Onko nettideittailu epäsosiaaliselle ihmiselle ainoa vaihtoehto rakkauden etsinnässä ?
Olen ainakin itse ujo ja eristäytyvä , joten ihmissuhteita ei oikein löydy.
Baariin tai yökerhoon lähteminen ei oikein innosta , vakava suhde olisi haussa.
ujon erakon ainoa toivo ?
6
186
Vastaukset
- Pälpättäjä
Entä jos kasvattaisit itsetuntoasi ja muuttuisit vähän sosiaalismmaksi?
Koet, yritä!
Elä eristäydy, rupee rohkeammaksi.
Jos joku oli ujo aikoinaan, niin minä. Mutta kovan harjoittelun avulla pääsin eroon siitä. Nyt saatan puhua pälpättää ja veistää vitsiä vaikka minkälaisen porukan edessä.
Itsestään kaikki riippuu, kokeile!Samaa mieltä kuin Pälpättäjä. Itseään voi kehittää ja se kannattaa tehdä, jotta ei joudu jäämään paitsi asioista vain ujouden takia.
En usko, että nettideittailu ratkaisee ongelmaasi. Toki kaksi ujoa voi sitä kautta teoriassa tutustua toisiinsa, mutta kaiken kaikkiaan se on niin pinnallinen foorumi, että jos edes "kauniit ja rohkeat" eivät sitä kautta pariudu niin miten sitten ujot ja eristäytyvät?- fwegg
helka kirjoitti:
Samaa mieltä kuin Pälpättäjä. Itseään voi kehittää ja se kannattaa tehdä, jotta ei joudu jäämään paitsi asioista vain ujouden takia.
En usko, että nettideittailu ratkaisee ongelmaasi. Toki kaksi ujoa voi sitä kautta teoriassa tutustua toisiinsa, mutta kaiken kaikkiaan se on niin pinnallinen foorumi, että jos edes "kauniit ja rohkeat" eivät sitä kautta pariudu niin miten sitten ujot ja eristäytyvät?Ei sieltä kautta parisuhdetta välttämättä saa, mutta kannattaa silti yrittää. Itse ainakin sain netin kautta joitakin treffejä ja sitä kautta sosiaalisuuteni ja itsevarmuuteni lisääntyi huomattavasti. Nyt onkin sitten livenä helpompi "iskeä".
Mutta oli miten oli, niin kyllä ujoudesta on mahdollista kehittyä ja se vaikea taival kannattaa ottaa asiakseen. Elämäkin on antoisampaa.
- netti on netti
Mitenkähän ujo saa treffit aikaiseksi, kun monet vähemmän
ujotkaan, ei siinä onnistu. Tarkoitan vaan sitä, että netissä
homma on aikamoista vekslaamista, päästä edes
kirjoitusasteelle.
En halua masentaa, ei se ota, jos ei annakkaan. Tärkeä neuvo muutokseen. Et ole sen huonompi ihminen kun kukaan muukaan
- Wihtawuori
On. Olen itse ujo luonne ja eristäytyvä sillä en tunne kaupungistani käytännössä ketään ja ainoat kaveritkin asuvat toisella puolen suomea. Tai olen sillätavalla ujo että tulen yhden tai kahden ihmisen kanssa hyvinkin juttuun mutta isommassa porukassa vetäydyn. Mulle ei tuota vaikeuksia aloittaa netissä juttua naisten kanssa tai baarissa koska olemmehan silloin hänen kanssaan kahden. Olen saanut hyvinkin suhteita netin kautta. Eivät vaan ole kestäneet. Samoin baarista. Jos täällä sanotaan että opettele rohkeaksi niin sanon että opettele juomaan niin saat seuraa.
No vakavasti ottaen samaistun sinuun ja noille vinkeille että "opettele rohkeammaksi" voin sanoa että helpommin sanottu kun tehty. Jos ihminen on syntynyt ujoksi pitää ymmärtää että hän ei ole silloin rohkea eikä rohkeaksi noin vaan ruveta. Ujokin ihminen on arvostettava yksilö vai onko mielestänne yhteiskunnan hylkiö kakkosluokan kansalainen? Itsestäni ainakin monikin nainen on sanonut että olet söpö kun olet hieman ujo.
Jos tällaisen "opettele rohkeaksi" esimerkin heittäneelle heitän vastapallon mihin sinä voisit opetella niin ajattelepa näin lausettasi. Oletetaan että pelkäät karhuja yli kaiken. Itse vien karhun haaskoille ruokaa ja olen kohdannut karhun kymmeniä kertoja silmästä silmään ja kas kummaa olen edelleen hengissä. Mihin katosit? Miksi juokset karkuun? Opettele olemaan pelkäämättä karhuja ei ne mitään tee.
Voi olla kuule helpommin sanottu kuin tehty eikö vaan?
Joskus voisi mennä itseensä kun lohkasee noin vaan helppoja vinkkejä jotka sormia naksauttamalla muka onnistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32691Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062461Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42209Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441835- 311396
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141393- 1761125
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden961089Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201023Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79893