Ahistaa

apua_edes

Ahdistaa, kun en oikein tiedä mikä tai mitä olen tällä hetkellä poikaystävälleni. Käytännössä ollaan seurusteltu melkein vuoden koko ajan avoliitossa. Nukuttu ympäri vuoden samassa sängyssä. Ei meillä ollut mitään suurta alku huumaa. Mut nyt haluaisin tietää mitä tämä mies haluaa ja miten kehtaan sitä kysyä kun aina on jokin elektroniikka härveli käsissä. Uloskaan sitä ei saa syömään, elokuviin tai edes kävelemään. Alkuun sovittiin että kerrotaan jos toisen hiekkalaatikolla leikkiminen kyllästyttää mut miten sitä nyt kehtaa kysyä?
Mies ei ole ikinä sanonut rakastavansa minua. Minä olen kerran viime ystävän päivänä kortissa jonka hänelle ostin,minä en edes saanut korttia. Inhottaa kun tunnen itseni jotenkin itsestäänselväksi, ja tuntuu että jään ihan yksin jos lähden oma aloitteisesti.

4

333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois vaan

      No voi ei. Miksi muutit yhteen miehen kanssa, joka ei edes rakasta sinua?! Oletkin itsestäänselvyys, joten eipä auta kuin lopettaa tuollainen kylmä suhde. Ja hei, parempi ollakin yksin, kuin tuollaisessa muka suhteessa.

    • Hei apua_edes.

      Viestistäsi on jo muutama päivä aikaa, ja voi olla että tilanteesi on jo ratkennutkin.
      Kuitenkin haluan kannustaa sinua ottamaan suhteenne tilan poikaystäväsi kanssa puheeksi. Kerrot, että et oikein kehtaisi kysyä. Tällaisten asioiden puheeksi otto onkin vaikeaa. Siinä asettaa itsensä alttiiksi isoille asioille, kuten esimerkiksi torjutuksi tai hylätyksi. Mutta se on ainoa keino hoitaa parisuhdetta. Täytyy sinun tietää, mitä merkitset hänelle ja teidän täytyy yhdessä miettiä, mitä toivotte toisiltanne ja suhteeltanne ja oletteko valmiit sitoutumaan seurusteluun. Itsestäänselvänä ei ketään saa pitää.
      Jos jatkatte parina, elämä tuo joka tapauksessa eteen kaikenlaisia koettelemuksia, joiden aikana puheeksiottotaidot punnitaan. On tärkeä oppia ja opetella alusta pitäen se keskustelun ja avoimuuden kulttuuri että suhteesta puhutaan eikä tunteita vaieta. Avoimuudella ja tasavertaisella, kumpaakin kuuntelevalla keskustelulla suhde rakentuu ja saa ravintoa. Vaikenemalla ja ohittamalla syntyy välillenne vain muuri.

      Toivotan teille antoisaa keskustelua ja voimia jaksaa, olipa sen tulokset mitä tahansa


      diakoni Meiju

    • 12+3

      Parisuhteeseen jossa ei ole alkuhuumaa ei kannata ryhtyä. Itse tein sen virheen. Tässä nyt sitten olen vuosia odotellut että olisin miehelle tärkeä enkä itsestäänselvyys. Mitään lähentymistä ei tapahdu. Päinvastoin. Enää en merkitse sitäkään mitä aluksi. En juttukaveriksi en seuraksi en rakastajattareksi, mutta laskujen maksajaksi kelpaan.

      • rakkiuu

        Poispoispois suhteesta. Kukaan nainen ei ansaitse tuollaista. Sivusta olen seurannut ystävättären suhdetta miltei 3 vuotta. Alusta alkaen sen on nähnyt, jo pelkästä miehen katseesta ystävääni kohtaan. Hän on myös maksaja ja vakipano. Ei muuta. Äärimmäisen surullista, mutta kun toinen on sinisilmäinen eikä tajua niin en voi kuun katsoa vierestä :( arvostamaa naiset itseenne edes sen verran ettette salli keltään tuollaista kohtelua. Suhteessa aina on oltava alkuhuuma eikä se saa loppua kokonaan koskaan. Rakkaimpansa eteen tekee kaikkensa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2911
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      63
      2840
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2162
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      70
      1720
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      144
      1507
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      186
      1455
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1408
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      152
      1387
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1314
    10. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1211
    Aihe