Maksaako vuokrafirmat sairausloman, jos tulee masennus/ahdistus työsuhteen aikana. Kävin eilen psykiatrilla ja sain 1 kuukauden saikkua... Kuuluuko noitten maksaa noita, vai pitääkö hakea suoraan kelasta?
Vastaukset 4
- 5+2
Ei maksa. Se on yksi vuokrafirmojen "valtti" ettei sairaslomia makseta kuin enintään 1-2 päivää.
- ICD-10
5 2 puhuu palturia. 1 9 päivää ensimmäisen työvuoden aikana palkanmaksuvelvollisuus. Ja tästä voi lukea mielenterveysongelmista johtuvasta palkanmaksusta:
Tautiluokituksen F-alkuiset koodit sisältävät myös erilaisia elämäntilanteiden stressitekijöitä ja häiriöitä. Tällainen koodi lääkärintodistuksessa ei aina johda siihen, että sairausajalta on palkanmaksuvelvollisuus, vaan tilanteet selvitetään tapauskohtaisesti. Lievää masennusta (F32.0, F 33.0) sairastavat ovat useimmiten työkykyisiä. Koodilla F 32.2 eli vaikea masennustila diagnisoitu sairaus edellyttää aina sairausajan palkan maksamista (TT 2008-61). Työtuomioistuimen ratkaisukäytännössä työuupumusta (ICD-10 tautiluokituksen koodi Z73.0) on pidetty työehtosopimuksessa tarkoitetuttuna sairautena ja työnantajalla on ollut velvollisuus sairausajan palkan maksamiseen työkyvyttömyysajalta (TT 1997-61, TT 1998- 74 ja 2000-33).
- 5+2
Oman kokemukseni ja muiden keikkalaisten joiden kanssa on puhuttu kaava on ollut sama firmasta toiseen: Vuorosi perutaan ja annetaan muille. Sitten saat 1-2 päivää (todennäköisesti vain 1) niistä ensimmäisistä päivistä saikkua. Koskaan en ole kuullut kenenkään olleen vuokrafirman piikkiin saikulla viikkoja saati kuukausia. Voin tietenkin olla väärässä ja ehkä se on ala- tai yrityskohtaista. Parin vuoden kokemuksella en vain ole moiseen törmännyt kertaakaan. Olisiko jollain kertoa faktaa oikeista tapauksista eikä luetella lakipykäliä?? Mielellään olisin väärässä ;)
- vuokratyöjee
Riippuu minkälaisessa työsuhteessa olet. Jos sinulla on sovittuja työvuoroja niin maksetaan tottakai. Jos olet keikkatyöntekijä niin ei tarvitse maksaa kun sovituista työvuoroista eli todennäköisesti siltä viikolta, tuskin sen pidemmälle niitä sovitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS561784Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41688Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke41656- 42611
- 80596
- 47584
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29526- 42489