Minulle on Kemi riittänyt.
oletteko käyneet naapuripitäjissä?
Sintttu
17344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minä oon käyny Simossa. Sielläkin on asema, kirkko ja joki. Teetko sinä jonkínmoista tilastoa. Mun naapuri on käyny Haaparannallakin.
Ihan vaan pälkähti mieleen, että pitäiskö käydä jossain.
Aikaisemmin matkustelin, esim. Pariisissa, Roomassa... Kemiin muutettuani olen vaan ollut täällä.
Tässä matkaohjeita Tornioon menijöille:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12286096
"Aikaisemmin matkustelin, esim. Pariisissa, Roomassa... "
Nyt Sintturi kirjoitti pahasti ristiin aloituksensa kanssa. Taitaa olla päiväunia nuo Pariisit ja Roomat.
Täälläpäin on paljon noita jokia. Pitäisikö olla joku vene että pääsisi pois täältä?
Kuulemma lopettavat junalippujen myynnin Kemissä, ja on uumoiltu että junien ovetkin lukitaan Kemin kohdalla. Joten jos yleensä aikoo käydä jossain, niin käy nyt kiireesti, kun se vielä on mahdollista.
Hevosmiesten tietotoimistossa taas kertoivat, että lipunmyynnin lopetuksen jälkeen junat ajavat Kemistä ohi kahtasataa pysähtymättä.
Moottoritien rampit kuulemma suljetaan ja muille sisääntuloteille laitetaan aseistetut vartijat propuskoita kyselemään.
Kemiin pääsee vain uusi, älykäs pääministerimme ajoittain katsomaan ja pilkallisesti nauramaan entisiä paperimiehiä.
Joten käykää siellä ulkomailla Simossa niin kauan kuin vielä voitte...
Kävin kerran Torniossa ja sain pahan vatsataudin. Ei ikinä enään mene naapuri pitäjään tämän kokemuksen jälkeen, iski sellainen vatsatauti että oksat pois.
Nautimme ystävien kanssa hyvä uskoisina pikkujoulu aterian jossain hemmetin syrjäkylällä.
Never ever Tornioon ja johon kin ihme paikkaan joka oli kuulemma uusi ja viimeisenpäälle kunnossa.
Luojan lykky, että et samalla reissulla käynyt Haparandassa asti. Sieltä ne vasta kummat pöpöt olisi tarttuneetkin.
Naapuripitäjä ja pikkujouluateria muuten ovat yhdyssanoja...
Lähtisin mielelläni käymään muualla täältä Kemistä mutta kun ei oikein rahaa eikä älyä.
T. Kemiläinen
Ainakin älyä tarvitaan torniossa kun lukee tuota edellä olevaa linkkiä.
Missä on kaunein linja-autoasema?
Linja-autoasemat ovatkin erityisen kauniita.
Varsinkin Helsingin uusi linjuriasema on kaunis. Silmä suorastaan lepää...
Harmi että Kemissä ei ole linja-autoasemaa.
On samaan tarkoitukseen tehty BUSSTATION, muttei se mielestäni ole kovin kaunis.
Mie se lähin kerran rempseästi Tornion suunthaan niin tuli torniolainen Lapintiellä vastaan ja löi nokkaan. Palasin kothiin.
Tornioon piti meidänkin mennä, mutta tie sinne oli sen verran huono että auto ei pysynyt sillä vaan luisui pois.