Tammikuussa lomaa?

nipppsu

Aloitin kesäkuussa 2014 määräaikaisen työsuhteen, joka kestää kesäkuun 2015 loppuun asti (äitiysloman sijaisuus). Viime vuoden puolella vanhempani ostivat matkan Jamaikalle, joka olisi 22.1-06.02.2015. Ymmärrykseni mukaan minulle ei kerry tälle vuodelle lomaa ollenkaan, en ole varma.. Siksi haluaisinkin tietää että onko minun mahdollista päästä tuolle matkalle. Työtuntini on 30h/vk eli minulle pitäisi ainakin kertyä vuosilomaa, eikö niin? Olen yrittänyt lukea vuosilomalaista mutta kun rehellisesti sanottuna en siitä juurikaan mitään ymmärrä.

Kiitos vastauksista jo etukäteen :)

6

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki varattu

      Mikään ei estä keskustelemasta asiasta työnantajan kanssa, nämä ovat sopimuspohjaisia asioita. Jos työnantajalle sopii voi lomat pitää virallisen loma-ajan ulkopuolella, mutta mikään pakko työnantaja ei ole lomaa antaa.

    • Työnantaja päättää

      Kuten vastattiin, niin sinulla ei ole lomaoikeutta tammikuussa.

      Mutta jos työnantaja suostuu tuohon lomaan, niin sitten saat sen.
      Mutta jos ei suostu, niin sitten et voi mitään.

      Eli pikaisesti juttelemaan työnantajan kanssa. Mitä nopeammin otat asian esille, niin sitä paremmat mahdollisuudet on loma saada.

    • napppppsu

      Lomavuosi 2014 on ajalla 1.4.2014-31.3.2015 - tänä aikana ansaitut lomat on pidettävissä 2.5.2015 alkaen (kesälomat 2.5. alkaen ja talvilomat 1.10. alkaen), joten kyllä sinulle lomaa kertyy, mutta lomat eivät ole vielä pidettävissä tammi-helmikuussa 2015.

      Keskustele/neuvottele työnantajasi kanssa vapaan järjestämisestä muilla tavoin, esim. työaikajärjestelyt.

    • mei3
    • Lomailijaksi

      Kyllä noita lomia saa työnantajan kanssa sopiessa siirrettyä myös "virallisen" lomakauden ulkopuolelle ja omassa tapauksessa myös tulevia lomapäiviä sai käytettyä ennen 1.4. tilille kolahtavia päiviä.

    • minävaan

      Oletpa hyvin sitoutunut työntekoon ,loma tärkeämpi kuintyönteko.Varttusin kyllä sitä oikeaa lomakautta.Minkä laisen kuvan antaa työnantajalle kun heti ollaan lomalle jäämässä,työnantajana harkitsisin seuraavan kerran sijaisuuten palkkaamisessa ainakin tätä henkilöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe