"Jos kiltteys ei ole kolikko joka laitetaan naiseen, jotta saadaan seksiä, niin miksi kusipäisyys ja naisten manipulointi pahojen poikien tyyliin sitten on se kolikko?"
http://fundamentti.blogspot.fi/2014/06/kilttien-miesten-vika.html
http://fundamentti.blogspot.fi/2014/06/kilttien-miesten-vika.html
Vastaukset 31
Vanhimmat
"Normaalisti tämä peli menee siis siten, että ensiksi annetaan ymmärtää, ellei jopa suoraan sanota että olemalla kiltti, mukava ja muutenkin sellainen mitä nainen sanoo haluavansa, saadaan naista.
Mutta sitten kun selviääkin että kyseessä oli vain kusetus jolla saatiin mitä haluttiin ja jolla tehtiin miehestä tottelevainen orja, ruvetaankin sanomaan ettei kiltti mies ole oikeasti kiltti (mistä nainen sen tietää?) tai että tämä yrittää käyttää kiltteyttä vaihdon välineenä."
Lainaukseni ensimmäisessä kappaleessa kirjoittaja selvästi sanoo miesten yrittävän käyttää kiltteyttä vaihdon välineenä, ja jälkimmäisessä sitten moittii naisia, siitä että nämä toteavat tuon tosiasian. Sinunkin lainauksesi linkin tekstistä osoittaa, että ihmissuhteet ovat miehille vain osto- ja myyntitilanteita.
Entä jos mies todella on kiltti? Miksi kiltti mies olisi kuten manipuloivat kusipäät ja esittäisi jotakin muuta?
Vai onko naiset niin kusipäisiä itse että ne eivät voi kuvitellakaan että on olemassa aidosti kilttejä ihmisiä?
Ei me niin kusipäitä olla. Kärkevät kommentit johtuvat siitä, että naisvihaajat usein itse kutsuvat itseään "kiltiksi", mitä he eivät todellakaan ole.
Jos kuitenkin luet kaikki asiaa käsittelevät kommentit eri ketjuista, huomaat, että naiset kyllä tietävät aidosti kilttejäkin miehiä olevan olemassa. Valitettavasti nämä "kilteiksi" itseään tituleeraavat naisvihaajat tekevät heille hallaa.
Mistä nainen tietää? No, ei hän tiedäkään. Nainen ei ole selvännäkijä, ennustaja eikä ajatustenlukija. Tekee päätelmänsä sen perusteella, miten mies toimii, mitä sanoo. Päätelmiin vaikuttaa erittäin paljon sekin, millaisia kokemuksia naisella on vanhastaan, kuinka fiksu hän on ja miten huomiokykyinen.
Näin ollen ei-kiltti taitava manipuloija voi mennä täydestä vaikka kuinka pitkään, ja oikeasti kiltti taas voi saada ikävän leiman pienestäkin väärinkäsityksestä. Mutta voi käydä toisinkin, ei kaikki aina mene pieleen.
"Näin ollen ei-kiltti taitava manipuloija voi mennä täydestä vaikka kuinka pitkään"
Mutta lopulta totuus tulee kumminkin julki.
Meitä on paljon ns normaalisti kehittyneitä miehiä ja naisia, joiden ei tarvitse pelailla mitään pelejä saadakseen miehen tai naisen. On siis paljon ihmisiä, joilla on terve itsetunto ja normaalit sosiaaliset taidot ja jotka ovat omina itsenänsä vuorovaikutuksessa toisen sukupuolen kanssa.
Sitten on se porukka, jossa kuvitellaan, oletetaan, jopa muka-tiedetään jne. kaikki tulkinnat omista vajavaisista käsityksistä ja olettamuksista....
Kiltteys ja ystävällisyys ovat hienoja ominaisuuksia ihmisissä. Ja kilttejä ja ystävällisiä ihmisiä on joka puolella, he vain eivät antaudu mihinkään sosiaalisiin pelleilyihin.
