Esimiehen vaitiolovelvollisuus

Ihmettelijä

Onko esimies vaitiolovelvollinen jos hänen lähialainen saa kirjallisen varoituksen? Paikalla sitä olivat kirjoittamassa oma esimieheni ja hänen esimiehensä. Nyt olen saanut ihan ruohonjuuritasolta kuulla, että muutkin tietävät asiasta, ainakin pari ihmistä ja sitä kautta varmaan muutkin.. :-/
olen 100% varma, että tiedon levittäjä on oma lähiesimieheni, ei hänen esimiehensä. Jos on vaitiolovelvollinen, miten minun pitäisi toimia? Vai pitäisikö toimia mitenkään..
Asia tuli korviini humalaisen kollegan suusta. Heti kysyin, miten hän voi sen tietää.. No eipäs siinä tarvinnut paljon arvailla..

4

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen ihmettelijä

      Täällä sama tilanne. Esimies kertoi eteenpäin kollegalleni antamastaan varoituksesta ja kollega kertoi asiaa edelleen eteenpäin muille osastoille joille asia kuulunut millään tavalla. Saako esimies toimia näin? Eikö nuo varoituskeskustelut ole luottamuksellisia? Omassa tapauksessani tähän liittyy muutakin kiusaamista joka pitää selvittää. Missä menee esimiehen oman epäasiallisen käyttäytymisen raja?

    • valeturisti

      Olen sellaisessa käsityksessä, että varoitus ei ole salassapidettävä. Sehän ei ole vielä mikään rangaistus vaan työnjohdon toimenpide, jonka työkaveritkin on jo aavistaneet tulevan, kun ovat nähneet, mitä tapahtuu. Se että siitä juoruillaan, ei tietenkään ole asiallista niin kuin ei juoruilu yleensäkään.

      Mutta kannattaisi tiedustella jostain, missä on varmasti asian tietäviä henkilöitä. Sellaisia löytyisi esim. ammattiliiton lakiosastolta.

    • samaapaskaa

      meilläpäin esimies kertoo muille kollegoille poissaolevan asiat, esim. miksi on sairauslomalla. Hän myös pohtii ääneen pitäisikö x:lle antaa potkut,kun on ollut sairaana niin paljon.

      • maallik

        Sairauslomaan liittyvät asiat ovat salassapidettäviä. Sen ei pitäisi olla enää yhdellekään esimiehelle tuntematon asia. Ilmiantakaa esimies hänen esimiehelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10144
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6454
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6180
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4511
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3828
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3404
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3371
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3176
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3108
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3072
    Aihe