Biologiaa opiskelemaan?

asdffjdfs

Itseäni kiinnostaisi lukion jälkeen hakea opiskelemaan solu- ja molekyylibiologiaa. Olen kuitenkin miettinyt., että valitsenko pääaineeksi solu- ja molekyylibiologian vai ekologian ja evoluutiobiologian.

Itseäni kiinnostaa biologiassa erityisesti evoluutio, solut ja niiden toiminta sekä genetiikka.

Kumpi teidän mielestänne olisi sopivampi vaihtoehto minulle? Kummalla valinnalla työllistyisin paremmin? Kumpi vaatii enemmän älyä?

10

2258

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdffjdfs

      Niin ja kysyisin vielä, että vaatiiko molekyylibiologia miten erikoisesti kemian asiantuntemusta? Ilmiselvästi jonkin verran mutta onko kemian vaatimuksen verrattavissa biokemiaan?

    • Aika vapaastihan noita kursseja voi ottaa ja opintokokonaisuuksia yhdistellä, ei ehkä sen puolesta tarvitse suuresti päätään vaivata pääainevalinnalla. Ja jos Helsinkiin haet, niin siellä pääaine valitaan muistaakseni vasta tokana vuonna.

    • työllistyminen?

      Tyttäreni väsää parhaillaan väitöskirjaa molekyylibiologiasta keskieurooppalaisessa yliopistossa, joten minulla on jotain toisen käden tuntumaa aiheeseen. Hänellä on kemian opintoja taustalla, mutta välttämätöntä se ei ole.
      Kaikki mainitsemasi aiheet ovat varmasti kiinnostavia, eikä molekyylibilsasta ole kovin vaikeaa hypätä evoluutiobiologiaan. Yksi ongelma kuitenkin on; miten työllistyä. Työpaikkoja alalla on ainakin Suomessa varsin vähän.

    • ikuisesti pätkällä

      Omasta mielestäni tuolla molekyylibiologian alalla on pakko osata edes jonkin verran peruskemiaa, muuten ilmiöiden pohjimmainen ymmärtäminen jää pakostakin vajaavaiseksi.

      Alalle itse kouluttautuneena kehottaisin vielä miettimään toisen kerran. Työllisyystilanne on valitettavasti todella huono, eikä se näytä olevan kovin pian mihinkään paranemassa. Toki ala ja asia on tosi mielenkiintoinen, mutta vähän turhalta tuntuu nykyään että niin monta vuotta käytti koulutuksen hankkimiseen, jolla pääsee keskimäärin vain alipalkattuihin pätkätöihin. Yhtä työpaikkaa hakee lähemmäsä 100 ihmistä, kaikki tosi päteviä. Tule siinä sitten valituksi. Minä kun alaani valitessa en hölmönä ottanut kaikkia elämän realiteetteja ihan huomioon ja uskoin että innostus kantaa mihin tahansa...

      Opiskelukavereiden kokemuksista olen ymmärtänyt että evoluutiopuoli työllistää vielä surkeammin kuin minun valitsema. Sori että tuli näin negatiivinen viesti, mutta itse kun toivoisin että joku olisi asiat selvästi kertonut ennen kuin virhe tuli itse tehtyä.

    • 20+14

      Parhaiten työllistyy, kun tekee sitä mistä aidosti pitää ja on hyvä siinä!

      Solu/molekyyli/ekologia/evoluutiobiologian saralla on ongelmana se, että ne ovat hyviä työvälineitä monella alalla, mutta itsenäisinä aloina työllistävät huonosti, jollet ole todella innovatiivinen.

      Ekologia/evoluutiobiologia on enemmän matemaattista mallinnusta yms. ja kaikilla ei nuppi sovi tämän tyyppiseen työhön, matemaatikot ja biometrikot kilpailevat tällöin myös samoista töistä.

      Solu/molekyylibiologia on tarkkaa laboratoriotyöskentelyä ja tietokoneavusteista analyysiä. Tämä vaatii näppäriä sormia ja pitkää pinnaa. Sovelletaan useilla aloilla mutta kilpailet ns. vahvempien substanssiosaajien kanssa. Peruskemian taidot ovat välttämättömiä työturvallisuuden vuoksi ja hyvän tutkijan tulee ymmärtää jo enemmän.

