Mielestäni Akavan pitäisi unohtaa nuo turhanpäiväiset spesialistit ja keskittyä pelkästään akateemisiin kun akavan nimestäkin voisi päätellä.
Eli insinöörit ja tradenomit samaan STTK:hon kuin sairaanhoitajatkin kuuluvat Tehy:n kautta.
Tätä mieltä minä olen.
Eli insinöörit ja tradenomit samaan STTK:hon kuin sairaanhoitajatkin kuuluvat Tehy:n kautta.
Tätä mieltä minä olen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hyvä ajatus. Ahdistaakin olla samassa keskusjärjestössä itkevien ja ruikuttavien opettajien kanssa.
Akava on lisäksi ihan paska keskusjärjestö, jolla ei ole todellista sananvaltaa kun isot pojat alkavat keskustella.
Mitä opettaja itkee? Ehkäpä sinun lastenlastesi puolesta, kun vaarilta paukut loppuvat.
Ainahan opettajat ovat ruikuttamassa ja valittamassa ammattinsa vaikeutta ja kovuutta, vaikka juuri missään muussa ammatissa ei saa palkkaansa niin vähällä työllä. Olisi vain hyvä, ettei tarvitsisi kuulua nyyhkyporukan, joka vielä on helvetin otettu omasta "akateemisuudestaan", kanssa samaan keskusjärjestöön.
Sen verran korjausta, että minun tapauksessani on tulevaisuudessa aiheellista puhua mummosta eikä vaarista. Ellen sitten innostu vaihtamaan sukupuolta.
Anteeksi ennakkoluuloisuuteni sukupuolesi suhteen. Vaarejakin kyllä riittää ammattikunaassasi eivätkä he ole kovinkaan innokkaita ottamaan kantaa koulutuspoliittisiin kysymyksiin.
Millä tavoin opettajat ovat akateemisuuttaan korostaneet? Minusta se ei kaikin ajoin tule esiin kuin ammattikunnan sisäisenä skabana: kenellä korkein tutkinto ja mikä mahtaisi siitä sopiva seuraus olla.
Sattuuhan noita erehdyksiä. On varsin luonnollista luulla nimimerkin takaa kirjoittavaa inssiä mieheksi.
Akavassa, insinööriliiton kautta, toimineena olen huomannut opettajien tuovan varsin usein esille oman erinomaisuutensa ja sen, että ovat korkeammin koulutettuja kuin me ammattikorkeakoulututkinnon omaavat insinöörit. Lisäksi joudun, asiaa tässä sen tarkemmin erittelemättä anonymiteetin vuoksi, kohtaamaan todella usein opettajien sotkuja ja riitoja, jotka ovat suoraan sanoen lapsellisia ja pikkulasten hiekkalaatikkoleikkien tasoa. Koko ammattikunnan leimaaminen oli osaltani vain heitto, jolla pyrin lähinnä herättämään keskustelua. Pyydän anteeksi loukkaamiltani maikoilta.
En vastustaisi yhtään, vaikka insinööriliitto lähtisi Akavasta esimerkiksi STTK:öön. Se olisi varmasti oikea ratkaisu sekä opettajille että insinööreille ja vahvistaisi melkoisella jäsenmäärällä STTK:n painoarvoa TUPO-pöydässä.
Kukahan sen inssin inssiksi ja opettajan opettajaksi opetti?
Eiköhän me mahduta samaan liittoon "itkemään" kaikki?
SAK:n omalla politiikallaan aiheuttama jäsenkato ei ole syy siihen, että Akavaa pitäisi alkaa jakamaan. Kyllä SAK:n pitää etsiä syytä itsestään.