Näinh'än me kaikki teemme. Meihin vaikuttaa se, millaisia kokemuksia meillä on ollut. Ja totta kai me kaikki teemme puolisokanditaatista päätelmiä sen perusteella, miten hän toimii. Me kaikki olemme taitavien manipuloijien vietäväissä joskus. Sen takiahan varmasti monet naiset ovat varovaisia, että he haluaisivat vältellä noita manipuloijia. Eli se, että mies sanoo itseään kiltiksi, ei riitä naiselle vakuutukseksi asiasta. Minusta tuo on ihan viisasta.
Naisen luoma tilanne siis.
Nainen itse on johtanut harhaan miestä.
Samassa tekstikokonaisuudessa myös seuraava linkki:
http://www.standardmedia.co.ke/lifestyle/article/2000095073/ health-majority-of-women-use-sex-as-a-reward
Miksi naiset tekevät niistä osto- ja myyntitilanteen jossa tietyn hinnan maksamalla saa oikeudet naisen pimpin käyttöön mutta toisia ne huijaavat hyödyntäen samaa viitekehystä?
Miksi naisille ne eivät ole rakkautta ja kumppanuutta kuten miehille?
"Miksi naisille ne eivät ole rakkautta ja kumppanuutta kuten miehille?"
Mistäs tuollaisia miehiä löytää, joille ihmissuhteet olisivat rakkautta ja kumppanuutta, eikä p.illun ostoa? Näillä kyseisillä palstoilla ei ainakaan sellaisten miesten kirjoituksia ei koskaan ole tullut vastaan. Epäilen siis todellakin sinun olevan poikkeustapaus, joten älä puhu yleistäen miehistä, puhu vain itsestäsi.
Joo, se on jännä että jos jaotellaan miehet väittelyn vuoksi kolmeen luokkaan:
1) Oikeasti kiltit ja hyväkäytöksiset
2) Pillun toivossa kilttiä esittävät
3) Kaikin puolin paskamaiset tyypit, jotka eivät jaksa edes esittää mukavaa
Niin näistä kolmesta ryhmästä viimeinen on se, joka sitä pillua saa mielin määrin, muiden kohdalla se on harvinaista ja sattumanvaraista. Nyt sitten naiset ovat heränneet valittamaan tästä ryhmästä 2, vaikka todellisuudessa eniten antavat kuitenkin ryhmälle 3. tämä on mielestäni melko tekopyhää ja sillä yritetään peitellä todellista ongelmaa, eli sitä että ryhmä 1 jää jatkuvasti nuolemaan näppejään.
Mutta kun meillä ei oikeasti ole mitään velvollisuutta tarjota teille kellekään pillua. Jos teistä joku olisikin vailla rakkaussuhdetta, mutta kun ei. Pelkkää pillua.
ps. Naiset eivät ole "heränneet" valittamaan tästä ryhmästä 2. Tämä kakkosryhmä on itse herännyt valittamaan siitä, ettei naisilla saisi olla itsemääräämisoikeutta ollenkaan, vaan näillä pitäisi olla velvollisuus levittää haaransa heti, kun he teeskentelevät kilttiä. Ja, kuten varmasti ymmärrät, se ärsyttää naisia.
"Mutta kun meillä ei oikeasti ole mitään velvollisuutta tarjota teille kellekään pillua. "
Niinpä, koska naisilla saa olla vain oikeuksia mutta ei velvollisuuksia.
Sen lisäksi että ne saa vaatia muilta velvollisuuksia.
Erittäin hyvin tiivistetty!
Juuri tuollaista selittelyä ja lähes suoraa valehtelua naiset harrastavatkin.
Rationalisointihamsteri juoksee villinä kun yritetään selitellä kaikille että se "tylsä" kiltti mies on oikeasti vain teeskentelijä, samalla kun sovinistinen törkimys ähkii selässä pelkän pillun toivossa.
Tuosta syystä naisia myös pidetään tyhminä.
Kuten esim?
Mitä "velvollisuusia" naiset "muilta" vaativat?
Ei ainakaan mitään yhtä röyhkeää, kuin tuo sinun vaatimuksesi velvollisuuspillusta.
