Voiko lentopallon aloittaa 16-vuotiaana?

HELP!!!!!!

Täytän kuukauden päästä 16 ja haluaisin aloittaa lentopallon todella paljon. Toiveena olisi myös kilpailu. Omalla paikkakunnallani on lentopallon harrastusjoukkue jolla on kerran treenit viikossa, mutta haluaisin, että olisi vähän useammin..
Viereisellä paikkakunnalla olisi yksi kilpaileva joukkue mutta se on tottakai paljon tasoani korkeammalla sillä olen harrastanut sitä vain koulun liikkatunneilla. Haluaisin todella paljon kilpailla lajin parissa, mutta voiko enää näin myöhäisellä iällä? Itse käyn lenkillä lähes joka ilta ja olen harrastanut tanssia ja ratsatusta. Mitä tehdä?

3

1517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • torakka11

      eiku mukaan vaan

      • couch

        Sulla on hyvät taustat. Lentis on tosi tekninen laji joka vaatii paljon. Itse olen toiminut juniorivalmentajana vuosia ja kokeilun kautta saat tietää onko se sun juttu. Monet ikäisesi ovat teknisesti jo aika hyviä jos ovat olleet hyvässä valmennuksessa siispä kokeilemaan.


    • palloi

      Oikeasti jos haluaa pärjätä niin pitäisi aloittaan n. 12-13 vuotiaana. Lisäksi ensin urheilija, sitten lentopalloilija. Pitää olla hyvä fyysinen kunto ja motoriikka.

      Mikään ei tietenkään estä osallistumista harrasteena mutta lentopallo kilpaurheiluna pitää aloittaa aika nuorena. Se totuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe