Bongasin tässä männäviikolla yhden nuokkuvan sotilashenkilön maastoautossaan ja kaksi panssaroitua ajoneuvoa matelemassa välillä Sodankylä-Pelkosenniemi.
Kai sentään olivat menossa SEO:n huoltoon tahika kesätelaketjujen vaihtoon?
Maalintuja on ollut paljonkin kuolleena matkani varrella. Poroon en ole vielä osunut. Valistakaa nyt minuakin, mistä on kyse.
Tankit vyöryvät
7
263
Vastaukset
- Veron maksaja
Porot joutaa tappaa kaikki jos ne ovat maantiellä.Maantiet ovat AUTOJA varten.
- Bonga-Inga
Aika harvakseltaan täällä otetaan kantaa kyseiseen tieosuuteen. Itse vältin hiljattain porokolarin ajelemalla tapani mukaan etukumarassa silmät kiinnitettynä tuulilasiin mummovauhtia. Ottaa niin saamaristi selän päälle ... mutta vanhuus ei tule yksin.
Mitä tulee ruplan kurssin heikkenemisen myötä tulleisiin menetyksiin, niin olen bongaillut (ja antanut itselleni kertoa), että aasialaisia on liikkeellä tulvimalla - muita reittejä pitkin. Aasia oli / on suuri ja arvaamaton meille suomalaisille niin hyvässä kuin huonossakin mielessä. Paljon on menetetty tuotantoa mm. Kiinaan, mutta kun (omatoimi)matkailijat lähtevät liikenteeseen, niin voi kysyntä olla ennakoimattoman suurta palvelualalla. - veroko maks ?
Paljonko poikaraasu työttömyyskorvauksesta veroa menee ?
Maantiellä ihminen voisi käyttää järkeä ja täytyy muistaa, että pohjoisen tiet ei ole
Le Mans. Lappiinhan Pelkosenniemeltä on vielä monta sataa kilometriä.
Ja muista se asia, että poro oli pohjosessa ennen sinua ja sinä olet tunkeutuja.
Ja kun vielä muistaa, että ainua Pelkosenniemeläinen jonka ihmiset tuntee, on Pelokosenniemen mustalaine Hulukon Antti eli Andy.
Antaa vaan niitten porojen olla rauhassa ja opettele ajamaan. - etelän mies
Olenpa joskus poikennut Pelkosenniemellä ja minua harmittaa, kun kunta purki pois torilta sen juopottelukodan, oli pitkään Suomen ainua juopotteluun tehty kota, heh heh.
Niin siitä porosta. Olen siellä ihan oikeassa Lapissa ajanut työni puolesta ristii ja rastiin ja se poro ei ole matkantekoa haitannu, päinvastoin. Minulla on autossa kuljettajan jalkatilassa kolme poljinta ja kun sitä keskimmäistä polkee niin auto pysähtyy. Olen kyllä näiden 45 vuoden aikana todennut Lapissa muutoksen, jota en ymmärrä, " mihin ihmisillä on kiire ?"
Kiire on ammattitaidon ja järjestelykyvyn puutetta.
Ennen vanhaan kun etelästä lähdettiin Lappiin töihin tuossa huhtikuun alussa ja tultiin lokakuussa kotiin niin kerkes "pysähtymään paikallisen alkuasukkaan kanssa keskustelemaan, nykysin käydään n. 2kk ja ihmetellään, mistä se kiire on nykyihmiseen tarttunut.
Tutuu kuin näilä Etelä-Lapin alueilla olis kova poroviha ?
Joissakin pikkukylissä paikalliset ukot haukku poromiehiä, muta kun se elinkeino kuuluu Lappiin ja poro kans. Nyt meen kaapille ja leikkaan pikkasen kivalihaa.
Ai niin, joko kunta on liittynyt Kemijärveen ? - no määhän
raasu andyn patsaan juureen ja näytä keskisormee niin helepottaa
- MAASTOUTUKAA !!!
Nyt tulee, rusain nykymaasturit on parempia kuin -40 tankit.
Tehokkaampia tappajia, ko ajavat 4 romillessas, niinko -40:täki- Ei ummar
HÄH MITÄS?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen633914Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2053496Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172492949Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina712499Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3211889Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään51622Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.121537Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t21496Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk181496Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik511471