Olen tavannut 2 kk lomareissullani Etelä- Afrikassa miehen ja nyt kysyisin, miten helppo hänet on saada Suomeen ja mitä toimenpiteitä tarvitaan. Osaa erittäin hyvin englantia ja on ammatiltaan ravintolakokki. Olemme korvia myöten rakastuneita toisiimme ja hänen perheensä on ihana ja ymmärtäväinen suhteestamme ja haluaisivat itsekkin matkustaa Suomeen pian. Ajattelin vaan että täällä olisi sellaisia ihmsiä, jotka voisivat tietää miten toimia.
IHANA UUSI RAKKAUS
key west
43513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Täällä on senalan ammattilaisia jotka tuntevat kaikki niksit. Joten ei hätää kokkisi on suomessa kuin simsala bim.
Onneksi olkoon uuden rakkautesi kanssa. En kyllä valitettavasti osaa neuvoa, mutta jos kääntyisit suurlähetystön puoleen, saisit asiallisia vastauksia. Hyvistä kokeista on aina pulaa :)
Onko miehesi vastaavasti ottamassa selvää miten helppo sinun olisi muuttaa Etelä-Afrikkaan?
En ole muuttamassa Etelä- Afrikkaan, en ainakaan vielä, ehkä sitten joskus myöhemmin. Pääasia on että saan kultani tänne Suomeen töihin ja voimme aloittaa elämän niinkuin perheenä. Olen melko varma että hän saa ammatti-ihmisenä töitä, vaikka nyt ei osaakkaan suomea kuin muutaman sanan. Tunnen muitakin ulkkiksia Suomessa ja kaikki eivät puhu suomea. Englannilla pärjää.
Niin, unohdin kertoa, että miksi tyytyä vain kokkiin. Miksi et toisi samantien koko hänen lähisukuaan, kuten äidit, isät, sedät, tädit, serkut, sillä ilman niitä hän tuskin viihtyisi ja samalla vaivalla tulisi koko suku.
Samaa mieltä. Kyllä meillä täällä Suomessa tilaa riittää :)
Kyllä varmaan tuleekin hänen isänsä ja äitinsä ainakin käymään täällä sitten joskus myöhemmin, mutta tuskin haluavat sieltä muuttaa tänne asumaan, koska heillä on siellä oma elämänsä ja kotinsa.
Tuo vaan koko kokin suku suomeen. Kyllä meillä suomalaisilla on millä mällätä, joten kyllä me vastaamme kaikista kustannuksista.
Ei sinun tarvitse osallistua mitenkään hänen sukunsa kustannuksiin, ole huoletta vaan. Olen töissä ja hänet kun saamme töihin vielä, niin me pärjäämme erittäin hyvin tuloillamme. Ja mitä se sinua niin haittaa koko asia.
Voi herran jumala, lueskele vähän täällä olevia kirjoituksia, kultasi saaminen kestää kauan ja maksaa maltaita ja kun täällä, niin tulee maksamaan vielä enemmän, töitä ei tule löytämään eikä saamaan ainakaan vuoteen ellei kolmeenkaan, kun lupien ja muiden kanssa menee aikaa, sitten pakolliset kielikurssit joihin täytyy mennä jos ei itsenäisesti saa kunnon töitä lupien jälkeen, kurssien ajalta saa ehkä kotouttamistukea, lait muuttuu lokakuussa, nekin vaikuttaa tukiin.
Unohda koko juttu, täällä suomessa ihan sinullekin näitä afrikkalaisia jotka etsii tälläkin hetkellä naista jonka takaisi oleskeluluvan naimisiin menolla tai lapsella, turha niitä on sieltä raahata ja kun ero tulee kuitenkin 90 % varmuudella kun luvat selvät.
Ei se minun kultani saaminen Suomeen tule maksamaan yhtään sen enempää kuin kenenkään muunkaan kulta (varsinkaan mitään maltaita). Olen erittäin optimistinen sen suhteen että hän saa töitä, koska hän omaa täydellisen ammattitaidon alallaan ja kielitaito on kohdallaan.
Kaikki amattiihmiset saavat töitä Suomessa, jos osaavat hommansa.
En voi unohtaa koko juttua, koska olemme rakastuneet toisiimme ja tulevaisuutemme on täällä ensisijaisesti.
En halua ketään muuta kuin hänet, sorry sinulle.
