Tekis mieli harrastaa, miten pelaaja ostot ?

nuoritulevaisuus94

Moro tekis mieli alkaa pelaa amerikkalaista jalkapalloo. Miten tossa lajis voi erottuu muista pelaajista lahjakkaaks ? paljonkoha suomessa tienaa amerikkalaisel jalkapallol ? jos olis hyvä pelaa niin tulisko joku kirje ulkomailta et su halutaa tähä joukkoeesee ?

11

374

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+19

      Pitää olla musta, nopee ja komee niin pääsee hyvin esille. Tietty bi-seksualisuus tai homous on vielä plussaa ottelun jälkilöylyissä.

    • Toivottavasti auttaa

      Palkka on Vaahteraliigapelaajilla keskimäärin sellaisen 25 000 euroa kaudessa, mutta jenkkifutiksessa palkkapolitiikka menee vähän eri tavalla eli palkka maksetaan ottelukorvauksina ja ilman takuuta. Toisin sanoen kun pelaat täyden runkosarjan 10 peliä, niin saat 1000-3000 euroa per peli, mutta jos loukkaannut ensimmäisessä pelissä ja kausi jää siihen, niin seura ei maksa enää palkkaa ollenkaan. Siinä vaiheessa tulee peliin palkkaturva ja vakuutukset. Kuulemma eräälläkin pelaajalla oli niin hyvin hoidettu vakuutusturva, että kun loukkaantui niin sai vakuutusyhtiöltä menetettyjä palkkoja yli 100k euroa, vaikka oikeasti olisi pelaamalla saanut runkosarjasta vain 5000 euroa peli ja sitten välierästä ja finaalista 10 000 per peli ja mestaruusbonusta 15 000 euroa. Mutta tässä oli tietysti kyseessä maajoukkuetason tähtipelaaja eli palkkataso on vähän toista kuin rivimiehillä.

      Siirtokorvauksia maksetaan aika nihkeästi. En tiedä tarkemmin miten ne menevät kun en seurojen taustajoukoissa ole toiminut. Turku taisi maksaa Wolverinesille jotain kahden ja kolmen miljoonan euron välillä viime off seasonilla, mutta siinähän siirtyi useampi pelaaja.

      Divaritasolla ei käsittääkseni juuri palkkoja makseta. Lähinnä kulukorvauksia ja päivärahaa vieraspelimatkoista.

      • 11+8

        Mitä jos loukkaantuu kesken pelin?


      • 14+20
        11+8 kirjoitti:

        Mitä jos loukkaantuu kesken pelin?

        Status menee tietysti sen mukaan onko nimi merkitty otteluraporttiin. Joukkueethan toimittavat kokoonpanot kirjallisina päätuomarille, joka toimittaa ne liittoon. Se nyt on ihan sama missä vaiheessa loukkaannut tai käytkö edes kentällä, mutta jos puet matsiin niin saat palkkasi siitä pelistä sen mukaan mitä olet sopinut. Minkäänlaista minipalkkaahan ei Suomessa ole kun ei meillä ole pelaajayhdistystäkään tai sitä kautta neuvoteltuja sitovia sopimuksia. Kaikki menee suoraan joukkueiden ja agenttien välillä.


    • 6+3

      Sitten ei valitettavasti saa kuin 20% ottelukorvauksesta

    • Punaisen isä HKI

      Puhuvat paskaa! Meidän poika ainakin maksaa itse seuralle tuon verran kaudessa eikä edes pääse juurikaan kentälle.

    • 2+15

      Kyllä tässä on nimimerkki "Punaisen isä HKI" nyt lähempänä totuutta kuin kukaan muu. Palkkaa ihan turha odotella, ellet ole aivan Vaahteran parhaita pelaajia, muut maksavat kiltisti kausimaksuja ihan niissä isommissakin seuroissa.

      • Hysh hysh

        Taidat olla niitä pelaajia, joille palkka maksetaan käteen.


      • hävettää
        Hysh hysh kirjoitti:

        Taidat olla niitä pelaajia, joille palkka maksetaan käteen.

        Ei kuulun niihin pelaajin jotka joutuivat vetämään käteen.


    • Totuudenpuhuja Hki

      Vai palkkaa maksetaan... Suomalaiset pelaajat maksavat seuralle Vaahterassa 600-1000 € kaudesta. Sen lisäksi liiton lisenssi ja osalla lisenssiin sisältyvä Pohjolan saatanan kallis vakuutus. Siinä on helposti läjä erilaisia rajoituksia.

      1-divarissa pelaajat maksavat hiukan vähemmän joukkueelle. Ja sekä liigassa että divareissa tehdään tai ainakin yritetään tehdä talkoilla rahaa seuroille. Mutta talkoissa ei enää käy väkeä kuten aiemmin.

      Mutta täällähän ei saa kunnon vastauksia, vaan tänne kirjoittavat ovat suurelta osin ilman mitään kokemusta lajista. Mutta keskikaljapöhnässähän on kiva kirjitella, kun ei ole muuta tekemistä.

      Jos asia oikeasti kiinnostaa, ole yhteydessä seuroihin suoraan.

    • 122112

      Pelaajaostot on yhdyssana eli se kirjoitetaan yhteen ihan niin kuin jenkki futarikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe