http://www.tasapeli.fi/category/32/koripallot
Virallinen koripallo painavimmillaan on 650g, tosi kevyt.
Muistan vielä ne peruskoulun aikaiset liikuntatunnit, kun pelattiin koripalloa.
Muista erityisesti ne raskaat koripallot, jotka nyt suoraan sanottuna painoivat varmana lähes 1,5 kiloa.
Ne oli niin painavia, että eivät kunnolla pomppineet ja niillä pompottelu oli hidasta ja raskasta.
Sormet olivat aina kipenä, kun koripallo tunti oli ohi.
Eikä niillä koulun koripallolla olisi jaksanut kentän puolivälistä heittää koriin.
Nyt kun olen käynyt urheilu myymälöissä ja siellä on koripalloja myynnissä, niin ovat huomattavasti kevyempiä ja pallon pompottelukin sujuu tosi kevyesti.
Siis mitä ihmeen muka koripalloja ne 80 luvun kouluaikaan olevat koripallot oikeen olivat, vaikka väriltään olivat samanlaisia, mutta painoivat aivan älyttömästi., kun vertasi niihin, mitä siellä urheilukaupassa oli myynnissä, eivät olleet läheskään yhtä painavan tuntuisia.
Ei niillä koulun koripalloilla pompoteltu nopeasti ja voinut tehdä äkkinäisiä liikkeitä kuten noilla urheilukaupan koripalloilla.
Koripallon paino....
Kuntopalloko
1
202
Vastaukset
- nallukka1
Luulenpa että ne on ollut kuntopalloja, kuten varmaan nimimerkkisi perusteella olet itsekin arvannut. Ihme jos olette sellaisilla pelaillut. Taas ollut sellainen opettaja vauhdissa jolla ei ole ollut hajuakaan lajista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061584Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 481095