Tiedän miten saat kultasi Suomeen. Pienellä avustuksella tietylle taholle homma hoituu kyllä.
Luon profiilin ja jos kiinnostaa niin ota yhteyttä.
Tiedenkin tuo mies Suomeen,turha muita kuunnella.Kyllä täällä töitä löytyy.
Ja kuin vielä mies ammattiihminen ja sinä häntä rakastat ei muuta tarvikaan.
Tavalla see oo niin helppo...
Kokki on kyllä sellainen ammatti, että hyville löytyy töitä. Keittiöalalla on muutenkin suuri vaihtuvuus ja sinne on helppo päästä vaikka aluksi vain apulaisena. Välttämättä muilta aloilta ei aina töitä löydy, vaikka ammattilainen olisikin. Kannattaa aloittaa suomen opiskelu jo hyvissä ajoin, vaikka silloin kun asuu vielä kotimaassaan. Kaupoista löytyy cd:tä ja netisssäkin on ohjelmia.
Ei kannata välittää näistä netin kiusaajista. Kaikkea hyvää :)
Kyllä siltä alalta töitä löytyy ja ihan kunnollisista paikoistakin. Olemmen puhuneet ja hän haluaa aloittaa suomen kielen opiskelut heti tänne päästyään. Voihan hän opiskella kieltä jo Etelä- Afrikassa ollessaankin jo, jos vain löytyy materiaalia. Sanoin tuolla aiemmin, että englannilla pärjää noissa hommissa, mutta olisihan se hyvä osata kieltä muutenkin. Ei meitä haittaa, vaikka viipyisikin vähän pitempään, koska olemme jo päättäneet, että aloitamme yhteisen elämämme Suomessa:-)
Kuulostaa ihan hyvältä, tosin tuskin Suomessa tarvitaan astianpesijöitä varsinkin kun se on katoava ammatti. Eikö kannattaisi mennä sinne Etelä-Afrikkaan?
Ei hän ole astianpesijäksi tänne tulossakaan vaan hakee suoraan kokin hommia. Hyvän koulutuksen saaneena ei kannata jäädä pesemään astioita, sille tielle sitten jääkin. Ammattiylpeät ihmiset hakevat siihen ammattiin kuin on koulutuskin hankittu. Toki kun on keittiössä töissä voi joutua myös tiskihommiin, riippuu paikasta.
En menisi sanomaan, että astianpesijät olisivat mikään katoava ammatti. Mistä sellaista tekaisit, onko kenties se homma siirtymässä roboteille?
Ravintola-ala on niitä aloja, joissa työtä riittää jatkuvasti tekijöille ja ravintolan keittiöissä kyllä tarvitaan tiskaajiakin.
Miksi pitäisi lähteä sinne Etelä-Afrikkaan, kun juuri olen kertonut että kultani on tulossa Suomeen.
"En menisi sanomaan, että astianpesijät olisivat mikään katoava ammatti. Mistä sellaista tekaisit, onko kenties se homma siirtymässä roboteille?"
Oletko kuullut sellaisesta "astianpesurobotista" kuin tiskikone? Ihan totta, sellaisia on olemassa!
Samalla toimisit rohkaiseva esimerkkinä kaikille muille eksoottisia kultia metsästäville suominaisille. Että se löydetty herkku vaan suomeen keinoista piittaamata, eli kyllä se siitä.
Oletkos jo suunnitellut miten saat herkun salakuljetettua suomeen. Kysyppäs siihen neuvoa tämänsivun naisilta. He ovat huippu asiantuntijoita siinä asiassa.
Kale1 hei. On muuten sellainen herkku että kelpaakin tuoda Suomeen. Ei minun onneksi tarvitse häntä salakuljettaa Suomeen, on ihan laillisiakin keinoja. Vai ovat palstan naiset salakuljetuksen asiantuntijoita.
me kaikki nautimme etelän hedelmistä, ovat komeita ja makeita.....ja sinulla ei mahiksia ...hihihiii
Olisiko teistä oikein että suomalaisen tulisi esittää yli 30 000 euron palkkatulot voidakseen ottaa ulkomaalaisen aviopuolison Suomeen?
Tottahan se on että alle tuon palkkatulon suomalaiset veronmaksajat osallistuvat maahanmuuttokustannuksiin jossain määrin...olisiko tuo laskentakaava mielestänne ihan oikein?
