Hölmö KTM tunnusti jännittävän YT-panon äpärän omakseen:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014051618306892_uu.shtml
Nämä ovat ongelmia, joilta ATM:t sentään välttyvät. Ehkä raskain taakka on sittenkin KT-miesten harteilla?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014051618306892_uu.shtml
Nämä ovat ongelmia, joilta ATM:t sentään välttyvät. Ehkä raskain taakka on sittenkin KT-miesten harteilla?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä pitäisi tuollainen nainen piestä ja kunnolla - ihan vihaksi pistää kun lukee tuollaisesta horosta!
Ja ajatelkaas asiaa lapsen kannalta - lapsi on ehtinyt jo kiintyä isänään pitämäänsä mieheen ja oikea isä onkin joku saatanan paskakasa jolle lapsen horoäiti on huoran vittuaan jakanut.
Tässä tapauksessa lapsi pitäisi antaa isälle ja jättää äiti edes ilman tapaamisoikeutta. Isäkin varmasti rakastaa sitä lasta, vaikka ei omaa verta olekaan. Kunnon mies turvaa lapselle hyvän tulevaisuuden ja potkii valehtelevan naisen pihalle miettimään tekosiaan vuokrayksiöön.
Älytöntä! Vanhemmuus syntyy ihan yhtä paljon sosiaalisesti kuin geenien kautta. Tietenkin on törkeää valehdella, mutta ei kannattaisi sitä lapselle kostaa tuolla lailla. Pystyisihän tuo mies ihan hyvin silti olemaan isä lapselle, vaikka sillä eri geenit onkin.
Aijah, olisitko itse valmis ryhtymään tuollaiseen. On varmaan kiva elättää toisen miehen geeniperimää samalla kun nainen naureskelee ja levittelee haarojaan kaiken maailman panosonneille. Itse maksat vain laskut. Josnitse olisin tuossa tilanteessa niin vaatisin naiselta elatusrahoja takaisin korkojen kera sekä myös vahingonkorvauksia henkisestä kärsimyksestä.
Olen itse kasvattanutkin toisen miehen geeniperimää 17 vuotta, eikä ollut ollenkaan vaikeaa, vaan hieno kokemus vanhemmuudesta. Mitä niillä geeneillä on niin väliä? Mutta tuossa uutisen tapauksessa naiselta todella törkeää valehdella.
On eri asia kasvattaa toisen lasta tietoisesti, kuin tulla huijatuksi siihen. Lapsi on asiassa viaton, mutta valitettavasti joutunut tilanteeseen äitinsä takia. Miehellä täysin ymmärrettävää tuossa tilanteessa laittaa kaikki välit poikki ja vaatia isyyden kumoamista.
Joku yli-inhimillinen tosimies voisi tuossa tilanteessa kyetä siihen että potkisi sen naisen pellolle ja vaatisi itselleen lapsen yksinhuoltajuutta tai yhteishuoltajuutta ja jatkaisi lapsen kasvattamista kuin omanaan. Melko varmasti kyllä oikeus ei sitä huoltajuutta sille isälle antaisi (vieläpä avoliiton huomioiden) - ja siinä vaiheessa onkin sitten aiheellista vaatia koko isyyden purkamista.
Kyllähän näitä vieraan miehen siittämiä lapsia on varmasti kaikkialla ympäri suomea, suurin osa ei vaan koskaan tule ilmi ja mies tietämättään jatkaa lapsen kasvattamista omanaan.
Aiai,paha juttu, vaikea dilemma..hirvittävä keissi.Siinä joutui koko perhe kriisiin yhden ihmisen petoksen tähden. Mies teki aika radikaalin päätöksen, mutta silti päätös oli minusta ihan oikea. Ainut mikä tässä harmittaa on se, että kaikkein eniten tuossa kärsi taaskin sen viattomin eli lapsi.
Parempi on naida kun palaa.
Parasta on naida salaa.
Olen aina ollut sitä mieltä, että AT-miehen osa on helpoin tässä yhteiskunnassa.
Tosin se on kovin tylsä osa. Päivät samanlaisia, ei naisia...
LUE LISÄÄ ASIOIDEN KULUSTA DIGI TAI PAPERILEHDESTÄ. Kyllä noita uutisia innolla seuraavat ovat naistakin kusipäämpiä, toi jo joku on sairasta. Miksi naisen valitsemat miehet muuttaisivat tasoa, eiköhän ole ihan saman tasoisista tallaajista kyse, mielikuvituksenne on vilkas kuten aina... Useat miehet ja naiset pettää, nainen voi joskus tulla raskaaksi, tämä tarina on vanha kuin aika, mä vihaan urkkijoita elämässäni ja jos mulle kävis jotain noin hiton noloa, en kyllä todellakaan haluaisi, että urpot lukee siitä lehdestä. Olen itse miettinyt samas velipuolestani, mutta onko sillä edes väliä, kiva poju.
"Nainen väitti lastenvalvojalle, että ei ole ollut hedelmöittymisaikana sukupuoliyhteydessä muiden kuin avomiehensä kanssa. Mies tunnusti isyyden."
Horo siis rahanahneudessaan tietoisesti yritti tuhota miehen ja lapsensa elämän. Miksikähän muuten ei noin raskaista rikoksista taideta edes rangaista? Horolle tuosta ei varmaan seuraa mitään muuta kuin että tulevina vuosina ruokot maksaa tuon miehen sijaan yhteiskunta ja koska lapsikin tuosta saa selvän mallin valehdella aina kun se vain on oman edun mukaista niin joku rikollinenhan siitäkin kasvaa. Noissa tapauksissa pitäisi kyllä ehdottomasti horo tuomita loppuiäkseen vankilaan vedelle ja leivälle, ehkä se ennaltaehkäisisi muita valehtelemasta. Tietysti jos emme olisi pullamössöyhteiskunnassa voisi sen myös keittää kiehuvassa öljyssä, huijattu mies saisi laittaa tulet padan alle.
Ainakin Suomessa homma menee niin, että miehen isyyttä ei kumota, ellei oikeaa isää löydetä. Laki katsoo lapsen edun menevän miehen edun edelle. Toisin sanoen jos nainen ei suostu kertomaan oikeaa isää, joka saadaan testeihin ja todetaan isäksi - isyyden tunnustanut mies on lapsen juridinen isä ja joutuu maksamaan elatusmaksuja.