Meille useimmille on tuttu J. L. Runeberg runoilema virsi 490 " Mä silmät luon ylös taivaaseen". Monet tuntevat sen paremmin nimellä "Mä taimi olen sun tarhassas". Virsikirjamme melodian siihen on säveltänyt Rudolf Lagi.
Sama virsi on myös Ruotsin kirkon virsikirjassa nimellä "Jag lyfter ögat mot himmelen" Heidän virsikirjassaan on melodia, jonka on säveltänyt Oskar Lindberg.
Ruotsalaisten melodia on tässä:
https://www.youtube.com/watch?v=Nc57-8JMPj8
Meille tuttu melodia on tässä:
https://www.youtube.com/watch?v=Yw7Yvl6j0Aw
Kumpi ompi parempi sävelmä?
Virsi 490 - "Suomi-Ruotsi maaottelu"
en-finne-igen
2
387
Vastaukset 2
Hei, en-finne-igen
Kiva aloitus :) Vastaus kysymykseesi on, että tykkään enemmän tuosta oman virsikirjamme rudol Lagin säveltämästä, jonka muuten eilen lauloin eräässä tilaisuudessa. En tiedä kuinka paljon tuttuus vaikuttaa mielipiteeseeni. Kummasta itse pidät enemmän?
Pirkko-pappi- cdefgahc
Luulenpa, että se tuttuus vaikuttaa kovastikin. Ruotsalainen melodia on kyllä erittäin kaunis, ainakin tuossa videolla kuoroversiona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061414Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54706
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124634Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat32568Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö198538Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔32534- 61530