Moi! Olen nuori henkilö enkä oikein osaa näitä asioita. Voiko pitää paikaansa että minulla on 2 päivää lomaa vaikka olen Joulukuusta asti ollut töissä samassa paikassa? Palkat välillä miten sattuu jne...
lomaa 2 päivää??
3
253
Vastaukset
- Nimimerkki varattu
Paljon mahdollista, mutta näillä tiedoilla ei muuta voi sanoa. Jos kuukaudessa on alle 14 työpäivää, tai 35tuntia töitä niin palkallisia lomapäiviä ei kerry.
- oiva lsi
Tuota... Kun aloittaa työt, ei välttämättä heti kesän tullen saa lomaa. Esim. itse aloitin nyk. ta lla työt, en kyseisenä kesänä saanut lomaa lainkaan, vaan, vasta seuraavana kesänä pidin edellisen lomanmääräytymisvuoden lomaa.
Ja sitten jo seuraava loma siitä olikin 2,5 pv lomanmääräytymiskuukaudelta.
Muista: jos työskentelet alle 14 pv kk, tai alle 35 tuntia kk- (molemmat ehdot täyttyvät), sinulle ei kerry palkallista lomaa. Huomaa, että työnantajan on noudatettava vuosilomalakia, ja annettava sinuklle lomaa, jos joko väh 35 h tai 14 pv kk työskentelet, lomapalkan laskutapaan vaikuttaa ansaintasäännön valinta, kumpaa käytetään- mutta sekä lomapalkka että itse loma kyllä kummassakin vaihtoehdossa tulee.
Huomaa tämäkin, loman ajalta työnantajan on maksettava lomapalkka. Paluuraha on eri asia, noin puolet lomapalkan suuruudesta, ja maksetaan yleensä lomaltapaluun jälkeisessä tilissä.
Lue vuosilomalaki ajatuksen kanssa, ja jos sinua oikeasti "k..staan- niin luetappa työnantajalla vuosilomalakia, tai lueppa sinun asiaasi koskevat kohdat itse ääneen, ja kerro soittavasi työsuojeluhallintoon, ellei asia selviä neuvotellen.
Hyvä- että työsuhdeasiat kiinnostavat. Niitäkin säätelee omat lakinsa. Jos työnantajasi ei selvitä asiaa sinulle miksi on menetellyt kuten on jos asiassa on ongelma, niin en sinuna jäisi palkkalistoilleen. Työsuhde perustuu siihen, että toinen myy työvoimaansa toiselle osapuolelle. Jos luottamusta ei ole? tarkistelet jatkuvasti onko tilit maksettu oikein.
Minun ei tarvitse- tai aina jo summista näen että oikein tulleet- kuin myös lomapalkat, ym. - liityliittoon
Jos epäilet, että työsuhteen ehtosi ovat miten sattuu ja haluat oikeasti neuvoja ja apua, liity ammattiliittoon ja soita sinne, tai vaihtoehtoisesti soita vuosilomalain ja työsopimuslain valvojalle elikkä aluehallintoviraston työsuojelun vastuualueen virkamiehille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1592950- 502238
- 2352203
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2472006Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261720Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve451481Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä831470- 1321249
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171070Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65905