Bongasin tässä männäviikolla yhden nuokkuvan sotilashenkilön maastoautossaan ja kaksi panssaroitua ajoneuvoa matelemassa välillä Sodankylä-Pelkosenniemi.
Kai sentään olivat menossa SEO:n huoltoon tahika kesätelaketjujen vaihtoon?
Maalintuja on ollut paljonkin kuolleena matkani varrella. Poroon en ole vielä osunut. Valistakaa nyt minuakin, mistä on kyse.
Tankit vyöryvät
7
241
Vastaukset
- Veron maksaja
Porot joutaa tappaa kaikki jos ne ovat maantiellä.Maantiet ovat AUTOJA varten.
- Bonga-Inga
Aika harvakseltaan täällä otetaan kantaa kyseiseen tieosuuteen. Itse vältin hiljattain porokolarin ajelemalla tapani mukaan etukumarassa silmät kiinnitettynä tuulilasiin mummovauhtia. Ottaa niin saamaristi selän päälle ... mutta vanhuus ei tule yksin.
Mitä tulee ruplan kurssin heikkenemisen myötä tulleisiin menetyksiin, niin olen bongaillut (ja antanut itselleni kertoa), että aasialaisia on liikkeellä tulvimalla - muita reittejä pitkin. Aasia oli / on suuri ja arvaamaton meille suomalaisille niin hyvässä kuin huonossakin mielessä. Paljon on menetetty tuotantoa mm. Kiinaan, mutta kun (omatoimi)matkailijat lähtevät liikenteeseen, niin voi kysyntä olla ennakoimattoman suurta palvelualalla. - veroko maks ?
Paljonko poikaraasu työttömyyskorvauksesta veroa menee ?
Maantiellä ihminen voisi käyttää järkeä ja täytyy muistaa, että pohjoisen tiet ei ole
Le Mans. Lappiinhan Pelkosenniemeltä on vielä monta sataa kilometriä.
Ja muista se asia, että poro oli pohjosessa ennen sinua ja sinä olet tunkeutuja.
Ja kun vielä muistaa, että ainua Pelkosenniemeläinen jonka ihmiset tuntee, on Pelokosenniemen mustalaine Hulukon Antti eli Andy.
Antaa vaan niitten porojen olla rauhassa ja opettele ajamaan. - etelän mies
Olenpa joskus poikennut Pelkosenniemellä ja minua harmittaa, kun kunta purki pois torilta sen juopottelukodan, oli pitkään Suomen ainua juopotteluun tehty kota, heh heh.
Niin siitä porosta. Olen siellä ihan oikeassa Lapissa ajanut työni puolesta ristii ja rastiin ja se poro ei ole matkantekoa haitannu, päinvastoin. Minulla on autossa kuljettajan jalkatilassa kolme poljinta ja kun sitä keskimmäistä polkee niin auto pysähtyy. Olen kyllä näiden 45 vuoden aikana todennut Lapissa muutoksen, jota en ymmärrä, " mihin ihmisillä on kiire ?"
Kiire on ammattitaidon ja järjestelykyvyn puutetta.
Ennen vanhaan kun etelästä lähdettiin Lappiin töihin tuossa huhtikuun alussa ja tultiin lokakuussa kotiin niin kerkes "pysähtymään paikallisen alkuasukkaan kanssa keskustelemaan, nykysin käydään n. 2kk ja ihmetellään, mistä se kiire on nykyihmiseen tarttunut.
Tutuu kuin näilä Etelä-Lapin alueilla olis kova poroviha ?
Joissakin pikkukylissä paikalliset ukot haukku poromiehiä, muta kun se elinkeino kuuluu Lappiin ja poro kans. Nyt meen kaapille ja leikkaan pikkasen kivalihaa.
Ai niin, joko kunta on liittynyt Kemijärveen ? - no määhän
raasu andyn patsaan juureen ja näytä keskisormee niin helepottaa
- MAASTOUTUKAA !!!
Nyt tulee, rusain nykymaasturit on parempia kuin -40 tankit.
Tehokkaampia tappajia, ko ajavat 4 romillessas, niinko -40:täki- Ei ummar
HÄH MITÄS?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2213212Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3432880Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.761810Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?571621- 1221406
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,111402Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171300Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4391293- 1071280