Tästä on ollutkin jo puhetta. Aikuinen maahanmuuttaja ei ole kuluttanut verovaroja lapsuusvuosinaan (koulutus, terveydenhoito jne.), joten jos hän työllistyy, hän tuottaa Suomelle varsin hyvin. Mieheni on maksanut veroja enemmän kuin minä ja kuluttanut vähemmän yhteiskunnan palveluita kuin minä. Entä nähdäänkö mahdollisesti syntyvät lapset kulueränä vai tervetulleina uusina kansalaisina, kun huoltosuhdekin alkaa olla aika kova? Pitäisi panostaa paljon puhuttuun kotoutumiseen ja työllistymiseen.
Sitä tarvitaan,pari vuotta menee odotellessa lupia ja päätöksiä,moni ei jaksa odottaa vaan pettää.
ai, ko ihanoo, suahaa uus kekseeokki suomee. Van pittee opetella enstöeksee mite tehhää kunnon kalakukko ja kokkelpiimee.....eh..hehehee..
Juu, tytöt lisää vaan etelän herkkuja suomeen. Töihinkin pääsevät. Poropaimeniksi lappiin.
Ei ne poromiehet niitä huoli porohommiin. Sinut ehkä voisi huolia. Hae ihmeessä sinne, niin saadaan kuulla lisää hyviä juttuja.
sinä jos kuka sovellut poropaimeneksi.....ja nuo komeat miehet aivan muihin hommiin....aaahhhhh
Niinpä nuori tyttö, ei tarvitse salakuljettaa. Tulee vaan laittomasti ilman passia vaikka, puolen vuoden täällä oleskelusta vain 270 euroa sakkoa, ei ole paljon, lennot halpoja kunhan pääsee lähemmäs jollain passilla ja niitähän joka poika saa kunhan vaan haluaa, loppu onkin sitten ihan sinun käsissäsi ja sinun rahoistasi kiinni.
Onnea vaan kokemuksillesi, sillä sellainenhan tuokin homma on elämässä, joskin ei niinkään miellyttävää loppupeleissä.
Heips sinulle. En oikein ymmärrä mistä ihmeen salakuljetuksesta oikein puhut. Olenko minä salakuljettamassa jotakin tänne ja mistä niin päättelit?
Tämä herra tulee tänne sitten kun tulee ihan laillisin keinoin ja työelämään valmiit ammattilaisen paperit kourassa. Minä järjestän asiat Suomessa niin, että meillä on jo asunto (minulla on jo oma asunto) mutta tietysti tarvitsemme isomman asunnon ja olen jo kysellyt työpaikkoja hänelle alustavasti. Parin viikon sisällä saamme hänen C.V.:n tänne rekrytointifirmoihin ja onhan Helsingissäkin kansainvälisiä hotelleja, joissa tarvitaan ammatti-ihmisiä.
Onnea tarvitsenkin nyt ja toivon, että kaikki menee hyvin. Minua ei haittaa odottaminen vaikka vuodenkin, koska olemme jatkuvasti yhteydessä ja pahan paikan tullen, menen käymään hänen luonaan lomillani. Kun rakentaa jotain suurempaa, niin silloin jaksaa odottaa toista ja kun tietää että toinen on luotettava. Koskaan ei voi tietää loppupelistä yhtään mitään, ei kukaan, et edes itsekkään omasta elämästäsi.
Hyvä että sinulla positiivinen asenne teidän suhteeseen, mutta ehkä pitäisi olla ensin se työlupa ja siihenhän tarvitaankin sitten täysiä työtunteja ja työnantajan paperit oleskelulupaan että tunteja riittävästi että elää niillä rahoilla joita tienaa.
Mutta kyllä se elämä ja aika opettaa näiden papereiden täyttämisen ja anomuksien tekemisen. Voi voi, ei se niin helpolla tule vaikka kuinka ammattitaitoinen ja osaava olisikin, sehän on kyllä hyvä vaan, suomessa ne paperit vaan eivät paljon paina.
Luotettavuus ilmenee sitten ajan kanssa, mutta toivotaan että onnea myös siinä.
Voimia toivotan sinulle ja tosi pitkää pinnaa.
Kiitos huolenpidosta:-)) Kyllä kaikki asiat ovat hoidossa. Työnantajan paperit oleskelulupaan riittää, kun niissä mainitaan vakinainen paikka. Täysiä työtunteja ei tarvitse olla välttämättä, vaan riittävästi.