Kuka on väittänyt sitä tylsimystä teeskentelijäksi?
Niitä naisvihaajia, jotka rupeavat (muka pillunpuutteen takia) joukkomurhaajiksi, ja silti ilkeävät itseään "kiltiksi" kutsua, täällä on teeskentelijöiksi kutsuttu.
"1) Oikeasti kiltit ja hyväkäytöksiset
2) Pillun toivossa kilttiä esittävät
3) Kaikin puolin paskamaiset tyypit, jotka eivät jaksa edes esittää mukavaa
Niin näistä kolmesta ryhmästä viimeinen on se, joka sitä pillua saa mielin määrin"
Sittenhän sulla ei pitäisi olla mitään ongelmaa!
Tarkoitinkin sitä, että ryhmän 1 miehet haluaisivat nimenomaan sen rakkaussuhteen ja ovat ehkä hieman arkoja jopa sen seksin suhteen, koska eivät ole juurikaan päässeet sitä kokemaan. Teitä vain eivät nämä miehet sytytä, vaan potin korjaavat nämä ryhmän 3 miehet, jotka eivät ilman sitä pillua teidän kanssa tekisi yhtään mitään, mutta tämä ei tunnu teitä häiritsevän millään tavalla tässä moralisoinnissa. ei teillä ole mitään velvollisuutta tarjota heillekään, mutta kova suhina käy vaikka he sen kaikkein vähiten ansaitsisivat. Älkää väistelkö tätä asiaa.
Ja mistähän sinä päättelit mihin ryhmään kuulun? Tietenkin pidät minua paskamaisena koska paljastan tämän tekopyhyyden, jota ilmeisesti sinäkin yrität selitellä pois kaikin keinoin. Jos kuuluisin ryhmään 3 niin tuskin olisin täällä väittelemässä itseäni vastaan, vaan nauttisin hedelmistä. Taas hyökätään väitteen esittäjää kohjtaan, kun ei pystytä kumoamaan itse väitettä. Aika heikkoa.
Anna linkki tutkimukseen, että kaikin puolin paskamaiset tyypit saavat pillua mielin määrin.
Niin, et pysty. Aika heikkoa.
Ja oletat siis olevasi ryhmää 1, eli oikeasti kiltit ja hyväkäytöksiset. Justjoo. Jos olisit ryhmää 2, niin sinunhan vain tarvitsisi lakata esittämästä kilttiä, jopa sitä pillua ropisisi.
Velvollisuutta meillä ei ole antaa yhtään kenellekään, mutta ei meillä ole myöskään velvollisuutta olla antamatta, jos siltä tuntuu. Siksi me annetaan nimenomaan niille, jotka meitä sytyttää. Katsos kun meillä on se ITSEMÄÄRÄÄMISOIKEUS. Sinä et oikeasti voi määrätä kenen kanssa naiset sekstailee, vaikka kuinka kovasti sellaisen määräysvallan haluaisit.
Niimpä. Eihän tuon tyypin jutut "oikeasti kiltin ja hyväkäytöksisen" juttuja ole.
En ole ikinä väittänytkään että joku muu kuin nainen itse saisi päättää kenelle antaa. Mielestäni on vain tekopyhää kiukutella, että mies vain esitti mukavaa ja sen takia en antanut, jos samaan aikaan annan iloisesti sellaiselle joka on avoimesti paskamainen. Eli käytännössä miehen käyttäytymisellä ei ylipäänsä ole mitään merkitystä mihinkään suuntaan ja pikemminkin paskiaiset sytyttävät enemmän. Tätä tosiasiaa naiset vain haluavat väistellä viimeiseen saakka, koska se paljastaa etteivät he ole yhtään sen parempia kuin miehetkään tässä suhteessa.
No sellaista tutkimusta nyt ei varmaankaan ole ikinä tehty, mutta täytyyhän siinä jotain perää olla, kun miehet ympäri maailmaa tunnistavat tämän ilmiön oman kokemuksensa pohjalta. Lisäksi naiset yleensä myöntävät, että "pahat pojat" kiinnostavat. Ei kai tästä nyt tarvitse enää kiistellä? Vai onko sinulla esittää tutkimus, jossa osoitetaan päinvastaista? Pitäisikö vihdoin avata silmät ja nähdä miltä tämä asetelma näyttää miesten silmin?
