3888
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1324
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1135
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe