Minun mielestäni vastaus on se että odotukset ovat liian suuret ja maltti loppuu kesken. Tätyy vain hyväksyä se etttä painoa ei välttämättä lähde joka viikko ja jos syö terveellisesti ja säännöllisesti ja nauttii hyvää, ravitsevaa ja kevyttäkin kasvispitoista ruokaa päivittäin, ei se ole aina oma syy, jos paino ei putoa, seuraavilla viikoilla se voi pudota vaikka kuinka. Itse olen jo 2 vuotta yrittänyt laihduttaa hirmuiset tavoitteet mielessä ja mikä on tuloa; en ole laihtunut yhtään!
Nyt olen päättänyt antaa itselleni aikaa aluksi vaikka tuonne jouluun asti ja kilomäärät ovat maltilliset, noin 6kg, koska olen normaalipainoin ylärajoilla.
Annan itselleni aikaa ja keskityn ravinteikkaaseen ruokaa. Aiemmin olen häseltänyt liikaa ja minä olen ollut malttamaton. Olen punninnut itseäni liian usein, monta kertaa viikossa tai jopa päivittäin. Nyt vain kerran viikossa, koska paino vaihtelee. Olen syönyt liian vähän ja elimistöni on mennyt säästöliekille.
Nyt viimeiset 3 viikkoa olen laihtunut yhteensä 1,7kg ja olen todella tyytyväinen, painoni on vihdoin lähtenyt laskuun, koska oln oikeasti syönyt enkä kärvistellyt joillakin omenoilla ja porkkanoilla. Olen kärvistellyt tosi pitkään ja painoni ei pudonnut yhtään, minulla iskee niin voimakkaana tuo säästöliekki, etten ole ennen tätä laihtunut.
Olen myös liikkunut liikaa ja elimistöni ei ole jaksanut niin vähillä energioilla, liikuin enkä siltikään laihtunut, liekkö ollut jokin hormoonihäiriö ja kilpirauhasarvotkin olivat jo epänormaalit, nyt nekin ovat normaalisoituneet.
Vedin vaikka mitä ihmedieetejä, VHH ei tehonnut minuun ollenkaan, en sillä laihtunut ja ruokavalioni oli todella suppea, koska olen kasvissyöjä, nyt sisällytin kuukausi sitten aamupuuron ruokavaliooni ja hedelmän tai kaksi päivittäin ja paino lähti laskemaan, lisäsin vähän energiamäärääkin. Voita tulee käytettyä päivittäin ja korkealaatuisia öljyjä!
Tsemppiä kaikille ja etenkin MALTTIA! Se on vain hyväksyttävä että harva laihtuu kitukuureilla ja vielä harvempi saa sen painon pysymään poissa, jos on laihtunut. Hoikkuuteen harvemmin on oikotietä. Nauttikaa ruuasta hyvät ihmiset!
Miksi laihdutus epäonnistuu?
1
152
Vastaukset
- Fallice
Nyt 11 kuukautta ja 20 kiloa. Eli mielestäni hyvin laihdutus. Nyt tasapainoillen ettei tule jojo ilmiötä. Mikäli laidun n 5 kiloa, olen tyytyväinen. Paino nyt 60 kg pituutta154. Olen normaalipainoinen. Laihtuminen tapahtui ns. Portaittain, jokin viikko paino ei laskenut yhtään, jolloin meinasi hermot mennä. Sisukkaasti eikun eteenpäin. Päästy siihen mihin toivottu, nyt sitten se painon vartiominen vasta alkoikin, siis painon nousu lähde liikkeelle. Ole syönyt tavallista ruokaa, tosin valinnut vähäkalorista ruokaa, jättäen kaikki makkarat, rasvaperunet muiden syötäväksi. Hedelmistä omenat ja porkkanat tomaatit salaatit hyviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859