Aika kertovaa sen sijaan on se, että jo pelkästään tämä asian tarkastelu asiallisesti tekee minusta naisten mielestä vähintäänkin "huonokäytöksisen" kun kehtaan kyseenalaistaa myytit siitä, mitä ominaisuuksia naiset miehestä hakevat oikeasti.
"eivät he ole yhtään sen parempia kuin miehetkään tässä suhteessa"
Ai tuostako se kenkä puristaakin!
Ihmisiähän tässä jokainen ollaan. En minä ainakaan ole naisia sen parempina ihmisinä pitänyt, kuin miehiäkään.
"miehet ympäri maailmaa tunnistavat tämän ilmiön oman kokemuksensa pohjalta"
Eli sinä siis olet paskamainen, kun sinulla on omia kokemuksia asiasta?
"Lisäksi naiset yleensä myöntävät, että "pahat pojat" kiinnostavat."
Ei minua ainakaan kiinnosta, eikä ystäväpiiriini kuulu yhtään naista jota kiinnostaisi. Lehdestä olen joskus lukenut, että vankilakundit saavat rakkauskirjeitä.
"Vai onko sinulla esittää tutkimus, jossa osoitetaan päinvastaista? "
Ei, mutta omia kokemuksia on. Jos sinä valitat pillun vähyydestä, niin ilmeisesti sinulla kokemuksia ei ole.
http://fundamentti.blogspot.fi/2014/06/raiskaus-ja-prostituutio-ovat-hirveita.html
http://www.scientificamerican.com/article/psychology-uncovers-sex-appeal-dark-personalities/
Onhan noita, ja kuten alkuperäinen vastaaja sanoi, niin naiset itse niitä myöntää haluavansa. Ei se enää suuri salaisuus ole.
http://www.psychologytoday.com/blog/head-games/201310/why-do-women-fall-bad-boys
Itseasiassa minulla on kokemusta molemmilta puolin. Nuorempana olin naista kunnioittava ja hyväkäytöksinen, muutenkin asiat kunnossa. Tämän takia olin jatkuvasti se kaverimies, jolle kännissä itkettiin miten paskasti poikaystävä oli taas kohdellut, latistanut henkisesti ja pettänyt ja mitä nyt vaan voi toiselle suhteessa tehdä. Että kunpa nainen vain löytäisi sellaisen kuin minä. Kyllä tulisi olemaan onnekas se nainen joka minut saisi ja niin edelleen. Käytännössähän kun mies kuulee näitä asioita niin yksinäistä tulee olemaan, olet aina "jollekin muulle" se hyvä mies.
Vanhemmiten olen tullut huolettomammaksi naisten kanssa, pidän yllä useita viritelmiä samanaikaisesti enkä varsinaisesti sitoudu keneenkään. Pidän etäisyyttä enkä soittele perään kuin juuri sen verran ettei ihan kylmäksi pääse. Ja johan pörrää naiset kimpussa, ei voi valittaa. Eilen yhdessä sängyssa ja huomenna toisessa.
Ilmeisesti se on sitten äitien vika, kun kasvattavat pojistaan naisia kunniottavia nyhveröitä. Ei sillä tavalla pääse mihinkään naisten kanssa. Missasin niin monta nuoruusvuotta ihan turhaan kun kuvittelin että molemminpuolinen kunnioitus ja arvostus olisi se juttu. Haluan vain, että nämä myytit kumotaan jotta kaikki osaavat toimia samojen toisasioiden pohjalta.
Sulla on kaikki kunnossa, niin mullakin. Kiitos keskustelusta.
Mä funtsin, mikäli mimmien käytös oksettaa, kandee ryhtyy homoks.
''...''pahojen poikien...''
Voiko yhtään epämääräisempää termiä ollakaan?