Miten pukeuduitte 1974-77?

Mikä oli muotia silloin?
6333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulla oli ainakin leveälahkeiset farkut ja ruskea mokkatakki jonka hihoissa hapsut. Sit oli niitä tolppakenkiä.

Äänestä

Vaipat... synnyin vuonna 1974.

Äänestä

Leveelahkeiset sinapinväriset samettihousut! En tiedä itkeäkö vai nauraako tuolle muistolle. Ja vaikka joku sininen kiree ribbipaita. Hiukset keskijakauksella.

Äänestä
  • Farkkujen lahkeet hapsutettiin. Paitapuserot olivat ihonmyötäisiä, jokainen hikiläikkä näkyi, 77 oli hellekesä.
    70-luvulla ne joilla oli rahaa käyttivät liituraitahousuja.

    Äänestä

70-luvusta tulee mieleen Hai-saappaat, farkut, farkkuhaalarit, Marimekon raidalliset t-paidat, varvastossut, kumitossut. Tuliko ne kukalliset salsahameet ja alta vilkkuva brodyyrialushame jo 1977?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leena-maija59 kirjoitti:

Mikä oli muotia silloin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu