Aloitin laihdutuskuurin heinäkuun 8 pvä.
Ensimmäisen kuukauden kävin joka päivä pyöräilemässä väh. 15km ja päivittäinen kalorimäärä 1200. Jätin pois kokonaan suklaan, vaalean leivän, makaronit, pastan, sipsit yms.
Seuraavat kaksi kuukautta jatkoin muuten samalla tavalla, mutta liikuntaa enää 2-5 krt/vkossa ja lyhyempiä matkoja. Kävin tällä vkolla punnituksessa ja olen kolmessa kuukaudessa laihtunut 15kg! Vihdoinkin onnistuin! Vielä on n.5kg tavoitteeseen! :)
Laihduin 15kg!
7
2369
Vastaukset
- dran
onnea!
- jkhödeughi
Vau, mulla tuli ihan oikeesti hyvä olo kun luin ton viestin, tai siis tuli hyvä mieli toisen onnistumisesta. Siistiä. Onneksi olkoon!!!!
- ELlinoora
viikkoa myöhemmin. Aluksi ei tapahtunut mitään, kun jätin vain herkut pois, mutta jatkoin voileipien syöntiö iltapalana (klo 21-22 telkkarin ääressä). Mutta kun korvasin iltapalan porkkanoilla, alkoi painokin pudota hiljalleen. Ikäihmisellä se putoaminen ei tarvitse tapahtua niin vauhdikkaasti.
Lisäsin sitten mukaan kävelylenkit 2-3 kertaa vikkossa 5 km. Lisäksi harrastan hyötyliikuntaa: kävelen portaat, omakotitalon pihatöitä ja koiran kävelytyksiä ym. ym.
Nyt on pudonnut 7 kg.
Tässä on se hyvä puoli, että kun en ole millään erityisellä dieetillä, voin syödä samalla tavalla koko lopun ikää. Paino putoaa ja lopulta pysyy sopivana, kun vain muistan karttaa herkkuja.- Laura
Todella mukava lukea pitkäntähtäimen painonhallinta-ajatus.
- junnu
" Tässä on se hyvä puoli, että kun en ole millään erityisellä dieetillä, voin syödä samalla tavalla koko lopun ikää. Paino putoaa ja lopulta pysyy sopivana, kun vain muistan karttaa herkkuja. "
Näin minäkin olen tehnyt , mielestäni oikea tapa , ja paino tippuu , hitaasti mutta varmasti .
- niii
"Jätin pois kokonaan suklaan, vaalean leivän, makaronit, pastan, sipsit yms."
Minkä helvetin takia olet joskus syönyt tuollaista moskaa? Pitäisi jokaisen normaalijärkisen tajuta ettei terveytensä kanssa pidä leikkiä. Hyvä kun sentään lopulta tulit järkiisi. Onnittelemisen arvoinen asia tuo ei mielestäni ole.- No niii
...taas laukoo tosi hyviä viisauksiaan...
Miksihän niitä herkuja on markinoitukaan/tehtykään jos ei nautittaviksi.
Älä yritä väittääkkään ettetkö itse olisi joskus/ tai päivittäin niihin retkahtanut.
taidat itse olla ylipainoinen joka ei ole ottanut itseään niskasta kiinni ja ymmärtänyt viestissäsi negatiivisesti kommentoituja elintarvikkeita "rasvapommeiksi"... Kuinkahan on...???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242381Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441971Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241856Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101663Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu17990- 63855
- 55840
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2798