Kysymys

Ehkä Täystaula

Olen epätietoinen ja hämmentynyt. Olen mahdollisesti mokannut jotain.

Minulla on nuori ystävätär Kaukoidässä (ei Thaimaassa) . Suhteemme on ollut platoninen, koska olen ollut mielestäni hieman liian vanha hänelle. Olen kuitenkin halunnut pitää hänestä hieman huolta ja auttanut häntä mm. opiskeluasioissa.

Tapasimme muutama vuosi sitten ja nyt hän on jo aikuinen nuori nainen. Hän on tietoinen myös siitä, että tunnen voimakastakin vetoa häntä kohtaan. Yleensä sanon jotain hellää viesteissäni.

Halusin lähettää hänelle pienen lahjan. Tärkein oli kirja "The Little Prince". Hankin myös pienen korun, jossa on avain ja sydämiä. Nämä olivat ystävältä ystävälle. Ja sitten hankin pienen yöasun, johonka brodeerautin hänen nimensä ja pienen sydämen. Lisäksi halusin ostaa tyylikkäät silkkiset alusasut hänelle, mutta kaupoissa todettiin, ettei silkkiä saa tätä nykyä, Niinpä ostin sitten Lindexiltä hänen lempivärisiään (vihreä/turkoosi) alusasusetin, jossa oli kolmet syötävän ihanat pikkuhousut ja kahdet söpöt rintsikat.

Mukaan laitoin kirjeen, jossa taas kerran kerroin, kuinka hän on minulle erityinen (special) ja kuinka kaipaisin häntä enemmän elämääni, mutta tyydyn tässä tilanteessa katsomaan kauempaa. Päätös on aina hänen. Nothing new.

Reaktio oli tyrmäävä:
"I hate you.
How could you do this to me!
The whole post office laughed at me.
viisi vihaista hymiötä"

Sen jälkeen en ole saanut häneen yhteyttä.

Teinköhän taas jotain hölmöä. Olen yrittänyt miettiä objektiivisesti, mutta asia on kovin subjektiivinen. Tunnen sydämessäni vain pelkkää hyvää häntä kohtaan: hyvää tahtoa, halua auttaa. Sanoisin että tunteeni on lähellä pyyteetöntä rakkautta, joskin olen tehnyt selväksi, etten pidä sanasta love vaan kuvailen tuntemani toisin sanoin ja tarkemmin.

Mitä tein väärin?

6

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullukosieolet

      Hmm.. Lähetit hänelle alusvaatteita?!???

      • ajatusolihyvä

        Siinä on vaan harvinaisen kiittämätön nainen. tosin luulen että vähän säikäytit hänet jos suhteenne on ollut käytännössä platoninen. Ja jos postitoimiston henkilökunta näki paketin sisällön, häntä varmasti nolottaa :/


    • Pitää panostaa

      Silkkiäkin saa nykyään, mutta rahalla (money) eikä vissiin Lindexiltä.

      • omat alushousut

        Mitä siinä selittelet. Jokainen täysjärkinen nainen tajuaa mitä ajat takaa. Minä en ota edes poikaystävältä vastaan tollasta.


    • biux

      Hän on tavannut omanikäisensä miehen ja ihastunut. Ajatus siitä, että olet valinnut hänelle alusvaatteita ja yöasun, on liian intiimi. Olet ollut turvallinen huolenpitäjä ja nyt annat julkeita lahjoja. Toiseen ihastuneena hän kokee itsensä liatuksi. Olisit vaan laittanut rahaa.
      Tämä vain yksi veikkaus. Kukaan muu kuin hän itse ei voi tietää...
      Jätä tyttönen rauhaan ja etsi omanikäistä seuraa.

    • markio.

      Olet ristiriitainen puheissasi. Sanot tuntevasi voimakasta vetoa häntä kohtaan, mutta ikäeronne takia olet pidättäytynyt. Lopuksi toteat tunteesi olevan pyyteetön.
      Hohhoijaa. Vanha mies, joka olet leuka väpisten odottanut lapsen kehittyvän nuoreksi naiseksi ja saavasi palkinnon pyyteettömästä tuestasi.... ai niin, voimakkaasta vetovoimasta huolimatta.

      Teille on ihan oma adjektiivinne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5034
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2212
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1270
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1200
    5. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      96
      1192
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      873
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      825
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      743
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      719
    Aihe