Olen pienentänyt aterioita,syön aamupalan,välipalan,lounaan,päivällisen ja iltapalan,muulloin en syö. Iltapalalla saatan herkutella vaikkapa kolmella palalla suklaata,tai pienellä määrällä jäätelöä. Aamupala on kaikkein tukevin aterioistani: puuroa,ruisleipää,jogurttia,ehkä jokin hedelmä,sekä lasi mehua ja maitoa puuron seassa,sekä ehkä kahvia.Liikun myös jonkin verran,käyn kuntosalilla. Alotin laihdusoperaation kunnolla torstaina ja olen nyt laihtunut 3kiloa.Sitä ennen vähensin pikkuhiljaa syömisiäni,ja kasvatin liikkumistani,tämä varmasti syynä painon nopeaan putoamiseen. Nesteitä tulee juotua runsaasti,aina on vettä mukana.Varmasti laihtuminen hitautuu,kun se monilla tuppaa alussa olla nopeaa,kunnes tasaantuu. Tavoitteeni on 6kiloa pois ja aikaa on marraskuunloppuun. Sitten tasaan kulutuksen ja syömisen suhdetta ja tarkkailen ettei paino ala nousta,tälläistä minä yritän! Jos menen poikaystäväni kanssa ulos syömään,tai on esim.juhlia,synttäreitä,pidän vastaavasti viikossa yhden vesipäivän,eli nautin nesteitä,vähäkalorista mehukeittoa,yms. Tästä se lähtee!
Mitäs sanotte? Löytyykö kohtalotovereita?
Mitäs sanotte? Löytyykö kohtalotovereita?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Muuten kuulostaa järkevältä, mutta tuota suklaa-jäätelö-iltapalaa vähän ihmettelen. Jos vielä päivällisen jälkeen on pakko syödä jotakin, niin valitse vaihtoehdoksi omena, porkkana tms. vähäkalorinen juttu.
Sitten vedestä: Mitä vettä siinä pullossa on?
Muuan tutkija, vesiasiantuntija, sanoi että esim. Helsingin vesijohtovesi on parempaa kuin kaukaa Keski-Euroopasta tullut, viikkoja pullossa muhinut vesi, vaikka se muodiskasta voi ollakin. Jos haluat käydä muodikkaasta, niin täytä se sama pullo kraanasta. Toisaalta silloin kyllä annat ympäristölle edelleen viestin, että juot epäterveellistä pullovettä.
Mutta periaatteessa: onneksi olkoon. Kyllä sinä marraskuussa olet päässyt kilositasi eroon.
Pystyn hyvällä omatunnolla kerran viikossa,jos haluan nauttia 3palaa suklaata tai vaikkapa tofujäätelöä.itseasiassa nyt ei ole edes mieli tehnyt. Teen kuitenkin melko rankkaa harjoitusta salilla parina kertana viikossa,että ei tuo ole vaarallista. Nyt on mennyt ihan hyvin, ja juuri nautin tukevan aamiaisen, tänään on luvassa koulua ja kuntoilua(pari jumppaa). Vesi on otettu kraanasta, ei ole hinkua maksaa pullotetusta vedestä, enkä ole edes kuullut sen olevan muotia, pullo mistä juon on tavallinen urheilu pullo=) Kiitos kuitenkin tsempistä! Kyllä minäkin alan uskoa, että pystyn!
Muista.
Kun liikut pidä sykkeesi 130-140 paikkeilla.
Jos olet vasta aloitteleva treenaaja niin pidä näin alussa palauttavia päiviä.
Aina kun juot kahvia esim. kupin verran niin pitää olla vettä saman verran tilalle.
Suklaa nam. elämäähän tää on vain. Annetaan myös suklaalle mahiksia päästä sisään herättelemään aisteja. Tosiaan tsemppiä.
Juu kyllä mä oon aina liikkunu, ennen juoksin ja nyt oon ollu vuoden päivät salilla ahkerasti, liikunta puoli on siis kunnossa!=)
Moikka Kira. Olen myös ottanut niskasta kiinni itseäni pari viikkoa sitten. laihtunut olen 2.5 kiloa, painonvartioitten points-taulukolla. Tavoitteenani olisi, uudenvuoden ensimmäiseen päivään mennessä laihduttaa 10 kiloa. Mun on pakko onnistua, muuten en anna ikinä itselleni anteeksi. Olen ennenkin laihdutellut, mutta ne on jäänyt pariin päivään, ja sitten olen ratkennut. Mutta nyt alkaa näyttää aika lupaavalta, 2 viikoa takana, eikä tunnu yhtään pahalta, päin vastoin. Olo alkaa olla paljon kevyempi ja iloisempi. Jos sais nyt itsekurin pidettyä loppuun asti. Ihania ruokia saa myös vähärasvaisilla ym terveelisillä tuotteilla. Tsemppiä. Jos haluat, voit laittaa sähköpostia mulle, tsemppaillaa toisiamme :=)