Sairasloma ja huono omatunto

väsynytjaonneton

Olen koko kevään opiskellut täysipainoisesti, kirjoitin keväällä yo-kirjoituksissa laudaturin tasoa ja sen jälkeen palasin koulun penkille koska valmistun lukiosta vasta joulukuussa. Olin jo aiemmin uupunut, mutta kaikki romahti kun aloitin kesätyöt. Aamukuudelta alkaen 9h päivässä siivoustöitä. Nukuin huonosti ja stressi paheni pahenemistaan. Minulla oli itsetuhoisia ajatuksia. Koin kärsiväni burn outista. Nyt sain töistä 2vkon sairasloman stressin takia, työ kestää vähän yli 1kk eli palaan vielä takaisin noin 1,5vkon ajaksi.
Olen aina ollut perfektionisti ja vaikka tajuan olevani hyvin uupunut, minulla on kauhean huono omatunto. Kyseessä on ensimmäinen "oikea" kesätyöni jossa olisin halunnut olla, mutta voimavarani ovat aivan lopussa. Lisäksi minulla kuluu loppukesä yo-kirjoituksiin lukien, ja yritän ajatella että jos nyt en lepää, en jaksa lukea niihinkään kunnolla.
Tunnen valtavaa syyllisyyttä vaikkei pitäisi, sanovat läheiseni ja lääkärit. Kellään vastaavia tuntemuksia?

0

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        67
        2415
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1397
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        76
        1230
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        6
        1152
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        865
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        860
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        44
        713
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        84
        693
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        26
        668
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        656
      Aihe