Olen harrastanut jo maalivahtina kaksi vuotta (täytän pian 11) ja minut kutsuttiin jo 01-02 sarjaan pelaamaan.. En usko olevani vielä niin hyvä, ja jos jätän joukkueeni niin sinne jää kaksi imurimokkea (kadun tuota haukkumasanaa, mutta yritän olla tässä suora.) Ja jos jään joukkueeseeni, on tässä kolme maalivahtia ja 01/02 joukkueessa on sitten yksi maalivahti. Olin kerran 01-02 turnauksessa ja voitettiin ensin 3-1, sitten 6-1 ja lopuksi hävittiin 1-2, koska päästin loppusekunneilla maalin.
No, rakastin olla sielä maalivahtina ja myönnän että se oli 55% parempaa kuin omissa, ja saisin paremman harjoitusta. Kuitenkaan en osaa päättää asiaa; jättääkkö vanha joukkue ja siirtyä uuteen, minun taidoille sopivalle?
Voisitteko heitellä vinkkejä miten selvitä tästä pulmasta.
Apuja
4
138
Vastaukset
- Pomppukeppi
Jos olet itse 03-ikäinen (siis täytät tänä vuonna 11v) joudut 01/02 joukkueessa pelaamaan kaksi vuotta itseäsi vanhempia vastaan (01). Tämä on jo aika suuri ero ja korostuu vain kun nuo vanhemmat tulevat kohta murrosikään ja alkavat kasvaa nopeasti. Myös peli nopeutuu melkoisesti tuossa iässä.
On siis mahdollista että huomaat pian olevasi kuitenkin liian kovassa sarjassa varsinkin jos et ole ikäiseksesi nopeasti kehittynyt ja pitkä. Tietysti riippuu siitä millaista sarjaa pelaatte ja minkälaisia vastustajia siellä on. Mutta ainakin kilpa/eliitti-sarjoissa pärjääminen kaksi vuotta nuorempana on hyvin vaikeaa.
Oma poikani on pelannut useita vuosia maalivahtina ja on nyt yhdessä alueensa huippuseuran edustusjoukkueessa. Hän käy aina välillä vuotta vanhempien edarin treeneissä poissaoloja paikkaamassa ja siellä huomaa selvästi että jo vuoden ikäero on teini-iässä todella suuri ja vain harva pärjää enää ikäistään vanhempien joukossa.
Mutta lopullinen valinta sinun pitää tehdä ihan itse. - selittäjä89
Itse olen pelannut nuorempana vanhempien ikäluokassa ja koolla oli aika suuri merkitys asiaan. Pienet ei pärjää nuoremmissa junioreissa monesti heti vaan kehittyvät hitaammin.
- säbäjäbä
Oma poika on pelannut jo jonkin aikaa kaksi vuotta vanhempiensa joukkueessa kenttäpelaajana, mutta myös treenaa ainakin kaksi kertaa enemmän kuin kukaan pysyäkseen tahdissa mukana. Sanoisin, että ilman kovaa halua menestyä homma on kokolailla mahdotonta, ainakin kilpa-/SM-tasolla. Se on varsinkin tuo murrosiän merkitys todella suuri, kuten pomppukeppi jo mainitsikin.
Mielestäni kannattaa lähteä kokeilemaan siipiä vanhempien kanssa, mikäli olet halukas tekemään harjoitteita omatoimisesti, normaali treenien ulkopuolella. Mahdollisen maalivahtivalmentajan osuus on tuossa kohtaa tärkeä, koska asiantuntevat neuvot saavat kyllä kehityskäyrän nousuun ja ammattilainen osaa laatia treeniohjelman juuri sinun heikkouksien mukaan. Jos tuollaista luksusta ei ole normaalisti käytettävissä, niin kysy ihmeessä vanhemman joukkueen valmennukselta, josko tuntisivat jonkun auttamaan sinua alkuun.
Peliaika saattaa joukkueen tavoitteista riippuen jäädä pieneksi tulevalla kaudella vanhempien kanssa, mutta kannattaa laskea tuo opiksi ja kannustimeksi kovempaan treenaamiseen/kehittymiseen. Ainahan sitä voi sitten kauden jälkeen tehdä uuden päätöksen tulevasta. - Säbäri
Jos haluat maalivahtina menestyä niin vanhempiin vaan. Jos taas hauskuus on tärkeintä niin jää vanhaan joukkueeseen. Its up to you.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6098072Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3423080Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4052176- 1281337
- 311303
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51219Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1081128- 911073
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651055- 46923