Minkä takia tänne heitetään viestiä avo"erosta" kun palstan nimi on selvästi avIoero?
Avo"liitto" on lähinnä seurustelua, jossa taloudellisin perustein on muutettu yhteen. Mistään varsinaisesta liitosta tai erosta ei voida puhua näissä tapauksissa.
Avo"liitto" on lähinnä seurustelua, jossa taloudellisin perustein on muutettu yhteen. Mistään varsinaisesta liitosta tai erosta ei voida puhua näissä tapauksissa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomen laissa sanotaan, että avoliitto rinnastetaan avioliittoon.
etkä tiedä sinäkään, mutta sen tiesin että Suomen laissa ei yhdessäkään pykälässä rinnasteta avo"liittoa" avioliittoon. Avo"liitto"laisia varten ei yleensäkään ole säädetty juurikaan mitään erikseen, ja olemassaolevat käytännöt on johdannettu jo olemassaolevista pykälistä (esim. yhteisomistus).
No ei kyllä rinnasteta. Joissain asioissa kyllä, mutta suuressa osassa EI. Esimerkin omaisesti omaisuuden jakaminen, tai siis yhteiseksi muutuminen (myös negatiivinen omaisuus).... tapahtuu avioehdottomassa avioliitossa, ei avoliitossa.
Avoerossakin pitää sopia osituskuviot (vaikka menee ihan eri tavalla jos ei ole kyse avioliitosta), lasten asiat (huoltajuus, asuminen, elatus jne) - ja se henkinen puoli on ihan yhtä vaikea oli sitten kyse avo- tai avioerosta.
Auto ja asunto menee sille kenen nimissä ne on, riippumatta siitä kuka ne on maksanut. Lapsi jää äidille, koska isä on merkitty tuntemattomaksi. Tämä koska pariskunta ei tajunnut varautua pahimman varalle, eikä hoitanut sosiaalitoimistossa näitä juttuja kuntoon.
Laina(t) kaatuu sen maksettavaksi jonka nimissä ne on otettu, riippumatta siitä kuka on rahat kuluttanut ja mihin. Muu irtaimisto (poislukien erityisen arvokkaat tavarat) jaetaan "kynsin hampain kaikki irti mikä lähtee" ja "laskut sulle, kaikki muu mulle"-periaatteiden mukaan.
Kultarakas, avo"liittoon" sortumista ei pysty perustelemaan millään kun ottaa huomioon avioliiton tarjoamat juridiset, taloudelliset ja sosiaaliset edut. Sitten kuulee vielä siitä kun pari käytännössä asuu yhdessä, ja toinen pysyy "vanhassa" kämpässä kirjoilla... huhhuh. Kaikkea sitä nykyään...
So?
Avolittosta erotessa saa sentään omansa pois toisin kuin avioerossa.
Lapsen huoltajuudesta pitää avoerossa sopia uudestaan, riippuen siitä onko kummatkin jo huoltajia, vai ainoastaan toinen vanhempi. Isyys on aina tunnustettava avoliitossa.
Eli sinulla on takana varmaankin rankka avoero.
Vai mistä olet nuo avo-eron ongelmat löytänyt?
Avoerossa ei tehdä ositusta. Kunkin omaisuuden erottaminen toisitaan kyllä (esim. yhteinen asunto).
se on just!
Avoliitossa ja onnellinen. Mikään paperilappu ei voi muuttaa mieheni ja minun liittoa mitenkään pysyvämmäksi tai paremmaksi. Rakastetaan ja riidellään niinkuin muutkin ihmiset. Taloudellisilla seikoilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Ikävä jos sinun avioliittosi on huono ja panee katkeraksi, olisit miettinyt ajoissa.
se on "sulta pois" jos joku avoeron läpi käynyt kertoo kokemuksiaan avioero-palstalla?
Olisi sekin aika huvittavaa, jos pitäisi olla erillinen palsta avioerolaisille ja avoerolaisille, eivätkä he saisi keskustella keskenään!
Hiukan pipoa löysemmälle, hyvä ihminen.
Avoliittoa ja avioliittoa ei erota muu kuin papin aamen. Eräässä kirjoituksessasi sai sen vaikutelmat et nimenomaan avioliittoon mennään taloudellisten etujen vuoksi. Mikä liitto tai parisuhde se on? Ja vielä eräs huomautus: Mitenkähän tämä asia sun päänsärkysi on, kuka on avo/avioliitossa. Samaa perhe-elämää se kuule on.