Apuja

Maalivahti5

Olen harrastanut jo maalivahtina kaksi vuotta (täytän pian 11) ja minut kutsuttiin jo 01-02 sarjaan pelaamaan.. En usko olevani vielä niin hyvä, ja jos jätän joukkueeni niin sinne jää kaksi imurimokkea (kadun tuota haukkumasanaa, mutta yritän olla tässä suora.) Ja jos jään joukkueeseeni, on tässä kolme maalivahtia ja 01/02 joukkueessa on sitten yksi maalivahti. Olin kerran 01-02 turnauksessa ja voitettiin ensin 3-1, sitten 6-1 ja lopuksi hävittiin 1-2, koska päästin loppusekunneilla maalin.

No, rakastin olla sielä maalivahtina ja myönnän että se oli 55% parempaa kuin omissa, ja saisin paremman harjoitusta. Kuitenkaan en osaa päättää asiaa; jättääkkö vanha joukkue ja siirtyä uuteen, minun taidoille sopivalle?

Voisitteko heitellä vinkkejä miten selvitä tästä pulmasta.

4

230

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pomppukeppi

      Jos olet itse 03-ikäinen (siis täytät tänä vuonna 11v) joudut 01/02 joukkueessa pelaamaan kaksi vuotta itseäsi vanhempia vastaan (01). Tämä on jo aika suuri ero ja korostuu vain kun nuo vanhemmat tulevat kohta murrosikään ja alkavat kasvaa nopeasti. Myös peli nopeutuu melkoisesti tuossa iässä.
      On siis mahdollista että huomaat pian olevasi kuitenkin liian kovassa sarjassa varsinkin jos et ole ikäiseksesi nopeasti kehittynyt ja pitkä. Tietysti riippuu siitä millaista sarjaa pelaatte ja minkälaisia vastustajia siellä on. Mutta ainakin kilpa/eliitti-sarjoissa pärjääminen kaksi vuotta nuorempana on hyvin vaikeaa.

      Oma poikani on pelannut useita vuosia maalivahtina ja on nyt yhdessä alueensa huippuseuran edustusjoukkueessa. Hän käy aina välillä vuotta vanhempien edarin treeneissä poissaoloja paikkaamassa ja siellä huomaa selvästi että jo vuoden ikäero on teini-iässä todella suuri ja vain harva pärjää enää ikäistään vanhempien joukossa.

      Mutta lopullinen valinta sinun pitää tehdä ihan itse.

    • selittäjä89

      Itse olen pelannut nuorempana vanhempien ikäluokassa ja koolla oli aika suuri merkitys asiaan. Pienet ei pärjää nuoremmissa junioreissa monesti heti vaan kehittyvät hitaammin.

    • säbäjäbä

      Oma poika on pelannut jo jonkin aikaa kaksi vuotta vanhempiensa joukkueessa kenttäpelaajana, mutta myös treenaa ainakin kaksi kertaa enemmän kuin kukaan pysyäkseen tahdissa mukana. Sanoisin, että ilman kovaa halua menestyä homma on kokolailla mahdotonta, ainakin kilpa-/SM-tasolla. Se on varsinkin tuo murrosiän merkitys todella suuri, kuten pomppukeppi jo mainitsikin.

      Mielestäni kannattaa lähteä kokeilemaan siipiä vanhempien kanssa, mikäli olet halukas tekemään harjoitteita omatoimisesti, normaali treenien ulkopuolella. Mahdollisen maalivahtivalmentajan osuus on tuossa kohtaa tärkeä, koska asiantuntevat neuvot saavat kyllä kehityskäyrän nousuun ja ammattilainen osaa laatia treeniohjelman juuri sinun heikkouksien mukaan. Jos tuollaista luksusta ei ole normaalisti käytettävissä, niin kysy ihmeessä vanhemman joukkueen valmennukselta, josko tuntisivat jonkun auttamaan sinua alkuun.

      Peliaika saattaa joukkueen tavoitteista riippuen jäädä pieneksi tulevalla kaudella vanhempien kanssa, mutta kannattaa laskea tuo opiksi ja kannustimeksi kovempaan treenaamiseen/kehittymiseen. Ainahan sitä voi sitten kauden jälkeen tehdä uuden päätöksen tulevasta.

    • Säbäri

      Jos haluat maalivahtina menestyä niin vanhempiin vaan. Jos taas hauskuus on tärkeintä niin jää vanhaan joukkueeseen. Its up to you.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe