Paremman elämän avain...

sinä itse...

Liiallinen nöyryys, vähättely ja itsensä aliarvioiminen saattaa pitkässä juoksussa muutaa itsetunnon käsitystä turmiolliseksi. Oli sitten yrittäjä, työtön, kotiäiti tai ihan kuka ahansa, voi jokainen mennä elämässään eteenpäin ja saavuttaa unelmiaan. Jos nykytilanne ärsyttää, niin muuta se.

http://www.stara.fi/2014/06/17/paremman-elaman-avain/

6

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoittaja taitaa olla hyvin nuori. Jos seuraavat pätevät, niin kaikki tuntuu mahdolliselta:
      -nuori
      -henkisesti ja fyysisesti terve
      -fiksu (lukupäätä)

      Tällöin varmasti ainakin näyttää, että kaikki ovat ovat avoinna. Jos yksikin kriteeri ei täyty, alat jo nähdä suljettuja ovia. Asioita voi varmaan johonkin rajaan asti aina parantaa, mutta jossain vaiheessa alkaa olla fiksumpaa sopeutua vallitseviin olosuhteisiin kuin hyökkäillä Eino Leinon sanoin "taivaan valtoja vastaan".

    • kivi sydämessä

      Unelmat ovat tehty tuhottaviksi. Itselläni ei ole enää jäljellä ainuttakaan.

    • Vastauksesi kertoo
    • Luuseriätmi

      Lopetan nöyryyden, vähättelyn ja itseni aliarvioimisen heti kun koen, että se on aiheetonta. Toistaiseksi kaikki yritykset ovat osoittaneet, että minä en pysty menemään elämässäni eteenpäin, vaikka kuinka yrittäisin. Muuttaisin nykytilanteen, jos voisin, vaan en voi. Kaikki yritykseni parantaa elämääni päättyvät epäonnistumiseen, eikä yksikään yritys onnistu edellistä paremmin.

    • Ikisinkku M

      Paremman elämän avain olisi hyvä suhde hyvän naisen kanssa mutta jos niitä hyviä naisia ei ole niin eipä siinä auta vaikka päällään seisoisi.

    • Jii007

      Aika vaikea on itsetuntoaan nostaa kun niin moni nainen ja mies on rumaksi haukkunut, että pakkohan siihen on jo alkaa itsekin uskomaan. Yhtälö on aika helppo, tylsä ruma=ei mitään muuta merkitystä tälle maalle kuin tuoda herrojen kukkaroon rahaa.

      Myönnän, että elämäni paranisi huomattavasti jos joku joskus sanoisi ja ajattelisi minusta jotain hyvääkin. Täytyy lainata erästä palstan legendaa "Kaikki ajattelee aina vaan pelkästään kaikkea negatiivista minusta". Muutama vuosi sitten minuun olisi kannattanut vielä tutustua ja minusta olisi saanut ihan hyvän kumppaninkin, mutta nyt minä olen jo katkerapaska joka ei arvosta kovinkaan montaa naista tässä maailmassa.

      Onnekseni elämässäni on vielä edes muutamia asioita jotka minua kiinnostavat ja joiden avulla päiväni ovat edes siedettäviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe