Korot viety miesten kengistä

Koroton

Mihin ovat korot hävinneet miesten kengistä? Fysioterapeuttinikin sanoo, että kengissä pitää olla koroketta kantapään alla, muuten voi tulla selkäongelmia.

Mutta nyt sitten ovat nämä muotisuunnittelijat olleet sitä mieltä, ettei miesten kenkiin tarvitse tehdä korkoa lainkaan. Ja tuleehan se varmasti valmistajillekin halvemmaksi kun kengänpohjien valmistuksessa riittää pelkkä pohjalätty, ei tarvitse ruveta niihin rakentelemaan erikseen korkopaloja.

Itse en ainakaan osaa oikein kävellä näillä uuden muodin lätyillä. Täytyy nähdä aikaa ja vaivaa, että löytää jostain oikeita vanhan mallin miestenkenkiä, joissa on korot tallella.

10

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisää mittaa

      Ja pituus on....siis ei vehkeen vaan miehen?

    • Korot kateissa

      Olen miettinyt samaa miksi miesten kenkiin ei ole laitettu yhtään korkoa.
      Yrittänyt etsiä kenkiä netin kauttakin, mutta tuloksetta.
      Kaikki melkein samanlaisia.
      Vastaavasti naisten kengissä on valinnan varaa.

      • Tyylikkäät

        Minäkin tykkäisin muutaman sentin koroista, mutta etsimälläkään ei löydy miesten kengistä, naisille on tarjolla kyllä vaikka kuinka paljon kauniita korkoja. Tasa-arvo ei koskaan toteudu. Oletteko tilanneet Bugarri-kenkiä, onko kokemuksia?


    • neetistä

      Hyvä kauppa toi spartoo.fi Tuovat kaupunkialueella paketin kotiovelle ilmaiseksi ja ilmainen palautuskin . Kokemusta on , tosin en tarvinnut palautusta.

    • salille heps

      Hoida ne selkälihaksesi johonkin kuntoon, niin pärjäät matalemmillakin koroilla.

    • Äly hoi älä...

      Mikään ei estä hakemasta korollista kenkää naisten osastolta, sikäli mikäli jalan koko on tarpeeksi pieni.

    • tanssijalkakin
      • xxxxxxxyyyyyyy

        Makuja on monia. Joku voi haluta korkeampaakin korkoa kuin ehdottoman klassisessa miestenkengässä on. Tähän on muuten turha sekoittaa sitä mikä on "normaalia"


    • Invaliditeet

      Joopa joo. Mulla taas ei nilkat taivu, niin ihan tavallisissa miesten kävelykengissäkin on liian korkeat korot mulle. Varsinkin pukukenkiä on mahdoton löytää, kun kaikissa on korkeat korot. Ite yritin just äsken sahata matalemmaksi 3 cm korkoja, mutta piueleen meni. Kai pakko mennä taas suutarille.

    • Oxford

      Kaikissa pukukengissä on matala korko. Jos ei ole, niin se ei ole pukukenkä.
      Arkipukukengäksi varmaankin käy tuo pari kommenttia takasin tuo ""juhlagalleria""- linkki. Varmaankin saa mustana ja sileänä juhlapukuusi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      776
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      728
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      680
    Aihe