Sairausloma

mister z

On se ollu yhtä helevettiä, että jotkut saa pitää sairaslomaa omalla ilmoituksella ja toisten pitää käydä lääkärillä hakemassa todistus! Perkkele. ilman muuta pitäis olla laki jolla ko. asia on sama kaikille. Tuohan on ilmiselvä tasa-arvoisuuden vastainen asia. Mokoma todistuksen haku on ällöttävää pompotusta. Ja ajatelkaa sen haittoja. Lähteä kuumeessa jonottamaan kaksi tuntia terveyskeskukseen ja pärskimään vasilit muille ja ottamaan toisten basillit ja se meno omalla autolla kuumeessa ja tauti vaan pahenee rasituksessa, mutta voi sviddu minkäs teet. Ja suatana ihan turhaan rasittaa terveyskeskuksen resursseja. Olen ollu töissä molemmilla tavoilla toimivissa firmoissa ja tiedän ettei omaa ilmoitusta juurikaan käytetä väärin. Onneksi jo lähes kaikki ovat hyväksyneet oman ilmoituksen - jopa rakennusalalla!

2

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tällaista vaan..

      On erikoista jos oma ilmoitus riittää.
      Että jos olet viikon sairaana niin oma ilmoitus riittäisi.. Ehkä jossain miehisillä aloilla.
      Meillä ei todellakaan moinen käy.
      Jos oot sairas ni lääkärin todistus pitää olla..
      Olen miettinyt tuota samaa, kuumeessa lähteä autoilemaan ja odottamaan, ei kiva.

      • 18012

        Ei mitenkään erikoista. Meillä saa olla esimiehen luvalla 5 päivää poissa. Tämä ei ole siis mikään "oma ilmoitus" vaan esimiehen lupa.

        Ei hänen tarvitse aina antaa lupaa vaan voi myös pyytää tuomaan lääkärintodistuksen.

        Taitaa olla enemmän harvinaista, että joka päivästä vaaditaan lääkärintodistus koska senhän saa kun vaan hakee. Turhaa yhteiskunnan varojen käyttöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe