Opteamista hieman kokemuksia

arraraaarraaar

Olen ollut hieman päälle kolme vuotta töissä Opteamin kautta pääkaupunkiseudulla

Tässä vähän kokemuksia. Lyhyesti; jos ei tule ongelmia Opteamin kautta kaikki on kunnossa ja saat elää stressittä. Jos tulee pienikiin ongelma niin sinulta yritetään nyhtää kaikki mahdolliset korvaukset vaikka juttu ei olisi syysi.

1. Työvuorojani muutettiin minulta kysymättä. Sanoin ettei käy.

2. Minulla yritettiin maksattaa vakituisen työntekijän tekemä virhe. Sanottiin että voin itse selvittää tämän. Soitto PAM:iin auttoi, mutta koska jouduin soittelemaan ympäriinsä yritysten palvelunumeroihin puhelinlaskuni pomppasi varmaankin päälle 5 € ellei enemmänkin. Huomasi kyllä heti että Opteamin tyypit olivat tietoisia että virhe ei ollut minun sillä eivät vängänneet vastaan kun sanoin että pamista sanottiin näin ja näin.

3. Minulle tuli ensimmäistä kertaa 3 vuoden aikana hieman suurempi kassaero joka johtui kiireestä ja huonosta inffosta (lauantairuuhka ihan outo tarjouskampanja josta olisi pitänyt tietää kaikki). Nyt en ole pitkään aikaan nähnyt extranetin työvuorolistassa vuoroja tähän kyseiseen toimipisteeseen. Tuntuu että minua rangaistaan tästä yhdestä mokasta.

4. Sitten tämä nykyinen ongelma. Valmistuin koulusta pari vuotta takaperin. Tämä tutkinto oikeuttaa suurempaan palkkaluokkaan. Kuulin viikko sitten kaveriltani joka myös valmistuu nyt tähän tutkintoon, että tutkinnolla saa enemmän palkkaa. Soitin Opteamille ja he sanoivat että siirtävät minut ylempään palkkaluokkaan kun toimitan todistuksen mutta takautuvasti tätä erotusta ei voi maksaa. PAMin mukaan minun täytyy saada tuo erotus parin vuoden ajalta. Palkkani ei myöskään noussut automaattisesti kun 3 vuotta kokemusta tuli täyteen puoli vuotta sitten. Tästä varmaan saisi jo omansa viivästyskorkoineen... Rupesin myös googlailemaan tätä asiaa, ja koska olen ollut Opteamilla 3 vuotta ja tutkinnolla ylemmässä palkkaluokassa, niin minun pitäisi ollakkin oikeutettu 5 vuoden palkkaan.... ota nyt tästä selvää mutta edessä taas soitto PAM:ille josta onneksi saan oikeat vastaukset.

Minulle ei ole merkitty nettiin kokemuksen nousemista vaikka olen tehnyt kassaa ja hyllytystä sen 3 vuotta...

Tuntuu myös että minua rangaistaan siitä että satun nyt vaan tietämään oikeuteni enkä suostu pelleilyyn Opteamin taholta. Vuoroja tarjotaan vähemmän ja muutenkin ollaan töykeitä.

Pienenä vinkkinä kaikille jotka miettivät sinne hakemista; älkää. Jos kuitenkin haette niin _epäilkää kaikkea_ ja soitelkaa sinne PAMiin ja varmistakaa asia ennenkun suostutte maksamaan mitään kassaeroja tai olemaan kynnysmattona.

2

500

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika Eskola

      Tervehdys nimimerkki Arraraarraaar

      Aika huonot fiilarit meistä. Harmi homma, kun silti olet saanut meiltä aika paljon työtä. En jaksa millään uskoa, että toimistossamme joku tahallisesti rankaisisi sinua.
      Asiakas saatta joissakin tapauksissa pyytää ottamaan henkilö pois heidän poolistaan, jos tulee paljon kassaeroja.
      Mitä tulee palkkoihin ja lisiin, niin meidän intressissä on laskuttaa kaikki lisät, palkkaluokat etc, koska asiakashinnoittelu perustuu suurelta osin kertoimeen. Eli palkkasi kerrotaan jollakin sovitulla kertoimella esim.1.7 ja jos sinulta puuttuu palkasta rahaa, niin se puuttuu myös meiltä.
      PAM kannattaa ottaa aina yhteyttä epäselvissä tilanteissa. Niin minäkin tekisin.
      Eli jos sinulta jotain puuttuu tai haluat muuten laittaa viestiä, niin etunimi.sukunimi(at)opteam.fi ja selvittelen mahdollisia virheitämme nopeasti.

      T: Mika Eskola - Opteam, omistaja

    • näinsehommahoituu

      Eiköhän se liitto saa vuokrafirman maksamaan sulle mitä sulle kuuluu. Ei vuokrafirmat ole mitään jumalia. Liiton lakimies kun ottaa yhteyttä niin johan rupee rahaa kuulumaan,

      Tuskin vuokrafirmat haluaa oikeuteen lähteä koska tietävät että tulevat häivämään ja joutuvat maksamaan oikeudenkäyntikulutkin päälle.


      Minä ainakin kerrasta sanoisin liitolle että hoitakaa asia enkä soittaisi vuokrafirmaan.

      Edellisen työnantajan jouiduin laittamaan ns. "kuseen" koska ei maksanut mulle rahoja kuten olisi pitänyt.

      En edes kysynyt asiasta pomolta vaan soitin suoraan liittoon ja sieltä kun sille soittivat niin kuuli asiasta ensimmäistä kertaa.

      Maksoi rahat mulle kiltisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      895
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      96
      868
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      776
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      730
    5. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      74
      597
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      594
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      64
      592
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      559
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    Aihe