Elämme yhteisillä tuloillamme ja minulla onkin oma asunto joten siihenkään ei tarvitse alkaa säästämään erikseen. Itse teen sen verran töitä että emme tulisi olemaan puilla paljailla.
Niinhän ne muutkin ovat niitä papereita ja anomuksia täytelleet, niin mikäs ihme se nyt on tässä tapauksessa. Kyllä ammattitaitoisen ihmisen hyvät arvostelut, paperit ja suositukset painavat ravintola- alan hommissa ja viimeistään tietysti näyttö tulee käytännössä. Monissa hyvissä paikoissa ammattia harjoittaneena oleva tyyppi kyllä kiinnostaa alan yrittäjiä.
Ei tule olemaan helppoa.Tarvitsee oleskeluluvan,jota ei saa helposti.Ei ole helppo saada täältä töitä ja jos saa niin on haettava työlupaa.En halua olla negatiivinen,mutta tiedän tosi hyvin miten vaikeaa on tänne päästä.Itsestäni on Afrikasta mies,joka on kylläkin nykyisin espanjan kansalainen.Toivon teille onnea ja kaikki kyllä järjestyy jos jaksaa tehdä sen eteen paljon töitä.
Miksi hänet pitäisi saada Suomeen?
Miten niin ei ole helppoa saada miestä Suomeen, ei kun naimisiin niin vuoden sisällä on mies täällä, vaatii vähän paperisotaa mutta mitä ei tekisi rakkansa eteen ja töitä saa varmasti kokin ammatilla. Oleskelulupaa haettaessa kannattaa vain olla viisas ja hankkia kaikki mahdolliset todisteet, että kysymyksessä on aito suhde. Kokemusta on.
Voi puhua sitten vasta kun on pari kolme vuotta oltu yhdessä ja on liiat feromonit haihtuneet pois.
Jotkut puhuu ihastumisesta ja jotkut rakastumisesta. Kaikki ihmiset kokevat rakkauden vähän eri tavalla, niin vaikea sanoa miten toinen asian kokee.
Onko rakkautta sitten kun suomalainen mies löytää naisen Thaimaasta ja haluaa tuoda hänet heti Suomeen? Mites liikojen feromonien käy kolmessa vuodessa?
En tunne enkä tiedä yhtään tällaista miestä.
Heti Suomeen ei voi tuoda ketään vaan se on vuosien prosessi jossa kysytään kärsivällisyyttä.
Suomessa kokilta vaaditaan vähintään toisen äidinkielen osaamista. Englanninkieli ei riitä. Samalla lainsäädännössä on kohtia joita kannattaa tutkia. Kannattaa tutkia ei hutkia.
Kokin ammattinimikkeen saa jos tekee näyttötutkinnon. Ilman hyväksyttyä tutkintoa ei koskaan saa kokin paikkaa opetushallinnon määrittelemillä kriteereillä.
Älä sitten hutki kun et tiedä asioista. Nimittäin Suomessa on paljon kokkeja töissä, joilla vain englanninkielentaito. Ja sitten monet ihmiset, jotka nykyäänkin toimivat kokin ammatissa, eivät ole käyneet koulutusta Suomessa vaan omassa maassaan. Älä opeta sellaista ihmistä, joka tietää näistä alan asioista jotakin enemmän kuten esimerkiksi sinä. Joka luulee tietävänsä kaikesta kaiken.
Itse olen tavannut Suomessa englannin kielisiä kokkeja, jotka ovat työllistyneet hyvin Suomessa osaamatta vielä suomea kunnolla. Pääkaupunkiseudulla tämä ainakin on mahdollista, syrjäkylistä en tiedä. Ravintolakoulu Perhossa on kokkilinjakin englannin kielisenä. Suurin osa, varsinkin nuorista suomalaisista osaa puhua englantia ja harvoin tulee pahoja kommunikaatio-ongelmia. On järkevämpää hakea heti töitä ja opiskella samaan aikaan vaikka työväenopistossa suomen kieltä. Näin teki afrikkalainen ystäväni. Hän oli kuukauden työttömänä tullessaan Suomeen ja neljän kuukauden kuluttua hän osasi jo puhua välttävästi suomea. Ei tarvittu työkkärin pitkiä kotouttamisohjelmia.