Noita pluran sukellusonnettomuus juttuja lukiessa tuli mieleen tämä kysymys, miten kummassa ensimmäiset ihmiset pääsi luolan läpi ilman naruja, mistä tiesivät päästä oikeaan suuntaan? Vai oliko jollakin konstilla saatu naru menemään luolan läpi ja sitten sukeltajat seurasivat narua? Miten naru saatiiin löytämään tiensä?
miten narut vedetään luolien läpi, esim plurassa?
2
158
Vastaukset
- in67yg
Voi huokaus...
Joo, kyllä sitä on ensin tuupattu toisesta päästä narua luolan sisään ja yritetty uittaa sitä muutama kilometri mutkittelevaa kivikkoista luolaa pitkin, ja toisessa päässä on odotettu milloin narun pää rupeaa näkymään. Joo. Näin sen on täytynyt mennä.
Ei se ihme, että näiden onnettomuusuutisten yhteydessä tapahtuva kommentointi on mitä sattuu kun ihmisten käsitys itselleen oudoista lajeista on jotain tällaista. - Se ajattelu ?
Sukelletaan luolaan ja vedetään samalla merkkiköyttä sinne. Haarakohdassa lähdetään ensin seuraamaan yhtä haaraa ja jos se päättyy kohtaan josta ei päääse läpi palataan haarakohtaan, merkitään "päättyvä haara" sopivalla merkillä ja kokeillaan toista haaraa. Pikkuhiljaa sitten eri haaroja tutkimalla löytyy se oikea reitti jos sieltä läpi pääsee.
Koko sukelluksien ajan tietysti piirretään karttaa josta nähdään minne on sukellettu ja kuinka pitkiä eri haarat ovat. Tuo ensimmäisten sukellusten kartta on usein aika epätarkka sisältäen vain oleellisimmat tiedot, myöhemmin karttaa tarkennetaan luolien koon, kammioiden ja vastaavien tarkemmilla tiedoilla.
Ei se niin vaikeata ole kartoittaa tuntemattomia paikkoja, pitää vain vähän osata ajatella.
Tosin jos ei tunne asiaa eikä osaa ajatella niin kannattaa miettiä pari kertaa ennen kuin esittää kommentteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892