Työkokeilussa yritys saa ilmaisen työntekijän minkä myötä yritys saa palkka*1.4 sivukulut suuruisen tuen. Onko selvitetty miten tämä on linjassa EU:n "de minimis"-tuen periaatteiden kanssa? Yritykselle myönnettyjen tukien pitäisi olla vähämerkityksisiä eivätkä ne saisi vääristää kilpailua. Onko työkokeilu keino tämän periaatteen rikkomiseksi?
Työkokeilu ja "de minimis"-tuki
Mä vaan
5192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voipi hyvin ollakin keino tämän rikkomiseksi, vaan kukapa kävisi tämän EU:n herroille esittämässä?
Työkokeilu on vain hyvä asia mutta aina joku löytää kaikesta valittamista!
Sinä se ainakin löydät näköjään valittamaan joka ketjuun asian pienimmästäkään kritisoinnista.
Kävin paluumuuttajana kokeilemassa kahta työtä, kumpaakin muutaman päivän, työllisyyskurssin osana. Minulle ne olivat hyviä kokemuksia, koska suomalainen yhteiskunta oli muuttunut niin paljon. Yleensä en kyllä ilmaista pakkotyötä hyväksy, en itselleni enkä muille.
Siis ilman palkkatyötä elää kituuttava Suomen huonon taloudenhoidon uhri syyllistetään ja häntä rangaistaan pakkotyöllä. Hänet orjuuttava yritys taas saa meidän yhteisestä pussistamme rahaa orjan ilmaisen työpanoksen lisäksi. Työnhakija-orja ei saa muuta kuin pahan mielen. Tämä on sitä rahansiirtoa veronmaksajilta yksityisille yrityksille, ilman suostumustamme. Tämän on loputtava, eikä se lopu muuten kuin kansalaisaktivismin kautta.
Voit kokeilussa siis vain kokeilla eri työvaiheita, eihän se mitenkään korvaa ansiotyötä. Kokeluvastaavaaan siis yhteys ja pyydä toinen harmiton kokeilu homma ja voihan kokeillessa sattua lipsahduksiakin. Vedä esim. välillä voimisteluliikkeitä ja sopivia spurttejakin, ihan vaan kokeilumielessä ja työkuntoisuuden ylläpidoksi ym.