Tiesittekö?
Niillähän on aika paljon myös sitä ns tilulilurockia.
Uran alussa se meno oli hieman karkeampaa ja sanoitukset oli parempia, ku Arwo Mikkonen hallitsi paremmin lyyriset taidot kuin "Maksa-Patee".
Pate Mustajärven orkesteri oli eka Suomalainen yhtye, joka teki levytyksen ulkomailla(Iso-Britannia) ja hän studiossa sanoi, että hänen nimensä on maksa-patee.
Aina ollu humoristinen mies, mikä näkyy yhtyeen sanoituksissa.
Popeda on saanu paljon lokaa niskaan musakriitikoilta.
Mut Popeda on tainut aina olla aika suosittu kansan keskuudessa vai olenko väärässä??
Popedan parhaimpia biisejä ovat mm;
Baareja taivaaseen
Painajainen
Nukke
Pitkä kuuma kesä
RamboT ja AkseliK
Christina
Aivot ankkuriin
Mustajärvellä 12.7
Kauheeta ja kamalaa
Kersantti Karoliina
Viimeiset kaupungit
Bermudan kolmio
Kuutamohullu
Savusuudelma
Lauri Moskovassa
Hullu tarttui kirveeseen
Kellot lyö
Eläinten vallankumous
Beibin kanssa Irlantiin
Kaikki päättyi taas
Erotomania
Rokkikone
Tahdotko mut tosiaan
Synnyimme lähtemään(Bringsteen-coveri)
Kaasua Peppone
Polttaa
Ape ja Riitta
Savusukeltajan blues
Pauketta ja räminää
Se istahtaa mun pöytään
Vaisto vaatii toimimaan
Hei nainen
Palle and the Boys
Popedaa on kutsuttu junttimusiikiksi.
Ehkä munki pitäs arvostaa Popedan musa korkiammalle kautta aikain listallani, mutta vaikka se onki aika alhaalla(lähempänä top50 kuin top30), niin ei se tarkoita, että se ois huonoa musaa.
Popeda on kohtuu helppoa musaa ja aika melodista.
Ei kulje ihan tavallisinta reittiä, kuten ulkomaalaiset bändit, mitä tulee lauluosuuksien sävellyksiin, mut Popedan kitaratyö tuo mieleen lähinnä Pohjois-Amerikan musakulttuurin.
Popeda ei oo pelkästään äijärokkia
MrJuha82outo
1
121
Vastaukset
- Sandi00
Popeda on parasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513605Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142510Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932283Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar771754Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1401564- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941437