    • Xenia Onatop

      Jos haluat järeän luokan tieteilijäksi, opiskele proteomiikkaa.. Proteomiikka on tieteen ala, joka tutkii proteomeja eli eliön tuottamien proteiinien kokonaisuutta. Tässä ovat avainsanoja mm:
      -Proteiinit
      -Biokemia
      -Bioinformatiikka

      Siis opiskele runsaasti biokemiaa, sovellettua matematiikkaa ja tietojenkäsittelytiedettä. Ja jos olet perso rahalle, niin tämä on hyvä keino tulla multimiljonääriksi.

    • Vanha jäärä

      Työllistyminen on ongelma, ollut aina. Lähestyn eläkeikää ja valmistuin ekologiksi kauan aikaa sitten. Koulutus oli hyvä ja antoi hyvän pohjan tieteen tekemiseen. En kadu. Koko ikäni olen kuitenkin tehnyt muita kuin biologin töitä. Biologiasta väitelleillä tohtoreillakin on nykyisin työttömyyttä. Vaikka ala on kuinka mielenkiintoinen ja vaikka olisi kuinka hyvä omalla alallaan, työllistyminen on epävarmaa. On niin paljon ylikoulutusta.

    • AP kysyy

      Kuinka todennäköistä on saada ulkomailta tutkijantöitä?

    • FM-15

      En suosittele alaa kenellekään - vaikka biologia onkin maailman mielenkiintoisin aihe.

      Minulle biologialle hakeminen oli itsestäänselvyys, koska olin ollut siitä aina erittäin kiinnostunut ja pärjäsin koulussa tosi hyvin. Luin myös kemiat, matematiikat ja englannit ym. jatkon kannalta tarpeellisen. Kirjoitin aineesta laudaturin ja selätin pääsykokeen ekalla yrityksellä.

      Suhtauduin yliopisto-opintoihin vakavasti ja sain kehuja seminaareista ja tutkielmista. Olin useamman vuoden ainejärjestöaktiivina ja hankin jos jonkinlaista työkokemusta, myös yliopiston ulkopuolelta. Kaikista tuli erinomaiset palautteet. Sivuaineenikin olivat jotain paljon hyödyllisempää ja erikoislaatuisempaa kuin tyypillinen biologia biologia ympsi mantsa ja ne tukivat aidosti työllistymissuunnitelmiani.

      Gradu- ja harjoitteluvaiheessa aloin sitten tajuta etteivät intohimo, ahkeruus ja lahjakkuuskaan auta. Meitä koulutetaan aivan liikaa. Varsinaisia "biologin töiksi" tunnistettavia paikkoja on vähän. Voi tietysti yrittää laajentaa näkökulmaansa ja hakea alaa sivuaviakin töitä, mutta samalla kilpailjoiden määrä räjähtää käsiin - lukuisat muutkin luonnontieteistä ja ympäristö- ja terveysalalta valmistuneet hakevat samoja töitä. Monesti heidän koulutuksensa on paljon paremmin työelämän tarpeita vastaava kuin biologeilla.

      Töitä tällä alalla saa todennäköisimmin säkällä (ole juuri oikeassa paikassa juuri oikeaan aikaan) ja/tai hyvillä perhe-/kaverisuhteilla.

      Jo pelkästään maisteriksi opiskelu vie minimissään sen viisi vuotta. Opiskelu ei ole pelkkää herkkua vaan monesti raakaa työtä. Tuntuu todella pahalta jäädä sen jälkeen palkkiotta, erityisesti jos tiedät tehneesi parhaasi ja tiedostat olevasi oikeasti kyvykäs tyyppi.

      Toisaalta... jos joku ala on intohimo, niin aika vaikea on saada itselleen mielenrauhaa ellei koskaan edes yritä. Minä yritin, nyt pyyhin kyyneleet ja jatkan elämässä uutta alaa kohti.

    • Ekologian alalla työllisyystilanne on erinomaisen huono, kun vuosikymmeniä on koulutettu ekologeja liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1220
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1137
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1105
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      965
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      918
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      724
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      682
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      540
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      112
      502
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      490
    17. 43
      477
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      40
      448
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      446
    20. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      70
      421
    Aihe