Tarvitsen apua laudan valinnassa

nyytiii

Moi vaan!

Laitanpa tämän tännekin kun en saanut vastausta Hangupissa. Itsellä ei mitään aikaisempaa kokemusta rullalautailusta (mitä nyt pentuna saatiin veljen kanssa kinuttua sellainen kympin Halpa-Halli-romu, jolla ei arvatenkaan tehnyt mitään), rullalusitelusta varmaan 15-vuoden (kesän) kokemus, ei niin että se näkyisi missään, ja vuodesta toiseen on ollut mielessä, että jos saisi sen skeittilaudan joskus hankittua. Olen nyt 22-vuotias ja siinä mielentilassa, että saa kai sitä aikuinen ihminen päättää mitä työttömyystuellaan tekee, että. No eikä, kaverin kanssa ollaan tuumailtu, että olisi se uusi harrastus paikallaan.

Mietin ensin "normaalia skeittilautaa", mutta en näe itseäni rampeilla ja temppuilemassa - mutta toisaalta, miksei?

Sitten keksin harkita longboardia, mutta olenko oikeassa, että se on lähinnä kovaan vauhtiin ja mäenlaskuun tarkoitettu vehje? Mitä sillä tekee kaupungissa? Youtubessa on lukuisia videoita ihmisistä jotka osaavat sujuvasti liikkua keskustassa sellaisella, mutta kaipa sitä joku taitava osaa rullalutailla vaikka puupalikalla, jossa on pyörät alla. Vaan olen kyllä täällä omassakin kaupungissa nähnyt niitä, keskustassakin.

Asun Oulussa ja olisi plussaa, jos voisin käyttää lautaa myös kulkuvälineenä max. 5km matkoilla, esim keskustaan.
Sitten aloinkin kallistumaan kruiserin puoleen, mutta en oikein ymmärrä mikä se on, muuten kuin pieni versio lonkkarista, jolla ei voi mennä kovaa? Ja jolla ei voi myöskään temppuilla? Täällä se on tuntunut saavan paljon lokaa niskaansa, mistähän se johtuu? Ovatko ne niin epäkäytännöllisiä? Hipstereiden leluja?

Koska olen aloittelija, niin olisiko hyvä hankkia kruiseri ja opetella menemään eteenpäin, pysähtymään ja kääntymään - ja jos innostusta löytyy, niin hankkia sitten erikseen sellainen normaali skeittilauta? Onhan (?) niitä kruisereitakin erikokoisia, ei tarvitse sitä kengänkokoista ostaa. Tosiaan, miten sopivan kokoinen lauta valitaan? Itse olen 55kg ja kengännumero 39.

Lauta tulisi siis lähinnä kulkuvälineeksi semmoisille 4km matkoille.

Tosiaan. Onko lauta, esimerkiksi kruiseri, hyvä kulkuväline? Kannattaako sitä siitä syystä hankkia? Onhan minulla pyörä ja rullikset erikseen, mutta siis huvin ja vaihtelun vuoksi. Kauppareissulla rullalusitimet ovat epäkäytänölliset, koska repussa täytyy kuljettaa kenkiä ja laittaa rullikset kaappiin tai viedä kassan taakse. Kaupungilla pyörä täytyy jättää jonnekin ja sitä saa miettiä pöllitäänkö se (ehkä voisin ostaa kalliimman lukon skeittilaudan sijaan biggrin.gif ) ja ruuhkassa olisi kai kätevämpää kantaa lautaa entä taluttaa pyörää.

Näin hämmästyttävästi olen järkeillyt. Tykkään rulliksillakin käydä 10km lenkkejä, vaan ehkei rullalautailu ole ihan sitä varten... Mutta semmoinen päämäärätön rullailu on kuitenkin mielestäni hauskaa puuhaa.

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap.

      Ja täsä googletellut nyt cruisereita ja tämmöiseen törmäsin: http://www.daddiesboardshop.com/landyachtz-dinghy-longboards

      Onko kellään kokemusta? Jotkut väittävät foorumeilla, että ihan liian pieni jne, onko näini? Ainakin isompi, entä Penny, ja muutenkin muoviset laudat arveluttavat.
      Nuitakin on erimallisia, jotkut laudat suoria, jotkut sivuilta kaarevia(?) ja joissakin takana semmoinen pyrstö. @__@

    • ap.

      Vielä on kesää jäljellä, jospa saisi neuvoa ennen kuin on liian myöhäistä tälle vuodelle. :/ Ekaa kertaa lautaostokslla ja on niin paljon vaihtoehtoja, että en ilman asiantuntevaa apua osaa valintaani tehdä!

    • ap.

      Entä Landyatch Pocket Knife? Olisiko parempi valinta kulkuvälineeksi? Minusta se vain vaikuttaa jotenkin isolta kaupunkiin...?

    • Jabou

      Offshoressa on Landyachtz edustus, kysy sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe