Jaloista ja kuntosaliharjoittelusta...

.......

Olen aloittanut tänä syksynä säänöllisen kuntosaliharjoittelun ja olen kokenut ongelmaksi sen, että sen sijaan että reiteni kiinteytyisivät, ne näyttävät entistä isommita. Ymmärrän että lihasmassan kasvaessa reidet näyttävät suuremmilta, mutta kun jalkani ovat muutenkin niin lyhkäiset niin lihakset vain rumentavat niitä. Luulin että kevyet painot ja monta toistoa eivät varsinaisesti kasvattaisi lihasmassaa, vaan kiinteyttävät, mutta toisin on minun tapauksessani. Pitäisikö jättää jalkaharjoitukset tekemättä? Entä kuinka sitten olisi mahdollsita kiinteyttää reisiä ja saada niitä hieman kapeammiksi?

5

582

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuri

      "Olen aloittanut tänä syksynä säänöllisen kuntosaliharjoittelun ja olen kokenut ongelmaksi sen, että sen sijaan että reiteni kiinteytyisivät, ne näyttävät entistä isommita. "

      Alksi lihakset kasvavat nopeasti koska lihassolut aktivoituvat ja etenkin treenin jälkeen lihas on täynnä nestetettä eli ns pumpissa. Eivät ne helpolla kasva. Uskon että voit huolella treenata koko kroppaa. Jos haluat pienetää reisiä niin ala lenkkeilemään. Ruokapuoli pitää tietysti myös olla kunnossa.

      ". Luulin että kevyet painot ja monta toistoa eivät varsinaisesti kasvattaisi lihasmassaa, vaan kiinteyttävät, mutta toisin on minun tapauksessani. "

      Pitkät sarajat eivät kiinteytä ketään. Mitä muuten luulet kiinteytymisessä tapahtuvan?

    • Höpönlöpön...

      Tänä syksynä jos olet aloittanut, niin turha haaveilla lihasmassan lisääntymisestä vielä..saat olla onnellinen, jos saat sen 2 kiloa puhdasta lihasmassaa edes VUODESSA. Kaikki muu on valitettavasti läskiä.

      JA EI OLE OLEMASSA KIINTEYTTÄVIÄ SARJOJA, vaan kyse on puhtaasti siitä, että mikä on rasvan-lihasten suhde kropassa. Aivan turhaa vääntää jollain pikku napeilla jotain 30 toiston sarjaa, jollet nyt välttämättä tahdo kestävyyttä sitten treenata.

      Toisin sanoen, raakaa voimaa ja lihasta hankkimaan salille isommilla raudoilla, ja löysät kropasta poies oikealla ruokavaliolla, ja aerobisella liikunnalla.

      • lukemaan

        hyvä ihminen! Tais kadota pointti!


      • Nainen04
        lukemaan kirjoitti:

        hyvä ihminen! Tais kadota pointti!

        Keneltäköhän se pointti on kadoksissa? Korsto antoi hyvän vastauksen. Niillä ohjeilla alkuperäinen kysyjä todellakin kiinteytyisi.


    • nainen24

      Kävele, pyöräile ja juokse.. Ja sitten siinä sivussa 1-2 kertaa viikossa kuntosalille!
      Ja se ruokaympyrä on se mitä kannattaa noudattaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7847
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2127
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      2020
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1611
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1174
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1039
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      823
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      701
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      672
    Aihe