Eli varastettu viininpunainen Honda Accord, vm. -93, rek.nro AHG-385. Auto vietiin Länsi-Pasilan Alepan ja K-marketin väliseltä parkkipaikalta ma 7.7. klo 2.00 tienoilla. Alueella pyöri samaan aikaan jokin pieni valkoinen auto, 1.30-2.00 välisenä aikana valkoinen auto näkyy valvontakameran kuvissa 3 kertaa.
Kaikki tiedot otetaan kiitollisina vastaan, poliisi kun ei tee asialle mitään.
Näköhavaintoja voi kertoa tänne tai soittaa poliisin vaihteeseen / johonkin poliisin nroon :D
Kaikki tiedot otetaan kiitollisina vastaan, poliisi kun ei tee asialle mitään.
Näköhavaintoja voi kertoa tänne tai soittaa poliisin vaihteeseen / johonkin poliisin nroon :D
Vastaukset 2
Vanhimmat
Samanlainen auto täältäkin vuosimallia ja maalin pääsävyä myöten varastettiin aidatulta parkkipaikalta syksyllä noin viisi vuotta sitten Helsingissä. Saatiin takaisin keväällä kun poliisi pysäytti murtovarasporukan joka käytti sitä keikkautona. Auto oli vähän ajettu ja täydellisessä kunnossa, takaisin saadessa joka paikka piti ääntä ja kolisi ja täynnä kolhuja. Vakuutusrahat pidettiin ja en ole varma menikö paaliin. Käyttöarvo oli suurempi kuin rahallinen arvo, varsinkin kun olihan se komea vanhaksi autoksi kun hyvin pidetty läpi elämänsä. Luultavasti olisi edelleen päivittäisessä ajossa jos tämä tragedia ei olisi kohdannut.
Varmaan sama porukka pääsi linnasta ja nappasi taas ainoan automallin jonka tuntevat. En ihmettelisi. Kun ensi kesänä virolaiset ovat taas linnassa ja auto jossain poliisin takavarikkokentällä niin voit ainakin lohduttautua sillä, että takakontti on täynnä raskaita (murto) työkaluja, kaiken sisällönhän saat pitää. ;)
Kannattaa varmaan olla vaan ihan hissukseen. Saa vanhasta hondasta jonkun pienen korvauksen, eihän noilla ole enää mitään vaihtoarvoakaan.